Temizlik bağımlılığı yani ”titiz” halk arasındaki adı. Bu konu gerçekten fazlaca sorun ve değişik bir bağımlılık türü olarak görülmekte insanlar bunun tehlikesiz olarak görülse de aslında ileri boyutlara ulaştığında insanlara ve sosyal çevreye zarar vermekte ölümcül olmasa da bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlara yol açmaktadır.

Temizlik hastalığının belirtilerinin başlıcası; ellerin temizliği, evin temizliği, bedenin temizliğine dairdir. Her eve geldiğinde kapının önünde üstünü çıkarmak, direkt banyoya girmek ve bu işlemi tüm evdeki bireylere yaptırmak, köşe bucak temizliği hemen hemen her gün yapıyor olmak,Sürekli olarak evi hiç durmadan temizlemek, kirli olduğu düşüncesinin devam etmesi, karşılıklı olarak insanlardan bunu beklemek, çamaşır suyu ile dezenfekte sağlamak gibi pek çok konuda hem kendi hemde hayatı paylaştığı insanlardan aynı temizliği beklemek olarak adlandırılmaktadır.

Öncelikle simetri hastalarında daha hızlı ilerlediği görülmektedir. ancak kendini yavaş yavaş ortaya çıkartır.Giderek hızlı bir şekilde kontrol edilmesse kötü sonuçlar vermektedir hasta kısa sürede bir hekim yardımı alırsa çok kolay tedavi edilebilir ancak uzun süre bu şekilde yaşamış insanlarda bu bağımlılıktan kurtulmak zor oluyor. Bir süre sonra kirli olduğu düşüncesiyle eve hapse durumu ile karşılaşılıyor ve kişiyi dış dünyaya adapte etmek zorlaşıyor böylelikle. 

Günümüzde Temizlik bağımlılarıyla ilgili TV programları yapılmakta orada bile aslında iki tezat durum bize yansıtılmakta temizleyen ve kirli olan ikisi de ayrı ayrı işlenmesi gereken iki hastalık türü olarak karşımıza çıkar.Ancak bu hastalığın en güzel tarafı galiba kokusu rahatlatıcı mis gibi bir temizlik kokusu galiba normal olan herkes bile biraz seviyordur temiz olma ve kalma durumunu.