Mideniz Yanıyorsa Dikkat! Bu Yiyeceklerden Uzak Durun

Mide yanması hayat kalitesini düşüren ve yemek yemekten korkmanıza neden olan bir sağlık problemi. Öncelikle mide yanması neden olur? Çocuklarda ve yetişkinlerde yaşanan mide yanmasının bir çok sebebi bulunuyor.

Öncelikle mide yanmasının ilk sebebi yanlış beslenme diyebiliriz. Eğer büyük bir problem yaşıyorsanız iç hastalıkları bölümüne ya da gasroenteroloji bölümüne gitmeli ve bir uzmana danışmalısınız.

mide yanmasına sebep olan yiyecekler hangisi?

Peki mide yanmasına sebep olan yiyecekler hangisi? Mide yanması neden olur? Mide yanmasına iyi gelen çaylar nelerdir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Mide yanması neden olur?

Sağlıksız beslenme mide yanmasının en çncelikli nedeni. Yatmadan önce yemek yemek de mide yanmasına neden oluyor. Bu durumda sağlıklı beslenip mide yanmasına neden olan yiyeceklerden uzak durursanız şikayetleriniz azalacaktır.

Çikolata

Mide yanması neden olur?

Aşırı kafein içeren besinler mide yanmasına neden olabilir. Çikolata içinde kafein bulunması sonucu ölçülü tüketilmelidir. Özellikle gece yatmadan önce yenilen çikolata, içeriğindeki yap ve şekerden ötürü mide yanasına neden olacaktır.

Soğan ve sarımsak

Mide yanmasına iyi gelen çaylar nelerdir?

Soğan ve sarımsak sağlık için yararlı yiyecekler. Ancak çiğ tüketildiği zaman bu besinler mide yanasına neden oluyor. Soğanı pişirerek yerseniz mide yanması gibi bir etki yaratmayacaktır. Ölçülü tüketim elbette çok önemlidir. Bu besinleri ölçülü tüketmeniz gerekir. Eğer sarımsak ve soğanı pişirerek tüketirseniz mide yanması gibi yan etkilerinden sakınabilirsiniz. Özellikle salata ve yoğurt içinde bulunan sarımsak iyi bir şekilde ezilmelidir. Bunun yanı sıra ölçülü tüketilmelidir.

Hamur işi

Hamur işi sonrası mide yanması

Hamur işleri gluten ve yap içerir ve sık tükettiğiniz zaman midenizde yanma etkisi oluşturur. Özellikle sabah uyanınca, erken saatlerde pastaneden alıp yediğiniz hamur işleri, poğaçalar midenizde yanma etkisi yaratır. Bu sık yaşanılan şikayetlerdendir

Aşırı şerbetli ve kızartılarak tüketilen hamur tatlıları midenizde yanmaya neden olacaktır.

Mideniz yanı sıra bu tür yiyecekler sağlık açısından da zararlıdır. Ağırı un ve yağ içeren besinler sağlık problemlerine ve kilo alımına neden olacaktır. Bu gıdaları tüketirken dikkat etmeli ve mümkünse hayatınızdan çıkarmalısınız.

Portakal suyu

Portakal suyunun mide yanmasına etkisi

Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi portakal suyudur. C vitamini içeren bu içecek sağlık için yararlıdır. Ancak içeriğinde bulunan asit mide yanmasına neden olabilir.

Özellikle sabah kahvaltıda kahveyle beraber tüketilen portakal suyu mide için son derece zararlıdır. Mide yanmasına neden olan bu ikili beraber tüketilmemelidir.

Portakal suyunu kahvaltıda içmemelisiniz. Aç mideye bu asitler girerse midede yanma etkisi görülecektir. Eğer portakal suyunun vitaminlerinden faydalanmak istiyorsanız ara öğünlerde tüketmelisiniz.

Acı biber ve tuz

Acı biber ve tuzun mide yanmasına etkisi

Kapsain içeren acı biber, vücutta yan etkilere neden olabilir. Aşırı tüketilen bu besin midenizde yanma oluşturur. Acı biber midenizdeki asit dengesini bozacaktır.

Tuz içeriğinde bulunan iyot da sağlık için faydalıdır. Ancak aşrı tüketmeniz hem ödeme hem de mide problemlerine neden olur. Eğer çok tuzlu yiyecekler tükettiyseniz bol su içmelisiniz. Böylece olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Cipsler ve kızartmalar

Cips ve kızartmanın mide yanmasına etkisi

Fast food ürünlerini yedikten sonra midenizde yanma hissi oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bu yiyecekler mide yanmasına neden olduğu gibi kilo alımına da neden olacaktır. Bu durumda bu besinleri azaltmalı, mümkünse hayatınızdan çıkarmalısınız.

Soslar ve salçalı yemekler

Salçanın ve sosların mide yanmasına etkisi

Ketçap içeriğinde yoğun şeker bulunur. Mayonez de ise fazla yağ vardır. Makarna sosları da içeriğinde tatlandırıcı maddeler olacaktır. Bu soslar mide yanmasına neden olur. Salça da mide yanmasına neden olan yiyeceklerdendir. Eğer salça midenizi yakıyorsa yemeklerinize domates rendesi kullanabilirsiniz. Böylece mide yanmasını azaltmak ya da yok etmek mümkün olacaktır.

Nane çayı, zencefil çayı, papatya çayı gibi çaylar da mideyi rahatlatan ve yanmaya iyi gelen çaylardır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.