Mouse Kullanımında Yaşanan Sorunlar Ve Çözümleri!

Mouse Sorunları ve Çözümleri Nedir?

Mouse Sorunları Nedir?

Çoğu  bilgisayar kullanıcısı mouse ışığı yanmakta ama tuşlar çalışmamakta, mouse lazer ışığı yanmıyor, mouse ışık yanıp sönüyor, mouse ışığı sönüyor gibi sorunlardan mustarip olmaktadır. En çok da bilgisayarda bol bol yazı yazan, tasarım yapmakta olanlar bu konudan çok mustariptir. Mouse sorunları ve çözümleri nedir? Şimdi ise bu sorunların çözümünü inceleyelim. Ayrıca mousenin sağlık açısından zararlarına göz gezdirelim.

Mouse Işığının Zararları Nelerdir?

Mouse Işığının Oluşturduğu Zararlar Nedir?

Mouse ışığı başka bir ifadeyle fare ışığı bir lazer türü olduğu için insan gözüne, en önemlisi retinaya büyük zarar vermektedir. Bu nedenle de kullandığınız kablosuz ürünlerin sürekli gözünüze değecek bir ışığa sahip olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Mouse Düğmesi Sorunlarını Çözme Yolu Nedir?

Mouse Sorunlarının Çözümü Nedir?

Fare düğmesinin işlevini engelleyen bir şeyin olmadığından emin ve kesin olun. Genellikle fare düğmeleri, tam olarak basıldığında bir tıklama sesi çıkartmaktadır. Kablolu USB fare kablosunu USB bağlantı noktası olan alana yeniden yerleştirebilirsiniz. Kablolu USB fareyi bilgisayarınızda olan başka bir USB bağlantısında deneyin. Sürücülerin ve aygıtların yüklenmekte olduğunu belirten bir  mesaj görünebilir; bu durumda ise, fareyi kullanmadan önce sürücülerin yüklendiğine dair bir mesaj görünceye  kadar beklemenizi öneririz. Eğer başka bir kablolu USB fareyi deneyebilirsiniz. Sürücülerin yüklenmekte olduğunu belirten bir bildirim görünebilir; bu durumda, fareyi kullanmadan önce sürücülerin yüklendiğine dair bir mesaj görüntüleninceye kadar bekleyin. Verilerinizi kaydetmeyi unutmayınız, açık olan dosyaları kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. Başka bir fareniz veya dokunmatik ekranınız yoksa bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini en az 15 saniye basılı tuttuktan sonra  bilgisayarınız kapanacaktır. Bu tarz durumlarda ise, kaydedilmemiş olan tüm dosyalarınızı kaybetmiş olursunuz. Kablosuz fare kullanıyorsanız, fare düğmelerinin işaret ve hareket etmesinin engellenmediğinden emin olun. Çoğu fare düğmesi, tam basıldığında bir tıklama sesi çıkarmaktadır. Kablosuz farenizle birlikte size verilmekte olan  kablosuz USB alıcısını kullandığınızı teyit edin. Başka bir alıcı kullandığınızda ise, alıcı başka bir teknoloji kullanabilir bu teknoloji de farenizle uyum sağlayamayabilir. Pilleri çıkararak tekrar takabilirsiniz veya yeni pil kullanabilirsiniz. Pillerin nasıl takıldığına dair  bilgi için Bluetooth fareyle size  verilen belgeye bakın veya kılavuz için Klavye ve Fare Kılavuzuna bakarak pillerin nasıl takıldığını görebilirsiniz. Fare ile bilgisayar arasındaki bağlantı 3 metreyi geçmemelidir. Farenin açık olduğuna bakmayı ihmal etmeyin.

Çok Fazla Mouse Kullanmanın Zararları Nedir?

Çok Fazla Mouse Kullanmanın Yaratabileceği Zararlar Nedir?

Parmaklarınızla sürekli aynı işleri yapmak mouseyi kullandığınız kas ve sinir hücrelerinde büyük hasarlar bırakmaktadır. Bu sorun da  karpal tünel hastalığına davetiye çıkarır. Mouseleri çok yüksek ya da çok alçak masalarda kullanırsanız omuzunuz da olan  kasları ciddi anlamda zarar verebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, sırt kaslarındaki görülen sorun uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde çok daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu hasarın en başta olan nedenlerinden biri de mouse kullanımıdır.

İmlecin Kaybolması Sorunu Nasıl Çözülür?

İmlecin Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalı?

SupportAssist uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Windows tuşunu basılı bir biçimde tutarak, hemen sonrasında q tuşuna basın. Arama kutusuna ise supportassist yazın. Eğer SupportAssist görünmüyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Programlar listesinde SupportAssist (Uygulama) öğesini görmek için gerekirse yukarı veya aşağı yönlü okları kullanabilirsiniz ve ardından Enter tuşuna basabilirsiniz. Şimdi ise başlat seçeneği gözükene kadar Tab tuşunu bulup basılı tutun. Tab tuşuna on bir kere basmanız gereklidir.Uygulama bu arada güncellenmiş sürücüleri arar, donanımınızı tarar ve bilgisayarınızın performansını en iyi duruma getirmektedir.  Bir diğer çözüm önerisi olarak, fareyi kaldırın ve Windows’un baştan yüklemesine izin verin. Windows  tuşunu basılı tutmayı unutmayın, ardından q tuşuna basabilirsiniz. Arama kısmına aygıt yöneticisi yazın. Programlar listesinde Aygıt Yöneticisi (Denetim masası) öğesini göstermek  için gerekirse yukarı veya aşağı tuşları kullanın ve hemen ardından Enter tuşuna basabilirsiniz. Tab tuşuna basmayı unutmayınız. Fare ve diğer işaret öğesini vurgulamak için de  aşağı oku kullanıp ve ardından sağ ok tuşunu bulup kullanarak bu öğeyi seçin. İlk Dell Touchpad (Dell Dokunmatik Yüzey) veya HID sürümlü olarak uygun olucak fare girişini vurgulamak için aşağı oku kullanabilirsiniz. Shift tuşunu bulup  basılı tutmayı unutmayın ve sonra  F10 tuşuna basın. Bazı dizüstü bilgisayarlarda Shift tuşunu basılı tutarken Fn tuşunu da basılı tutup hemen  sonrasından F10 tuşuna basmanız gerekebilir. Cihazı kaldırmak için cihazı kaldır öğesini vurgulamak için aşağı oku kullanın ve sonra tekrardan Enter tuşuna basınız. Kaldır seçeneğinin vurgulandığından kesin olun ve Enter tuşuna basarak ilerleyebilirsiniz. Daha sonrasında Windows  tuşuna basabilirsiniz. Genişletme simgesi görünene kadar Tab tuşuna basılı tutarak  güç simgesi vurgulanana kadar aşağı yönlü olan ok tuşuna basılı tutunuz. Daha sonrasında Enter tuşuna basabilirsiniz. Kapat simgesi görünene kadar aşağı ok tuşuna basabilirsiniz. Daha sonrasında Enter tuşuna basın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

Mouse Düğmelerini Geri Alma Nasıl Yapılır?

Fare Düğmesini Geri Alma Nasıl Yapılmaktadır?

Fare düğmelerinin görevleri yanlışlıkla değiştirildiği durumlar olabilmektedir veya bu işlevleri siz değiştirmek de isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızda yüklü olan İşletim Sistemi (OS) ile eşleşmekte olan sekmeye tıklayıp ve ayarları değiştirmek için de  o bölümdeki adımları tek tek gerçekleştirmeniz gerekebilir.Birincil düğmenizi seçmeyi unutmayın  bölümünün altında olan açılır menüyü seçerek birincil düğmenin yani (öğeleri seçen düğme) sol düğme mi yoksa sağ düğmemi olmasını sağlayıp istediğinizi seçebilirsiniz. Windows 7 için, Windows tuşuna basabilirsiniz. Arama seçeneğine fare yazın. Programda fare kutusuna dokunun. Düğmeler sekmesi bulup tıklayabilirsiniz. Birincil ve ikincil düğmeleri değiştir seçeneğinin yanındaki seçeneğe dokunun. Bu durumda ise düğmelerin tüm görevleri değiştirilmiş olacaktır. Eğer düğmelerin görevleri değiştirilmişse ve bunu yapmak istemiyorsanız kutunun işaretini kaldırabilirsiniz. Daha sonrasında isetamam” kutusuna tıklayın.

Mouse Nasıl Temizlenir?

Mouse Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayarı kapatarak ve farenin kablosunu sökebilirsiniz. Optik farenin aşağısındaki lense bakabilirsiniz. Herhangi bir toz görüyorsanız bunu basınçlı havayla çıkarmanızı öneririz. Diğer seçenek olarak bir parça pamuk veya havlu alarak ve temizleyici izopropil alkole batırabilirsiniz. Kullanılan pamuk veya havlunun nemli olması ancak ıslak olmaması gerekmektedir ve lensi sorunsuz olarak temizlemesi gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.