Merkezi Olmayan Kripto: Hot Token!

Holochain / Hot Token Nedir?

Hot Token yani holo zinciri (Holochain), geliştiricilere merkezi bulunmayan uygulamalar (DAPP’s) oluşturmaları için bir ekosistem sağlayarak Blok zincirine (Blockchain) alternatif olmaktadır.

Artık gelenekselleşmiş blok zinciri, verilerini dağıtılmış bir ağda kriptografik olarak depolar ve bu şekilde çalışır. Bu ağdaki her düğüm, ağı doğrulamalı ve bütünlüğü sağlam tutmalıdır bunun için blok zincirinin ve küresel konsesüsün tam bir kopyasını tutmalıdır. Tabi bununla birlikte Blok zinciri (Blockchain)’in beraberinde getirdiği negatif özellikleri de vardır. Bunlardan birisi; ağdaki her düğümün tüm ağı doğrulama zorunluluğudur, bununla birlikte blok zincirindeki veri miktarı arttıkça, blok zincirindeki işlem hacminin birnevi kısıtlanması kaçınılmazdır. Bu alt yapıya sahip kripto birimlerinin işlem sürelerinin uzaması ve yüksek ağ ücretleri alınması blok zincirini holo zinciri karşısında geriye düşürmektedir.

Hot Token!

Gelelim Holo zinciri (Holochain) isminin doğuşuna, bu isim Holo zinciri tarafından kullanılan sistemin bir hologramın yapımına benzemesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yani bir hologramın yapısında, ışınların etkileşimi halinde bir üç boyutlu görüntü (3D) ortaya çıkmaktadır ve Holo zinciri sisteminde de benzer bir şekil, bir bütün oluşmaktadır.

Holochain’in Yararları Nelerdir?

Holo Zinciri’nin işleyiş sistemi, ağdaki her düğümün tüm blok zincirinin sürekli olarak güncellenmesini ve kaydını tutmasını gerektirmeyerek ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bunun yerine, her düğüm, düğümün benzersiz bir kriptografik anahtarıyla etkileşime girer ve kendi blok zincirini tutar. Aynı zamanda tüm halka açık blok zincirini bir nehir olarak düşünürsek her düğümün nehirde akmakta olan küçük damlacıklara benzetebiliriz. Eğer bir düğüm çevrimdışı olursa, halka açık zincirin bir çatalını oluşturur ancak genel zincir düğümlerinden birinin kaybından etkilenmeden ilerlemeye devam eder.

Holochain ekibi kendilerine (Green Solution) diyor:

Bitcoin’in blok zincirinin çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu öne sürüp Holochain’in yaratıcıları çevreye zarar vermekte olan blok zincirine karşı biz bir yeşil çözümüz diyorlar.

Holochain’deki düğümler tüm blok zincirini depolamadığından ve doğrulamadığından geleneksel olan blok zincirine nazaran kullanılan bant genişliğinin yalnızca küçük bir yüzdesini kullanmaları yeterli oluyor. Buna ek olarak Holochain için madencilik bileşeni olmadığından kullanılan elektrik minimumdur, yani normal bir düğüm bilgisayarının normal işlemlerinde kullanılandan daha fazlasına ihtiyaç duymamaktadır. Blok zincirinin ihtiyaç duyduğu elektrik miktarına göre gerçekten de çevreci ve yeşil bir çözüm olarak görünüyor. Diğer bir konumuz Hybrid Kripto: Luna Coin

Holochain Go’da yazılmıştır ve bu özel programlama dili, C’ye benzerliği ve kullanım kolaylığı sebebiyle seçilmiştir. Açık kaynak kodları vardır ve Holochain’i kolayca GitHub’da inceleyebilirsiniz.

Holochain Ekibi

Ekip aslında eşsiz deneyimlere sahip kişilerden meydana gelmektedir, kurucu ortakların her ikisi de 34 yıllık programlama deneyimine sahiptir. Holochain’in Baş Mimarı Arthur Brock, 1984’ten beri sözleşmeli kodlayıcıdır ve 2001’den beri yapay zeka sistemleriyle ve çevrimiçi alternatif (alt) coin sistemi tasarımcısıdır.

Yönetici Mühendis olan Eric Harris-Braun ise 1988’den beri tam zamanlı olarak yazılımcılık yapmaktadır ve uzun yıllar boyunca eşler arası (Peer to Peer) uygulamaları tasarlamaktadır.

Ekibin diğer 12 ek geliştiricisi ise UX/UI uzmanları ve yazılım mühendisleridir. Çekirdek geliştiriciler, 10 yılı aşkın bir deneyime sahiptir.

Hot Token ise yukarıda bahsettiğimiz Holo zinciri (Holochain) sistemi yayımlanana kadar projenin tanıtılması amacıyla ve proje için gerekli kaynağın fonlanması amacıyla ERC-20 alt yapısında üretilmiştir. HOT, 2018 yılının Nisan ayında ICO çalışmasıyla piyasada yer almaya başlamıştır. İlk çıktığı zamanlarda beklenilenin üstünde bir hacimle yükseliş göstermesi sebebiyle tüm yatırımcılar 1 dolar seviyelerini göreceğini düşünmüştür fakat ilerleyen yıllardaki büyük düşüşler çoğu yatırımcının hevesini kursağında bırakmıştır, bununla birlikte 2021 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen boğada 3 yıllık bekleyişin ardından tekrar bir atak yaparak tüm yatırımcılarına “acaba mı?” dedirtmeyi başarmıştır. Yediği satış baskılarından sonra 2021 başarısının altındaki sebebin Binance borsasındaki HOT/BTC paritesinin delist olmasını düşünen yatırımcıların çoğu fikirlerinde şimdilik haklı gibi duruyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.