Mentor Nedir ve Neden Kendinize Mentor Bulmalısınız?

Mentor Nedir?

Mentor, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için deneyimlerini ve konumlarını kullanan bir rehberdir. Onların başarılarından ve başarısızlıklarından, yaptıkları aynı olayları yaşamak zorunda kalmadan öğrenebilirsiniz. Onların bilgisi sizi seçtiğiniz kariyerle birlikte gelen kıvrımlara ve dönüşlere daha iyi hazırlayacaktır.

Bir akıl hocası, periyodik olarak konuştuğunuz ve ondan sorular sorduğunuz veya size ipleri kendileri gösterecek biri olabilir. Mentorluktan ne almayı umduğunuzu belirleyin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek birini bulun.

Mentor, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Neden Bir Mentor Bulmalıyım?

Bir akıl hocasına sahip olmak sabah kahvenizi içmek gibidir. Elbette, sonunda uyanırsınız, ancak biraz kafeinle adımınızı daha hızlı atarsınız. Bir akıl hocası ile, çok daha fazlasını öğrenebilir ve başka türlü elde edeceğinizden çok daha fazla fırsat elde edebilirsiniz.

Örneğin, bir mentor sizi, size staj imkanı olan bir meslektaşınızla tanıştırabilir. Normal koşullarda, bu staj uzun sürebilir. Bir mentor ayrıca sorularınızı gerçek zamanlı olarak yanıtlayarak kariyer yolunuzda hızlanmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya ağı aracılığıyla mentor bulabilirsiniz.


Birini Nasıl Bulurum?

Öyleyse bir mentorun sizin için uygun olduğuna ikna oldunuz mu? Şimdi bir tane bulma zamanı. Potansiyel adaylar üzerinde sola ve sağa kaydırdığınız mentorluk uygulaması yok. Kendinize bir mentor bulmak için daha aktif ve profesyonel bir yaklaşım benimsemeniz gerekecek.

Ağ etkinlikleri ile mentor bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Ağı

İnternet sayesinde ağınız her zamankinden daha büyük. Özellikle, LinkedIn gibi sosyal ağ siteleri, profesyonelleriyle bağlantı kurmak için mükemmel bir platform sağlar.

Bu sitelerdeki olası danışmanlarla bağlantı kurmayı ve profillerinden onlara anlık mesaj göndermeyi talep edebilirsiniz. Mesajlarınızda nazik ve açık olun. Aşırı hevesli veya olgunlaşmamış bir mesaj baştan itici olabilir.

Sizinle bağlantı kurduğunuz için herkese teşekkür edin. Bir konuşma oluşturmak için basit bir soru sorun. Bu, işlerinin doğası veya çalıştıkları şirket ile ilgili olabilir. Zamanla, tam bir mentorluğa dönüşen bir ilişki geliştirebilirsiniz.

Mentor, sizin rehberinizdir.

Ağ Etkinlikleri

Yerel ağ olayları, bazı durumlarda çevrimiçi ağ kurmaktan bile daha iyi olabilir. İnternet, konumlarından bağımsız olarak insanlarla bağlantı kurmanıza izin verirken, bir ağ etkinliğine katılmak daha kişiseldir.

COVID-19 krizi sponsorları bu etkinliklerin çoğunu iptal etmeye zorlasa da, fırsatlar hala çevrimiçi olarak mevcuttur. İlişki kurma hizmeti 7:47, katılımcılardan minnettarlıklarını ifade etmelerini isteyerek bağlantılar oluşturarak hala çevrimiçi akşam yemekleri düzenlemektedir. Zoom’da birçok sektöre özel konferans da düzenleniyor.
Ağ kurma olayından sonra dikkatinizi çekenlerle iletişim halinde olun. Birinden mentorunuz olmasını istemeden önce bir ilişki geliştirmeniz gerekir.

Kariyer fuarları aracılığıyla mentor bulabilirsiniz.

Kişisel Markalama

Potansiyel danışmanlara ulaşmadan önce kişisel markanızı güçlendirmek istersiniz. Koçluk yapmak için zaman ayırmaya değer biri olarak kendinizi mentorlara satabilmek istersiniz. Kişisel markanız, onları kazanmak için ihtiyacınız olan ilk izlenimi yaratacaktır.

Markanızı sosyal ağlar aracılığıyla geliştirebilirsiniz. Çevrimiçi profilleriniz, temel düzeyde kim olduğunuzu gösterir. Profesyonel bir özgeçmiş geliştirmek ve yazılarınız üzerinde çalışmak, bir bakışta bulunduğunuz adayın türünü tasvir etmeye de yardımcı olabilir.

Marka bilinci oluşturma söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Sadece tonunuzun ve mesajınızın aynı hizada olmasını değil, aynı zamanda her şeyi güncel tutmak istersiniz. Bu, başkalarıyla bağlantı kurmanın ve onlardan bir şeyler öğrenmenin bir yolu olarak LinkedIn’de haftalık düşüncelerinizi ve sorularınızı paylaşmayı içerebilir.

Mentorlar, kariyer kıvrımlarınıza yön verir.

Kariyer Fuarları

İş deneyimleriniz aracılığıyla bir mentor bulabilirsiniz. Bir iş bulmak veya bir stajyerlik sizi ileriye dönük olarak size rehberlik etmeye istekli profesyonellere götürebilir. Bakılacak en yoğun yer bir kariyer fuarıdır.

Bu fuarlarda, teşhir ve pozisyon doldurmak isteyen düzinelerce şirket ve kuruluş standı olacak. Buraya sadece tonlarca özgeçmiş ve başvuru gönderemezsiniz, aynı zamanda bu işletmelerdeki işe alım görevlileriyle bire bir konuşma şansınız da vardır.

Bir kariyer fuarına katılmadan önce, potansiyel işverenler için bazı sorular hazırlayın. Hatta organizasyonlarında mentorluk ile ilgili deneyimlerini sorabilirsiniz. Öğrenmek için can attığınızı bilin ki onlar sizi iyi bir akıl hocasına bağlamaya yardımcı olabilirler.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.