Modern Üniversite Fikrinin Arkasındaki Kadın : Fatima Al-Fihri !

FATIMA EL-FIHRI KİMDİR ?

El Fihri Kimdir ?

Fatma El Fihri Abbasi Halifeliği zamanında Tunus’ta doğmuştur. Tunus’un Kayrevan kentinden Fes’e göç eden Fakih Ebu Abdullah Muhammed Bin Abdullah el-Fihri’nin kızıdır. İyi bir eğitim görmüş bir kadın olan Fatima, başarılı bir iş adamı olan babasından büyük bir miras kalması üzerine bu servetin tamamını Fas’taki halkın ihtiyaçlarına uygun bir cami/üniversite yaptırmak için kullanmaya söz verdi.İnşaat öncesinde,binanın yapımında kullanılacak malzemenin tamamının aynı ülkeden getirilmesini şart koşan Fatima projenin başlamasından tamamlanmasına kadar hergün oruç tutucaktı.

Dünyanın bilinen en eski sürekli eğitim veren ilk üniversitesi …..

Karaviyyin Üniversitesi’nden bir fotoğraf

El Fihri’nin kuruluşuna öncülük ettiği bu üniversitenin bilinen adı Karaviyyin ‘dir.Karaviyyin Üniversitesi UNESCO Dünya Miras Listesi’de bulunmaktadır.Bu üniversite zamanında oldukça iyi bir donanımına  sahipti. Başta ”muvakkithane” de bulunan usturlaplar olmak üzere astronomi aletleri , kum saatleri ve zamanı hesaplamakta kullanılan daha birçok alete sahipti.

Astronominin yanı sıra Kur’an ,ilahiyat, fıkıh, kelam, şiir -nesir, mantık, artimetik, coğrafya ve tıp eğitimi veriliyordu.İlaveten gramer, İslam tarihi ,Kimyasal elementler ve matematik alanlarında derslerde mevcuttu.

Hıdırellez ritüelleri hakkında yazımızı okumak için tıklayınız…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.