Meteoroloji’den Birçok İl İçin Gök Gürültülü Sağanak Yağış ve Fırtına Uyarıları!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yapılan uyarılarda birçok il için gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına beklendiğine dair ifadelere yer verildi.

Yarın sabah saatlerinde gerçekleşmesi beklenen gök gürültülü sağanak yağış uyarısı için şu iller uyarıldı: Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir, Çankırı ile Ankara’nın kuzey ilçeleri) ile Sakarya ve Kütahya.

Uyarı metni:

Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Sakarya ve Kütahya Çevrelerinde Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

”Yapılan son değerlendirmelere göre; Salı öğle saatlerinden sonra Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir, Çankırı ile Ankara’nın kuzey ilçeleri) ile Sakarya ve Kütahya çevrelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Beklenen hadise: Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış

Olası muhtemel riskler: Ani Sel – Su Baskını – Yıldırım – Ulaşımda Aksamalar – Çatı Uçması

Gerçekleşmesi öngörülen zaman aralığı: 29.09.2020 14:00-29.09.2020 23:59”

Bir de Batı Akdeniz’in batısında yarın öğle saatlerinden sonra fırtına uyarısına da yer verildi. İşte uyarı:

Batı Akdeniz’in Batısında Fırtına Bekleniyor!

”Rüzgarın; Batı Akdeniz’in batısında yarın (30.09.2020 Çarşamba) öğle saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın aynı gün (Çarşamba) gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Beklenilen hadise: Fırtına

Gerçekleşmesi öngörülen zaman aralığı: 30.09.2020 15:00-30.09.2020 23:30”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hakkında:

‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye için hava durumu tahminleri ve uyarıları yapan bir devlet kuruluşudur. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlıdır.

Türkiye’deki ilk meteoroloji kuruluşu, 12 Kasım 1925’te Etlik’te kurulan Rasâdât-ı Cevviye Müessesesi’dir. İlerleyen dönemlerde meteorolojik hizmetlerin tek elden ve düzenli bir şekilde yürütülmesi istenmiş ve 10 Şubat 1937’de 3127 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na bağlı olarak Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, o zamanki adıyla Meteoroloji Umum Müdürlüğü kurulmuştur. 15 Mayıs 1957’de 6967 sayılı kanunla kuruluş Tarım Bakanlığı’na bağlanmıştır. 8 Ocak 1986’da da 3524 sayılı kanunla bugünkü adını almıştır.’

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.