Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre yurdumuz soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. İstanbul’da dün başlayan ancak etkili olmayan kar yağışının bugün etkisini göstermesi beklenirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşları buzlanma ve don olaylarına karşı uyardı. Yoğun kar yağışı olan bazı illerde okullar tatil edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Açıklama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, “Buzlanma ve don olaylarının sebep olacağı başta ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca yapılan açıklamada “Bugün (7 Şubat) havanın karla karışık yağmurlu olması bekleniyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında seyredeceği; en düşük 1, en yüksek 7 derece olacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın; Kuzey ve Kuzeybatı yönlerinden orta kuvvette, gece saatlerinde kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinde İstanbul il genelinde yağmur şeklinde başlayacak olan yağışın, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve zamanla kar yağışına dönerek gece boyunca etkili olacağı ve güney sahillerinde 2-5 cm, kuzey ve iç kesimlerinde 5 ila 9 cm yerde örtü yapacağı tahmin ediliyor.

Yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Avrupa Yakası’nda, öğleden sonra ise Anadolu Yakası’nda etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışı ile hafta sonunda etkili olacak olan soğuk havanın, Pazartesi (10.02.2020) sabah saatlerine kadar başta buzlanma ve don olayının sebep olacağı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’da En Düşük Sıcaklık -2 Derece 

İstanbul Valiliğinin resmi sitesinden yapılan açıklamada “İstanbul’da bugün karla karışık yağmurlu olması beklenen havanın yarın (8 Şubat) kar yağışlı, Pazar günü (9 Şubat) ise parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı yarın en düşük -1, en yüksek 3; Pazar günü en düşük -2, en yüksek 5 derece olacak. ”

Tatil Edilen Okullar

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı sebebiyle bugün okullar tatil edildi. İşte o illerimiz : Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Edirne, Elazığ, Malatya, Erzurum..