Mum Çubuğu Nedir? Ne İşe Yarar?

Son güncelleme:

Borsa terimlerini öğrenmek, borsada işlem yapmak isteyenler için son derece önemli bir durumdur. Borsa terimleri borsa işlemlerinde iyi analiz yapmanız için öğrenmeniz gereken terimlerdir. Borsa terimleri arasında bulunan mum çubuğu da merak edilen terimler arasındadır. Bir çok analist grafik şekillerinden bir tanesi olan mum çubuğunu kullanmaktadır. Bu grafik öncelikle Japonlar tarafından geliştirilmiştir. Önemli bir teknik analiz yöntemi olan mum çubuğu, belirli zaman aralığındaki açılış, en yüksek fiyat ve kapanış fiyatlarını göstermektedir.

mum çubuğu nedir?

Peki mum çubuğu nedir? mum çubuğu çeşitleri nedir? Detaylarıyla inceleyelim.

Mum çubuğu nedir?

Mum çubuğu ne ifade eder

Mum çubuğu, analiz etme konusunda oldukça önemli bir terimdir. Mum çubuğu belirli bir zaman aralığındaki açılış, en düşük fiyat, en yüksek fiyat ve kapanış fiyatlarının göstergesidir. Mum çubuğu, gövdesi bulunan ve üstü ve altında yer alan bölgelere belirli isimler verilen ince dikey çizgilerden oluşmaktadır.

Mum çubuğunda eğer kapanış, açılış fiyatının üstünde yer alıyorsa beyaz bir gövde ve bezen renkli grafikte bu renk yeşil olur. Eğer kapanış açılışın altında ise siyah bir gövde olur ve bu renk grafikte kırmızı görülür. Gövdenin boyutuna göre de çeşitli anlamlar yüklenmektedir.

doji nedir?

Piyasada kararsızlık durumu varsa yani kapanış fiyatı eğer açılış fiyatı aynı ise bu duruma doji denilir.

Analistler genelde 1 tek mum çubuğunu gözlemleyerek piyasa hakkında yorum yapabilir. Ancak mum grafiğinin daha güvenlir ve başarılı sonuçlar vermesi için birbirinin ardında sıralanmış olan mumlar da incelenmelidir. Orta ve kısa vadeli grafiklerde bu yöntem son derece başarılıdır. Günlük al-sat yapan yatırımcılar için de bu yöntem son derece önemlidir.

Mum Çubuğu Çeşitleri

Mum çubuğunun çeşitleri de bulunmaktadır. Mum çubukları, gövde uzunluklarına, gölge olup olmadığına ve gölgelerin boyuna göre sınıflara ayrılır ve farklı isimlere sahip olur. Günlük fiyat hareketlerinin gücünü göstermek için gövde uzunluğu kısa, uzun ya da normal olmak üzere üç şekilde tanımlanmaktadır. Gövde uzunluğu eğer küçük ise bu mum çubukları topaç olarak adlandırılacaktır. Gövdesi olmayan mum çubukları ise doji olarak adlandırılır ve piyasadaki kararsızlığın göstergesi olacaktır.

Mum Çubuğu Çeşitleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.