Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Uzaktan Eğitimle İlgili Önemli Açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların tatil edilme kararının ardından uzaktan eğitimle ilgili önemli açıklamalar yaptı.  Bakan Selçuk, “Gün boyunca yayın olacak. Yayınların saati sınıf seviyelerine göre belirlendi.” dedi. Eğitim içeriğinin EBA’nın sitesinde yer aldığını belirterek velilerin MEBİM iletişim hattını arayarak 24 saat bilgi alabileceklerini söyledi.

“ÇOÇUKLARIMIZIN, TOPLUMUMUZUN SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Bakan Selçuk, önlemler almaya çalıştıklarını ve bu meselenin bir tatil meselesi olmadığını belirterek, “Küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu. O yüzden biz de bazı önlemler almak durumunda kalıyoruz. Çünkü çocuklarımızın, toplumumuzun sağlığı çok önemli.” dedi.

Bu anlamda öğrencilerin evdeyken eğitimlerinin aksamaması için nasıl katkı sağlanabilir konusunda dünyada ilk kez ulusal düzeyde bir eğitim platformu oluşturduklarına işaret eden Selçuk, “Bu vesileyle de bütün öğrencilerimizin belli zaman dilimlerinde eğitimleriyle ilgili içeriklere ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Esasen ilk hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön görülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu. Birkaç televizyon kanalı söz konusu mevcut kanalların dışında. Bunlar tamamen eğitime ayrılmış, bütün ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için sabahçı ve öğlenci olmak üzere belirli zaman dilimleri ayrıldı ve hangi sınıf seviyesinde, hangi öğrencilerimizin, hangi dersleri, nasıl takip edebilecekleri ilan edilecek. İçeriklerin çok önemli bir kısmı hazır. Bir kısmı da hazırlanmaya devam ediyor. 23 Mart günü de bunun başlangıcını da yapacağız.” dedi.

“GÜN BOYUNCA YAYIN OLACAK”

Televizyondan yapılacak uzaktan eğitim yayınına ilişkin bilgi veren Selçuk, “Orada gün boyunca bir yayın olacak. Gün boyunca var olan yayınların hangi saati, hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler içindir bunlar belirlendi. Diyelim ki ben ilkokul 4. sınıfta öğrenciyim. Hangi gün, hangi saatte benim derslerimin içeriği, hangi kanalda olacak? Bunun bir listesi var. Dolayısıyla diyelim ki pazartesi, salı, çarşamba sabah ya da öğleden sonra hep belli saatlerde ortaokul 2. sınıf, lise 2. sınıf ya da 5. sınıf gibi, hangi sınıfsa bütün öğrencilerimiz kendi derslerinin içeriğini oradan rahatlıkla izleyebilirler. Ayrıca bazı canlı yayınlar da söz konusu olabilecek. Öyle bir desteğimiz de olacak. Bu kanallar mevcut kanallar olmadığı için gün boyu Milli Eğitim Bakanlığının içeriklerine dair hizmetlerde kullanılabilecek.”

“DERSLERİN İÇERİĞİNİ ERİŞİME AÇTIK”
Bakan Selçuk, bu anlamda sadece televizyon kanallarını yeterli bulmadıklarını, eğitim bilişim ağı denilen bir internet altyapısının olduğunu, bütün derslerin içeriklerinin, binlerce video, animasyonun, on binlerce sorunun burada mevcut olduğunu aktararak, özellikle akademik destek yazılımlarıyla 11 ve 12. sınıflar için üniversiteye hazırlanmak konusunda inanılmaz bir içerikleri olduğunu söyledi.

Selçuk, bu akıllı sistemler vasıtasıyla öğrencilerin seviye tespitini yapabileceklerini, kişiye özel deneme sınavı ile kendi yerini başka öğrencilere göre görme imkanına sahip olabileceklerini dile getirerek,  “Öğrenmek istediği her konuyu Türkiye’nin en uzman kişilerinden, öğretmenlerinden video kütüphanesine bakarak öğrenme imkanı da var. Yani biz tüm derslerin içeriğini bir video kütüphanesi oluşturarak Türkiye’nin her yerinde, her öğrencimizin ulaşmasına, erişimine açtık. İnternet ücretini de yine Milli Eğitim Bakanlığı, hizmet veren kuruluşlarla anlaşarak 3 GB’lık bir ücretsiz internet erişimi sağladı. Yani ‘Ben Türkiye’nin bir kasabasındayım, köyündeyim, şehrindeyim ve ücretsiz olarak Türkiye’nin en iyi ders anlatan öğretmenlerinin bazılarından bunları dinlemek istiyorum ve tekrar tekrar dinlemek istiyorum. Soru sormak istiyorum, 7/24 sormak istiyorum. Bu da mümkün.” Velilerin ve öğrencilerin bu içerikleri, tedbir olarak gördükleri bu eğitim içeriklerini EBA’nın sitesi üzerinden de her türlü ayrıntısıyla görülebileceğini dile getirerek,  444 0 632 nolu telefonumuzdan da yine 24 saat erişip bu konularla ilgili her türlü sorularını sorabilirler dedi.

 

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.