Microsoft’un Yeni Sürümü Windows 11

Windows 11

Windows 11, 24 Haziran 2021 yılında Microsoft tarafından geliştirilen Windows NT tabanlı  bir sürümdür. 2021 yılının sonlarında piyasaya sürüldü ve Windows 10 kullanıcılarının ücretsiz olarak yükseltmesiyle windows 11’i elde edebilecekleri haberi yayıldı. Herkes tarafından kullanılan Windows yeni sürümü ile de birçok yeniliklere kapıyı açtı.

Windows 11 Nasıl Gelişti?

Windows 10 piyasaya sürüldükten sonra Microsoft, son sürüm olduğunu belirtti. Ancak, Microsoft tarafından, Windows’un yeni bir sürümünün olacağı veya yeniden tasarımının yapılacağı ortaya çıktı. Söylenilenlere göre kod adı Sun Valley olan tasarım, aynı zamanda sistemin kullanıcı ara yüzünü tanıyacak şekilde ayarlandı ve çalışmalara başlandı.

Windows 11 Piyasaya Nasıl Tanıtıldı?

Microsoft, 24 Haziran 2021 saat 11.00’de özel bir Windows etkinliği için davetler göndermeye başladı. Etkinlik, diğer Microsoft etkinliklerinden farklı olarak saat 11.00’de başlatıldı ki daha farklı ve daha göze çarpan bir algı yaratılmak istendi. Ayrıca Microsoft, 10 Haziran’da YouTube’da kısa bir Windows başlangıç ​​seslerini içeren video paylaştı ve yeni sürüm ile herkesi büyüledi.

Windows 11 Özellikleri Nedir?

Yıllardan beri en büyük Windows sürümü olan Windows 11, Microsoft’un yeni Akıcı Tasarım yönergeleriyle birlikte arabirimini yenileyerek yeni bir yasarım üzerine inşa edildi. Kullanım kolaylığına ve esnekliğe odaklanılan yeni tasarım da, üretkenlik ve sosyal özellikler de bir arada.

-Sürüm yeni bir güvenlik ve erişilebilirlik güncellemelerini içeriyor ve Windows 10’un bazı eksikliklerini gideriyor.

-Uygulamalar ve diğer içerikleri içeren Microsoft Store da Windows 11’de yeniden tasarlanmış durumda. Microsoft Store’da ayrıca Win32, Progressive web uygulamaları ve diğer paketleme teknolojilerinin dağıtılmasına izin verilmektedir.

-Yeni bir özellik ise Windows 11 artık kullanıcıların cihazlarına belirli Android uygulamalarını Amazon Appstore aracılığıyla Microsoft Store içinde yüklemelerine de izin verecek. Bu özellik için bir Microsoft hesabı, bir Amazon hesabı ve Windows Amazon Appstore istemcisi için tek seferlik bir yükleme gerekecek.

-Microsoft Teams, Windows 11 ‘in kullanıcı arayüzüne entegre edilmiş durumda. Ve kısayoldan görev çubuğundan erişilebilir hale getirildi. 

-Microsoft, daha küçük güncelleme boyutları için daha hızlı web taramasını sağlarken uyku modundan daha hızlı uyanma süresi ve daha hızlı Windows Hello kimlik doğrulaması gibi performans iyileştirmelerini de sisteme ekledi.

-Güncellenmiş Xbox Series, X ve Series S tarafından sunulan Otomatik HD Ready ve DirectStorage teknolojileri, Windows 11’e direk entegre edilecek

Windows 11 İçin Yeni Bir Arayüz

-Windows 11’de yeniden tasarlanmış bir arayüz mevcuttur. Yarı saydamlık, gölgeler, yeni bir renk paleti ve yuvarlak geometri, ile yeni bir tasarım oluşturuldu. Görev çubuğu düğmeleri varsayılan olarak ortaya hizalandı. 

-Microsoft News tarafından desteklenen yeni bir tasarım daha oluşturuldu. Windows 10’daki sürümde haber ve ilgi alanları düzenlenip geliştirilmiş oldu.

-Başlat menüsü, canlı döşemeler yerine sabitlenmiş uygulamalardan oluşan yeni bir ızgara ve en son uygulamalar ile belgelerin değiştirilmesiyle yeniden tasarlandı.

-Windows 10’da tanıtılan yeni özellik Görev Görünümü, yenilenmiş bir tasarım ile tekrar düzenlendi ve windows 11’e eklendi. Pencere yakalama işlevi, iki ek özellikle tekrar geliştirildi. Pencerelerin döşenmiş düzeni simge durumuna küçültülebilir hale geldi.

-Windows 11, yeni bir yazı tipi olan Segoe UI Variable’ı varsayılan olarak kullanılabilecek hale getirildi. Yazı tipi, modern yüksek DPI ekranlarla daha iyi ölçeklenecek şekilde tasarlandı. Dosya Gezgini ve Windows Ayarları uygulamaları için yeni bir tasarım da yapıldı.

Windows 11 Sistem Güvenliğini Nasıl Sağlıyor?

-Windows 11 yalnızca 2.0 olan Güvenilir Platform Modülü güvenlik yardımcı işlemcisine sahip cihazlarda çalışır. Microsoft’a göre, TPM 2.0 yardımcı işlemcisi, donanımlı ve saldırılara karşı korumak için birebir yöntemdir.

-Ek olarak, Microsoft artık Windows 11’e sahip cihazların, sanallaştırma tabanlı güvenlik (VBS), ve hiper yönetici korumalı kod bütünlüğü (HVCI)’nin yerleşik ve varsayılan olarak etkinleştirilmesini zorunlu kılıyor. İşletim sistemi korumak için desteklenen Intel ve AMD işlemciler tarafından korumaya sahiptir. Windows 11, Windows Hello aracılığıyla çok faktörlü kimlik doğrulamayı da desteklemektedir.

Windows 11 İçin Sistem Gereksinimleri

-Windows 11, yalnızca 64-bit işlemcileri (x86-64 veya ARM64) destekliyor. Yani 32-bit (IA-32) işlemci desteği bulunmamaktadır. Eski tip BIOS artık desteklenmemektedir. Ayrıca güvenli Önyükleme ve TPM 2.0 güvenlik yardımcı işlemcisine sahip bir UEFI sistemi gereklidir.

-Minimum RAM ve depolama gereksinimleri de artırıldı. Windows 11 artık en az 4 GB RAM da ve 64 GB depolama alanında çalışabilecek. S modu da sadece Windows 11’in Home sürümü için desteklenecek.

-Windows 11 Home sürümü, cihaz kurulumunu tamamlamak için ayrıca internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerektiriyor. Bir cihazı Windows 11 Home S modu’ndan değiştirmek içinde internet bağlantısı gerektirecek.

-Tüm Windows 11 sürümlerinde, güncellemeleri gerçekleştirmek ve bazı özellikleri indirmek ve bunlardan yararlanmak için internet erişimi gerekir. Bazı özellikler için bir Microsoft hesabı gereklidir.

-Çapraz olarak 9 inçten büyük yüksek çözünürlüklü (720p) ve 8 bit büyüklüğünde bir ekran olması gerekir.

-1 Gigahertz (GHz) veya daha hızlı olmalı, aynı zamanda uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdeğe sahip 4GB RAM’dan oluşmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.