Mucizevi Ayak Kokusunu Gideren Yöntemler

Yıllar boyu insanların en büyük şikayetlerinden biri olmuştur ayak kokusu Bu sorunu çözmek için gerek tıbbi gerek doğal bir sürü yönteme başvurulmuştur. Çok ayakta kalmak, gün boyu ayakları havalandırmamak gibi sebeplerden de kaynaklanan ayak kokusunu etkileyen bir çok değişken vardır.

Ayak Kokusuna Sebep Olan Genel Faktörler

Ayak kokusu giderici

Suyu az tüketen kişilerde , diğer kişilere göre ayak kokusu oluşma ihtimali daha yüksektir. Hem sağlığımız hem vücut dengemiz için vazgeçilmez olan suyun ayak kokusu üzerinde olan etkisi de yadsınamaz seviyededir.

Stresli yaşam biçimi ayak kokusuna sebep olabilir. Stres olduğumuzda salgıladığımız hormonlar ve ter bezlerinin çalışması sonucu ayak kokusu olabilir. Sevdiğiniz şeylerle uğraşmak ve belki de kafaya taktığınız problemlere çözülebilir gözüyle bakmak ayak kokusuna da hayat kalitenize de olumlu etki edecektir.

Ayak kokusuna neden olan sebeplerin en yaygın olanı da ayakların gün boyu terlemesi ve terleyen ayakların ayakkabı içerisinde uzun süre kalmasıdır. Böylece ayaktaki ter ayakkabıya bulaşır ve ayakkabı içinde kurur. Terleme ile birlikte bakteriler ayakkabı içerisinde , ayakta ve giyilen çorapta kalır ve temizleme durumu olmadıkça da oradan çıkmaz. Daha sonra ise ayakkabı tekrar giyildiğinde çok kolay bir şekilde ayak kokusu tekrarlar.

Ayak Kokusuna Sebep Olan ‘ İnsan Vücudu ‘ İle Alakalı Faktörler

-Ayakta meydana gelen mantar enfeksiyonlarının varlığı kokuya sebep olabilir..

-Kullanılan herhangi bir ilaç ayak kokusuna sebep olabilir.

-Şeker hastalığının varlığı ve tedavisi için kullanılan medikal ilaçlar ayak kokusuna neden olabilir.

-Tiroid bezinin sağlıklı çalışmaması sonucu ortaya çıkan hastalıklar ayak kokusuna neden olabilir.

-Ter bezlerinin normalden çok daha fazla çalışması ayak kokusuna neden  olur. Bu en çok görülen insan vücudu yapısı kaynaklı sebeplerden biridir.

Ayak Kokusunu Geçirmede Ayakkabı Ve Çorap Seçiminin Önemi

Ayak kokusuna ne iyi gelir

Ayak kokusu hiç sevilmeyen bir durumdur. Kişinin kendisini ve çevresini rahatsız edebilecek olan bu durumun en büyük sebeplerinden biri de ayakkabı ve çorap seçimindeki yanlışlıklardır. Kullanılacak olan ayakkabılar kaliteli kumaşlardan ve deriden imal edilmelidir.  Ayak kokusunun oluşumunda en önemli etken özensiz malzemeden yapılan ayakkabılardır. Genel olarak en büyük sorun suni deri kullanılarak yapılan ayakkabıların tercih edilmesinden dolayı oluşur.

Kişilerin farklı rahatsızlıkları yoksa ve sürekli ayak kokusu ile karşı karşıya kalıyorlarsa bunun en önemli sebebi ayakkabılardır. Bu konuda ayakkabının kalitesi belirleyici unsurken , ayaklarda bulunan kıllar da kokunun artmasına sebep olabilmektedir.

Bununla birlikte ayakkabılar dışında tercih edilecek çoraplar da ayak kokusunun oluşumuna neden olmaktadır. Ayak sağlığı kokunun dışında da çok önemli olduğundan dolayı tüm çorap ve ayakkabı seçimlerinizi koku oluşmaması için de çok dikkat ederek yapmanız gerekmektedir. Her ayak kokusunun farklı nedenleri olabileceği gibi en temek iki şart bunlardır.

Kokusuz Ayaklar İçin Ayak – Ayakkabı – Çorap Temizliği Nasıl Olmalıdır ?

ayak bakımı

Ayak kokusundan kurtulabilmek için ilk olarak yapılması gereken ayağın temiz olmasıdır. Ayak temizliğinin yanı sıra ayağa giyilen çorapların da temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Her gün temiz çoraplar giymeli ve ayaklar her gün temizlenmelidir. Daha önce giyilmiş bir çorap temiz bir ayağa giyilse bile çorap üzerine bir önceki kullanımda yerleşmiş olan bakteriler yeniden ayak kokusuna sebep olacaklardır. Bu sebeple giydiğiniz çorabı akşam yatmadan önce hava alan bir yerde bırakabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra giyeceğiniz zamandan biraz önce deodorant sıkmanız da kötü kokuyu önleyebileceği gibi temiz ve ferah bir koku da verebilir.

Ayakkabılar içerisine yerleşen koku ve bakterileri yok edebilmek için spor ayakkabıları çamaşır makinelerinin kısa ve düşük ısıdaki programlarında yıkayabilirsiniz. Ayrıca bu sayede ayakkabılarınızı ilk günkü gibi temiz halde kullanabilirsiniz.

En fazla ayak parmaklarının terlemesinden dolayı o kısımlarda oluşan kokular oldukça rahatsızlık vermektedir. Teri iyi emebilecek bir pamuklu çorap koku oluşumunu önler.

Ayak Kokusunu Geçirmek İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir ?

Sirkeli su yöntemi

Gerekli Malzemeler :

5 bardak su

6 çorba kaşığı sirke

Uygulanışı : Bir kovanın içerisine suyu ekleyin. Daha sonra sirkeyi ilave edip ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk boyunca bekletin. Bu işlemi 10 gün boyunca tekrar ederek uygulayabilirsiniz.

*Ayrıca sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayağınızdaki ter bezlerinin de yavaş çalışmasını sağlayacaktır.

Lavanta yağı

Gerekli Malzemeler :

1 litre su

Bir çorba kaşığı lavanta yağı

Uygulanışı : Suyun içerisine lavanta yağını ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 veya 20 dakika boyunca bekletin. Lavanta yağının düzenli olarak kullanım sonucunda ayak kokusuna kesin çözüm olduğu söylenmektedir.

Karbonatlı su

ayak kokusu nasıl geçer

Gerekli Malzemeler :

Ilık su

Bir miktar tuz

Karbonat

Uygulanışı : Suyun içerisine tuzu ve karbonatı ilave edin. Daha sonra suyu bir kovanın içerisine boşaltıp ayaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Her gün düzenli olarak ayaklarınızı tuzlu suyun içerisinde bekletmek ayak kokusu probleminizi giderecektir.

Siyah çay

Gerekli Malzemeler :

2 bardak çay

Yarım kova su

Uygulanışı : Çayı yarım kova suya ekleyin. Ayaklarınızı her gün suyun içinde 10-15 dk bekletin. 10 gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın. Siyah çay, ayak kokusuna neden olan bakterileri öldürmede en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Boraks Tozu

Boraks koku yapıcı bakteri yok eder, böylece ayak kokusunu gideren bir dezenfektan olarak çalışır.

Gerekli Malzemeler :

İki bardak su

Yarım fincan boraks

Yarım fincan sirke

Uygulanışı : Su, boraks ve sirkeyi karıştırın.  Hazırladığınız karışımı bir sprey kutusuna aktarın ve ayakkabılarınızın içerisine püskürtün.

*Alternatif olarak, ayakkabılarınızı giymeden önce ayakkabılarının içerisine boraks tozu serpebilirsiniz.

Listerine Gargara

Gerekli Malzemeler :

Bir miktar ılık su ( Ayaklarınız içine gömülecek şekilde olmalı )

Birkaç damla ‘ Listerine ‘ gargara suyu

Uygulanışı : Kovaya eklediğiniz suya gargara suyunu da ekleyin. Ayaklarınızı bu suda kısa miktar bekletin ya da ayaklarınızı bu su ile ile yıkayın. Listerine gargara tam bir bakteri katilidir.

Uzun vadede ayak sağlığınızı koruyacak ve koku oluşumunu engelleyecek tavsiyeler

ayak kokusu nasıl gider

Ev İçinde Çorapsız Ve Terliksiz Dolaşmak

Genelde tercih ettiğimiz ev terliklerinin içinde kullanılan kumaş kalitesiz olabiliyor. Bu yüzden ev ısısında terleyen ayaklardaki teri emip kötü koku oluşumuna sebep olabilirler. Mümkün olduğunca plastik ya da hava alan terlikleri tercih etmek kokuyu önlemede yardımcı olacaktır.

Evin içerisinde çorapla dolaştığınız zaman, çorap zemindeki bütün tozu ve bakterileri üzerinde toplar ve bastığınız her yere yayar. Bu yüzden çorap ve terlik giymeden dolaşmak ayaklarınızın kokmasını engelleyecektir.

Çorapları Tersten Yıkamak

Çoraplarınızı tersten yıkadığınızda, ayaklarınızın temas ettiği asıl yeri daha temiz hale getirmiş olursunuz. Çorabın iç yüzü tene , dış yüzü zemine temas ettiğinden çorapları tersten yıkamak, sinmiş kokunun daha kolay çıkmasını sağlar hem de ayaklarınıza bakteri bulaşma riskini azaltır.

Ayaklara Deodorant Sıkmak

Deodorantlar, terlemeyi engelleyen kimyasallar içerirler. Bu yüzden ayaklarınıza deodorant sıkmak, ayaklarınızın terleyerek kokmasını engelleyecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.