Mobil Bankacılık Nedir Nasıl Kullanılır?

Banka işlemlerinizi yapabilmek için giriş yapılması gereken sisteme mobil bankacılık denir. Mobil bankacılık, banka ile ilgili olan işlemin birçoğunun hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Garanti Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası gibi pek çok banka, mobil bankacılık hizmetleri vermektedir. Mobil bankacılık kullanabilmek için gerekli olanlar sadece akıllı telefon ve internettir. Bu şartlar olması dâhilinde mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanılabilmektedir. Şubeye gitmeye gerek kalmadan bankacılık işlemleri internet ve akıllı telefon sayesinde kısa sürede halledilebilmektedir.

Mobil Bankacılık Nedir Nasıl Kullanılır?

Mobil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Mobil bankacılık sayesinde pek çok bankanın bankacılık işlemlerinden faydalanabilmek mümkündür. Hem de bu işlemleri yaparken çok fazla vakit harcamaya gerek yoktur. Cep bank, cep şube ya da mobil şube olarak da adlandırılan mobil bankacılığın sunmuş olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Kart işlemleri
  • Para transferi işlemleri
  • Ödeme ya da yatırım işlemleri
  • Hesap ya da başvuru işlemleri gibi işlemler, mobil bankacılık üzerinden kısa sürede yapılabilmektedir.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemleri için alınan ücretlerde değişiklik görülmemektedir.

Mobil Bankacılığı Kimler Kullanabilir?

Telefona mobil bankacılığı indirdikten sonra, mobil bankacılık kullanılmaya başlanabilmektedir. Bireysel müşteri olan herkes, mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. İnternet bankacılığını kullanabilen herkes, mobil bankacılık hizmetlerinden de faydalanabilmektedir. İkisinde de işlemler çok hızlı bir şekilde yürütülebilmektedir. Fakat mobil bankacılık, internet şubesine göre daha pratiktir. Kullanımı da daha kolaydır. Mobil bankacılık sistemine giriş yapabilmek için gerekli olan bilgiler, TC kimlik numarası ve internet şubeye giriş şifresidir. Cep telefonuna gönderilen şifreler yoluyla, güvenlik sağlanmaktadır.

Mobil Bankacılık Yurt Dışında Kullanılabilir Mi?

Kablosuz internet ya da mobil veri bağlantısı olduğu sürece, mobil bankacılık yurt dışında da kullanılabilmektedir. Yurt içinde dakikalar içerisinde yapılabilen tüm işlemler, yurt dışında da kolayca yapılabilmektedir. Normal bir şekilde halledebileceğiniz her şeyi, mobil bankacılık ile de kısa sürede yapabilirsiniz. Özel ya da devlet bankaları fark etmeksizin pek çok bankanın mobil bankacılık uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde, yapılabilecek pek çok işlem çok kısa sürede halledilebilmektedir. Bu nedenle mobil bankacılık büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.