Müzik Gerçekten Ruhun Gıdası Mı?Müzik Dinlemenin Psikolojiye Olan Etkisi

Son güncelleme:

Müzikle arası kötü olan yoktur herhalde. Müzik dinlemek anı güzelleştirmenin en güzel yollarından bir tanesi. Müzik dinlemenin psikolojik etkileri de bulunuyor. Müziğin iyileştirme etkisi Antik Çağlardan bu yana araştırma konusu aslında. Mesela M.Ö. 585-500 yıllarında yaşamış olan Yunan filozofu ve matematikçi olan Pythagoras, umursuz olan ve çok abuk öfkelenen hastalarına tedavi olarak belirli melodileri kullanıyor. Bu şekilde melodiler ile tedavi olabileceğini araştırıyor.

Müziğin insan psikolojisi üzerindeki etkisi

Müziğin insan psikolojisi üzerindeki etkisi nedir? Müzik ve psikoloji ilişkisi nedir? Müziğin duygulara etkisi nedir? Klasik müziğin hissettirdikleri ne? Sürekli müzik dinleyen insan psikolojisi nasıldır? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Müziğin Faydası Nedir?

Müziğin Faydası Nedir?

Günümüzde ise müziğin psikoloji sağlığına olan olumlu etkisi ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda müziğin ruhsal hastalık oluşumuna engel olduğu ortaya çıktı. Çünkü müzik, duygusal durumu düzenlemeye yardımcı oluyor. Serotonini, dopamini, adrenalin ve testesteronu olumlu etkileyen müzik, kan basıncını da olumlu etkiliyor. Aynı zamanda solunum ritmi ve fizyolojik işlevleri de düzenliyor. Beyinde bulunan oksijeni ve kanlanma dengesini sağlıyor.

Hangi müzik türü daha önemli

Dinlenen müzik türüne göre farklı etkiler ortaya çıkıp çıkmadığı da araştırma konusu. Bazı araştırmalar sonucunda dinlediğiniz müzik türünün bir önemi olmadığı ortaya çıktı. Tüm müzik türlerinin olumlu etkisi olduğu ve stresi azalttığı bu araştırmaların sonucu.

Tomlaca ve Marshall müzik türlerinin insanlar üzerindeki etkisini araştırıyorlar. Deneklerine caz, klasik müzik, dini, rock ve fon müziklerini dinleten bu ikili deneklerinin aynı oranda stres düzeyi etkilenmesi yaşadığını gözlemliyor.

Hangi müzik türü daha önemli

Ancak bazı araştırmalar sonucu ise müziğin olumlu etkisi yaşamak için pozitif müzik türlerini tercih etmemizi söylüyor. Maryland ve Medical Center tarafından 2008 yılında yapılmış olan araştırmalar, pozitif olan ve neşeli olan müziklerin insan vücuduna daha pozitif etki gösterdiği gözlemleniyor. Müziğin kalp sağlığıyla bir ilişkisi olduğu da bu araştırmalarınbir sonucu. On denek üzerinde yapılmış olan bu araştırmada neşeli müzik dinleyen deneklerin kan damarındaki akışın yüzde 26 daha fazla arttığı gözlemleniyor. Ancak endişe içeren ve korku içeren müzikleri dinleyen deneklerde yüzde 6 kan akışı azalıyor. Bu araştırmaların sonucunda aerobik egzersiz yapanlarla neşeli müzik dinleyenlerin aynı oranda kan akışı etkisi olduğu ortaya çıkıyor. Heavy metal müzik dinleyen deneklerde ise endişe oranı artıyor.

Müzik ve psikoloji ilişkisi

Westefeld ve Scheel ikilisinin 1999 yılında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda heavy metal müziğin gençler üzerinde olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenmiş. Gençler bu müzik türü ile daha kızgın hale geliyorlar.

Bir başka araştırmayı ise 2001 yılında Rickart ve Knight yapıyor. Bu araştırmada sakinleştirici özelliği bulunan müziklerin stres seviyesi üzerinde olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiş. Sakinleştirici müzikler stres seviyesini azaltmaya yardımcı oluyor.

Sullivan taradından 1991 yılında yapılan bir araştırmada ise klasik müziğin sakinleştirici özelliği cerrahi yoğun bakımda yatan hastalarda ortaya çıkmış. Bu araştırma için hastalara klasik müzik dinletiliyor ve ağrıların azaldığı gözlemlenmiş. Aynı zaman anksiyetenin de azaldığı tespit ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.