Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Biyografi Filmi!

Elbette ki mutlaka izlenmesi gereken birçok film bulunmakta. İzleyecek güzel bir film bulmak için bazen saatlerce kendimize ve modumuza uygun filmler araştırıyoruz. Biyografi filmleri sevenler için harika bir liste oluşturduk! Biyografi filmlerini sevenler buraya! Sizler için mutlaka izlenmesi gereken 20 biyografi filmi derledik! Başka yerde bulamayacağınız harika biyografi filmlerini sizler için kronolojik olarak listeledik!

Hayranlıkla İzleyeceğiniz Müthiş Biyografi Filmleri

Sizler için mutlaka izlenmesi gereken 20 biyografi filmini listeledik!

1-) Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019) | I<MDb: 8,3

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi, spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Cep Herkülü lakaplı ünlü halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini konu almaktadır. Filmde Naim Süleymanoğlu karakterini Hollanda asıllı Türk oyuncu Hayat Van Eck canlandırmaktadır. Film, Naim Süleymanoğlu’nun daha 15 yaşındayken dünya rekoru kırıp daha sonrasında da yine birçok rekor kırarak önemli madalyalar aldığı başarılı spor hayatı anlatılmaktadır. Film,

2-) Bohemian Rhapsody (2018) | IMDb: 7,9

Bohemian Rhapsody

Yönetmenliğini Bryan Singer’in yaptığı 2018 yapımı Bohemian Rhapsody filmi Queen müzik gurubun solisti Freddie Mercury’nin hayat hikayesini konu almaktadır. Freddie Mercury karakterini ünlü oyuncu Rami Malek canlandırmıştır. Filmde Queen gurubunun bir araya gelişi, ünlü bir grup olana kadar başlarından geçen olaylar anlatılmıştır. Ayrıca film, adını Queen grubunun ünlü şarkısı Bohemian Rhapsody’den almıştır.

3-) First Man (Ay’da İlk İnsan) (2018) | IMDb: 7,3

First Man Filmi (Ay’da İlk İnsan)

Damien Chazelle tarafından yönetilen First Man filmi Neil Armstrong’un hayat hikayesini konu almaktadır. Film de Neil Armstrong karakterini Ryan Gosling canlandırmıştır. Film, Neil Armstrong’un kızını kaybetmesinin ardından aya çıkma yolculuğunu anlatmaktadır.

4-) Müslüm (2018) | IMDb: 7,7

Müslüm Filmi

Yönetmenliğini Ketche ve Can Ulkay’ın yaptığı film Müslüm Gürses’in hayat hikayesini konu almaktadır. Türkiye’de izlenme rekorları kıran ve akıllardan çıkmayan Müslüm filminin senaristliğini Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi üstlenmiştir. Müslüm filminde Müslüm Gürses’i Şahin Kendirici ve Timuçin Esen canlandırmıştır. Film, ünlü üstad Müslüm Gürsesi’in çocukluk yıllarında çektiği sıkıntıları ve ünlü olma yolunda yaşadıklarını anlatmaktadır. En iyi Türk biyografi filmleri arasında yer almaktadır.

5-) Churchill (2017) | IMDb: 6,1

Yönetmenliğini Joe Whrigt’ın yaptığı Churchill filmi ikinci dünya savaşı zamanında Birleşik Krallık’ın başkanlığını yapan Winston Churchill’in hikayesini konu almaktadır. Filmde Winston Churchill karakterini Brian Cox canlandırmaktadır. Film, 1994 yılı Haziran ayında Hitler’in ordusuna karşı mücadeleyi anlatmaktadır. Hep tarihi hem de biyografi filmidir.

6-) The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) (2014) | IMDb: 7,7

The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Yönetmenliğini James Marsh’ın yaptığı The Theory of Everything filmi fizikçi Stephen Hawking’in hayat hikayesini konu almaktadır. Filmde Stephen Hawking karakterini Eddie Redmayne canlandırmaktadır. Film, Stephen Hawking’in Cambridge Üniversitesi’nde okurken zekasıyla dikkat çeken bir öğrenci olması, ALS hastalığına yakalanması ve eşi ile arasındaki ilişkisini anlatmaktadır.

7-) Selma (Özgürlük Yürüyüşü) (2014) | IMDb:7,8

Selma (Özgürlük Yürüyüşü Filmi)

Yönetmenliğini Ava DuVernay’ın yaptığı Selma filmi Martin Luther King Jr.’ın hayat hikayesini gözler önüne sermektedir. Filmde Martin Luther King Jr rolünü David Oyelowo canlandırmaktadır. Film, Martin Luther King Jr. ve John Lewis’in liderliğindeki grubun 1965 ylında Selma’dan Montgomery’e tam 87 kilomekretlik oy hakları yürüyüşü yaptığı zamanları anlatmaktadır.

😎 Lincoln (2012) | IMDb: 7,3

Lincoln Filmi

Yönetmenliğini Steven Spielberg yaptığı Lincoln filmi, ABD başkanı Abraham Lincoln’ın yaşam hikayesini konu almaktadır. Filmde Abraham Lincoln rolünü Daniel-Day Lewis canlandırmaktadır. Film, 1861-1865 yılı arasında yaşanan iç savaş zamanlarında iç savaşa öncülük eden Abraham Lincoln’ın son dönemlerini anlatmaktadır.

9-) Social Network (Sosyal Ağ) (2010) | IMDb: 7,7

Social Network (Sosyal Ağ)

Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı Social Network filmi Amerikalı bilgisayar programcısı, girişimci ve Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini konu almaktadır. Filmde Mark Zuckerberg karakterini Jesse Eisenberg canlandırmaktadır. Film, Mark Zuckerberg’in Harvard Üniversitesi’nin sistemini hacklemesi ile birlikte arkadaşları ve kızlar ile ilgili olan hikayesini, Facebook’un arkasında yatan gerçekleri, Facebook’un oluşumunun öyküsünü anlatmaktadır.

10-) The King’s Speech (Zoraki Kral) (2010) | IMDb: 8.0

The King’s Speech (Zoraki Kral Filmi)

Yönetmenliğini Tom Hooper’ın yaptığı The King’s Speech filmi İngiliz Kraliyet ailesinden II. Elizabeth’in babası VI. George’un hayat hikayesini konu almaktadır. VI. George’un küçükken kekeme olması, tahta çıktıktan sonra hitap etmekte sorunlar yaşaması üzerine terapisti Lionel Logue karakterinin devreye girmesini konu alan film, hem VI. George’un yaşam hikayesini hem de o dönemin önemli isimlerini gözler önüne sermektedir.,

11-) Umudunu Kaybetme (2006) | IMDb: 8.0

Umudunu Kaybetme Filmi

Yönetmenliğini Gabriele Muccino’nun yaptığı Umudunu Kaybetme ünlü iş insanı Chris Gardner’ın hayat hikayesini konu almaktadır. Umudunu Kaybetme filmi hepimizin aklına kazınan, unutulmaz filmler arasındadır. İş insanı Chris Gardner karakterini Will Smith canlandırmıştır. Filmde, Chris Gardner’ın maddi anlamda çöküş yaşadığı hem eşinin terkettiği hem de ev sahibinin evden atmasıyla oğluyla birlikte sokaklara düşmesi ve daha sonra maddi açıdan yükselişe geçerek hayatını yoluna soktuğu anıları anlatılmaktadır.

12-) Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala) (2003) | IMDb: 8,5

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı Sıkıysa Yakala filmi 1960’lı yılların Çek dolandırıcısı olan birçok mesleği yaparak insanları dolandıran Frank Abangnale Jr.’nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Filmde Frank Abangnale Jr.’ı Leonardo Dicaprio canlandırmaktadır. Dicaprio’nun en iyi filmleri arasındadır. Filmde havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına giren Frank Abangnale Jr.’nın yaptığı milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığı anlatılmaktadır.

13-) Piyanist (2002) | IMDb: 8,5

Piyanist Filmi

İzleyenleri derinden etkileyen yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı Piyanist filmi de gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Film Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilmanın hatıralarını yazdığı yine piyanist isimli kitaptan uyarlanmıştır. Filmde ikinci dünya savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda esir kamplarından kurtularak eski kenar mahallelerde yaşamı için savaşan hayatta kalmaya çalışan piyanistin hikayesi anlatılmaktadır. Piyanisti Adrien Brody canlandırmaktadır.

14-) Frida (2002) | IMDb: 7,4

Frida Filmi

Yönetmenliğini Julie Taymor’un yaptığı Frida filmi Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikayesini konu almaktadır. Film, Frida Kahlo’nun eşi ile arasındaki modern ilişkisi, Kahlo’nun özgürlükçü tutumları ve o dönemlerde tek kadın ressam olarak yaşamı anlatılmaktadır. Filmde, Frida Kahlo rolünü Salma Hayek canlandırmaktadırGandhi

15-) A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) (2001) | IMDb: 8,2

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı Akıl Oyunları filmi Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatmaktadır. Filmde John Nash karakterini Russell Crow canlandırmaktadır. Film, Üniversitede burs kazanarak öğrenimine devam eden John Nash’in matematik alanında teoriler ileri sürmesini, daha sonra  şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başladığı zamanlarını anlamaktadır.

16-) The Hurricane (Onaltıncı Raund) (1999) | IMDb: 7,6

The Hurricane

Yönetmenliğini Norman Jewison’ın yaptığı The Hurricane filmi Hurricane lakaplı ünlü boksör Rubin Carter’ın hayat hikayesini konu almaktadır. Rubin Carter karakterini Denzel Washington canlandırmaktadır. Filmde, 1960’lı yılların önemli ortasiklet boksörlerinden biri olan Carter’ın üç kişiyi öldürme suçundan hapse girmesinin ardından 15 yaşında Kanadalı bir çocuk olan Lesra Martin’in 19 yıl geçtikten sonra Carter’ın suçsuz olduğunu, hapisten çıkması gerektiğini savunarak Carter’ı serbest bırakmaları için uğraşlar vermesi anlatılmaktadır.

17-) Schindler‘s List (Schindler’in Listesi) (1993) | IMDb: 8,9

Schindler‘s List (Schindler’in Listesi)

Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı Schindler’in Listesi filmi akıllara kazınan, IMDb puanı çok yüksek bir filmdir. Oscar Schindler, bir Alman iş adamıdır. 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da bir fabrika kurarak Yahudi işçileri çalıştırmış ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmıştır. Filmde de Schindler’in yaptığı bu iyilik ve cesareti birçok detayıyla anlatılmaktadır. Oscar Schindler karakterini Liam Neeson canlandırmıştır.

18-) Malcolm X (1992) | IMDb: 7,7

Malcolm X

Spike Lee tarafından yönetilen Malcom X filmi Amerikalı aktivist Malcolm X’in hayatını konu almaktadır. Malcolm X karakterini, The Hurricane filminde Rubin Carter karakterine hayat veren Denzel Washington canlandırmaktadır. Filmde Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X’in yaşadığı zorlu hayatı anlatılmaktadır.

19-) Chaplin (1992) | IMDb: 7,5

Chaplin

Yönetmenliğini Richard Attenborough’nun yaptığı Chaplin filmi, yarattığı Şarlo karakteri ile ünlenen sessiz sinemaları ile tanıdığımız Charlie Chaplin’in hayat hikayesini konu almaktadır. Filmde Charlie Chaplin’in Britanya’da fakir ailesiyle geçirdiği çocukluk döneminden ölümünden dört sene önceki başına gelen olaylar anlatılmaktadır. Charlie Chaplin karakterini Robert Downey Jr. canlandırmaktadır.

20-) Gandhi (1982) | IMDb: 8,0

Ghandi

Ghandi filminin yönetmenliğini, Chaplin filminin de yönetmeni olan Richard Attenborough yapmıştır. Film, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği olan Mahatma Gandhi’nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Mahatma Gandhi rolünü Ben Kingsley canlandırmaktadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.