Metabolizmayı Hızlandırmak ve Yağ Yakmak İçin Ne Yenir?

Metabolizma Nedir?

Metabolizmanız basitçe vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğü süreçtir. Bu, yiyecek ve içeceklerdeki kalorilerin oksijen ile birleşerek çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi serbest bıraktığı karmaşık bir biyokimyasal süreçtir.

Dinlenirken bile vücudunuz her zaman enerjiye ihtiyaç duyar. İçinizde, nefes almak, kan dolaşımını sağlamak, hormonları düzenlemek, hücreleri restore etmek ve onarmak gibi aklınıza bile gelmeyen düzinelerce farklı işlev devam ediyor. Benzer şekilde, vücudunuz bu temel işlevleri yerine getirmek için belirli sayıda kaloriye ihtiyaç duyar. Bu, bazal metabolizma hızınız veya metabolizmanız olarak bilinir.

Metabolik hızınızın hızını birkaç faktör belirler:

  • Vücut ölçünüz ve kompozisyonunuz: Daha fazla kaslı insanlar dinlenirken bile daha fazla kalori yakarlar.
  • Cinsiyetiniz: Erkekler genellikle kadınlardan daha az vücut yağına ve kaslara sahiptir, bu nedenle daha fazla kalori yakarlar.
  • Yaşınız: Yaşlandıkça, vücudunuzun kas içeriği azalma eğilimindedir ve yağ artmaya başlar, bu da metabolizmanızı yavaşlatabilir.
Cinsiyet ve yaş faktörü, metabolizma hızınızı belirler.

Metabolizmayı Hızlandırırsanız Ne Olur?

Metabolizmanız en iyi şekilde çalışırken, birçok sağlık faydası yaşarsınız. Metabolik hızınızda birçok faktörün rol oynadığını ve kilonun bunlardan sadece biri olduğunu hatırlamak önemlidir!

Hızlı bir metabolizmaya sahip olmak, enerji seviyenizin çok daha kararlı olduğu ve neredeyse hiç yorgun hissetmediğiniz anlamına gelecektir. Bunun nedeni, vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri verimli bir şekilde yakıta dönüştürerek size sabit bir enerji kaynağı sunmasıdır. Metabolizması iyi olan insanlar da zihinsel olarak odaklanmış kalabilir. Kilo alma olasılığınız daha düşüktür ve ihtiyaç duyduğunuzda hızla kilo verebilirsiniz.

Metabolizmanızı hızlandıran yiyecekler vardır.

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Yiyecek

Bazı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırabileceğini düşünmek mantıksız görünebilir, ancak bu doğru. Vücudunuzun yağ yakma süreçlerinizi başlatmak için bazı besin maddelerine ihtiyacı vardır ; bu yüzden öğün atlamak aslında uzun vadede kilo vermenize yardımcı olmayabilir.

Aşağıdaki yiyeceklerin metabolizmanızı hızlandırmaya ve kilo verme yolculuğunuzu rayına oturtmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir:

Yağsız Etler

Proteini sindirmek, karbonhidratları veya yağı sindirmekten çok daha fazla iş gerektirir. Bu nedenle uzmanlar, kümes hayvanları ve balık gibi taze, yağsız etleri yemeyi tavsiye ediyor. Sindirim süreci çok fazla enerji gerektirir, bu yüzden onları parçalamak için kalori yakarsınız. Çalışmalar, proteinin yemek sonrası kalori yakımınızı %35’e kadar artırabileceğini göstermiştir.

Bakliyat

Fasulye ve bakliyat, mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Aynı zamanda hem çözünür hem de çözünmez lif bakımından zengindirler. Vücudunuz, lif ve proteini parçaladığında çok fazla enerji kullanır ve bu, metabolizmanızı iyi çalışır durumda tutar. Fasulyenin yüksek lif içeriği aynı zamanda kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza ve öğleden sonra bu şeker isteklerini önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca baklagiller demir, çinko ve selenyum sağlar. Bunlar, tiroidinizin yeterli miktarda hormon üretmesi için ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Onlar olmadan metabolizmanız yavaşlayabilir veya bozulabilir.

Metabolizmanızı hızlandıran yiyecekler arasında yağsız etler bulunur.

Fındık

Kuruyemişler başka bir büyük protein ve lif kaynağıdır. Araştırmalar, düzenli olarak fındık yiyenlerin, yemeyenlere göre daha düşük bir insülin direnci riskine ve daha küçük bel boyutlarına sahip olduklarını göstermiştir. Düşük insülin direncine sahip olduğunuzda, vücudunuzun yağ depolaması veya tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha düşüktür. Yine, kuruyemişlerin parçalanması daha uzun sürer, bu da onları metabolizmanız için daha tatmin edici ve daha iyi hale getirir.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, daha uzun bir şeker dizisinden oluşan karmaşık bir karbonhidrattır. Vücudunuzun onları parçalamasının daha uzun sürmesini gerektirir, bu nedenle metabolizmanız daha uzun bir süre boyunca sürekli yanar. Araştırmacılar, tam tahıl tüketmenin, yemek sonrası enerji harcamanızı işlenmiş gıdalardan %50 daha fazla artırdığını bulmuşlardır.

Karmaşık karbonhidratlara sahip yiyecekler tipik olarak daha fazla besin, özellikle B vitamini içerir. Metabolik fonksiyonunuzun özü olan, yediğiniz yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesinde büyük rol oynarlar. Spesifik olarak, B12 vitamini metabolizmayı hızlandırdığı ve uzun süreli enerji sağladığı için genellikle kilo kaybı ile ilişkilendirilir.

Metabolizmanızı hızlandıran yiyecekler arasında fındık vardır.

Probiyotik Gıdalar

Yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, bağırsağınızdaki iyi bakteri sayısını artırmaya yardımcı olur. Bu bakteriler, bağırsaklarınızdaki yiyecekleri sindirmekten ve besin maddelerinin alımını kolaylaştırmaktan büyük ölçüde sorumludur.

Probiyotiklerin vücudun safra asitlerini metabolize etme şeklini değiştirdiği öne sürülmüştür. Bu asitler karaciğer tarafından yapılır ve birincil işlevleri üst bağırsaktaki yağları parçalamaktır. Probiyotikler safra asitlerinin nasıl metabolize edildiğini etkileyebilirse, vücudunuzun gıdalardan ne kadar yağ emebileceğini değiştirebilirler.

Metabolizmanızı hızlandıranlardan biri de kafeindir.

Kafein

Kafein, “uyanmanıza” ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olduğu bilinen güçlü bir uyarıcıdır . Diğer nörotransmiterlerin daha fazla dopamin ve norepinefrin salmasına neden olan adenozin adı verilen bir nörotransmitteri bloke ederek çalışır.

Bu, daha uyanık ve enerjik hissetmenize yardımcı olur ve bu da daha uzun egzersiz yapmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, çok fazla kafein içmenin kronik bir stres tepkisini tetikleyebileceğini ve kendinizi bitkin hissetmenize neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle küçük dozlarda almalısınız.

Araştırmalar, kafeinin, dozunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, dinlenme metabolizma hızınızı yaklaşık %3-11 artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca bunun daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olabileceği de gösterilmiştir. Hatta bir çalışma, kafein bazlı takviyeleri alan kişilerin %29’a kadar daha fazla yağ yakımı yaşadığını gösterdi. Bu nedenle araştırmacıların, kafeinin enerji dengesini önemli ölçüde etkileyebileceğini ve metabolizmayı hızlandırabileceğini önermelerine yol açtı.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.