Nasıl İyi Bir Yabancı Dil Öğretmeni Olurum?

Yabancı Dil Öğretmeni İş Tanımı

Bir yabancı dil öğretmeninin rolü, modern müfredatta genellikle edebiyat ve kültürler arası çalışmalarda öğretim içeren belirli bir dilde dersler vermektir. Yabancı dil öğretmenleri, öğrettikleri dili okuma, yazma ve konuşma konusunda yüksek yeterlilik gösteren dilin ustalarıdır. Bu becerilerle eğitmenler, öğrencilerin etkili bir şekilde öğrenmeleri için bir ortam yaratır. Yabancı dil öğretmenleri genellikle yabancı dilleri başlangıç seviyesinden akıcılığa yaklaşan öğrencilere kadar eşzamanlı olarak birkaç seviyeyi öğretir. Yabancı dilde eğitim, kelime bilgisi, yazım, dil bilgisi ve aksanın yanı sıra dilin evrimi ve tarihini içerir.

Yabancı dil öğretmenleri, öğrettikleri dili okuma, yazma ve konuşma konusunda yüksek yeterlilik gösteren dilin ustalarıdır.

Yabancı Dil Öğretmeni Olmanın Size Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kariyer yolunuzun neresinde olursanız olun, yabancı dil öğretmeni olarak kariyer yapıp yapmamanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak birkaç husus aşağıda belirtilmiştir.
Zaten en az bir yabancı dile hakim misiniz ve bu beceriyi geçiminizi kazanmak için kullanmak mı istiyorsunuz? Yabancı dil öğretmeni olmak, dünya dillerine olan sevginizden bir kariyer yapmak için iyi bir yol gibi görünüyor mu? Kariyer yolunuza yeni başlıyorsanız, öğretmenlik mesleğinin tam bağlılık gerektirdiğini unutmayın. Öğretim konusunda kararsızsanız, yabancı dil becerilerinizi kullanabileceğiniz farklı bir meslek düşünebilirsiniz. Belki de zaten öğretmeye kararlısınız. İster hevesli ister deneyimli bir öğretmen olun, yabancı dilinizi ve öğretme becerilerinizi birleştirmek tam olarak doğru kariyer hareketi olabilir.

Bir yabancı dil öğretmeninin rolü, modern müfredatta genellikle edebiyat ve kültürler arası çalışmalarda öğretim içeren belirli bir dilde dersler vermektir.


Yabancı Dil Sınıfının İçindedir
Yabancı dil öğretmeni olarak bir kariyere başlamadan önce, sınıfınızda her gün neyle karşılaşabileceğinizi düşünün. Yabancı bir dil öğretmenin, kelime bilgisi ve dilbilgisi eğitimi vermekten daha fazlasını gerektirdiğini unutmayın.
Öğrencilere Dünyayı Tanıtmak
Bir dünya dilini öğretirken, öğrencilerinize tarihi, kültürü ve gelenekleri dâhil olmak üzere hem dili hem de o dili konuşan insanları etkin bir şekilde tanıtırsınız. Ayrıca onlara dünyaya yeni bir bakış açısı gösteriyorsunuz.

Yabancı dilde eğitim, kelime bilgisi, yazım, dil bilgisi ve aksanın yanı sıra dilin evrimi ve tarihini içerir.


Dersleri İlginç Tutmak
Yabancı dil öğretmenin bir yararı, öğretim materyalleri için tüm ülkelerin kültürlerini araştırabilmenizdir. Yaşayan diller söz konusu olduğunda, bu kültürler durağan değildir. Uzun yıllar aynı sınıf seviyesinde ders verseniz bile, videolar, filmler, müzik ve televizyon programları dâhil olmak üzere hazır bulunan multimedya kaynaklarından yararlanarak derslerinizi kendiniz ve öğrencileriniz için ilgi çekici kılabilirsiniz. Ayrıca, dil öğrenmek için zengin bir kaynak olan gazete, dergi, kitap ve çizgi roman gibi çok sayıda yazılı medya var.
Daldırma Yöntemini Kullanma
Bir yabancı dili öğretmek için daldırma yöntemini kullanırsanız, öğrencilerinizin anlama düzeyini dinamik olarak ölçmeniz gerekir ki bu büyük ölçüde değişebilir. Kendinizi yabancı bir dilde nasıl anlaşılacağını keşfederken, özellikle de yeni başlayanlara öğretiyorsanız, yaratıcılığınız devreye girecektir.

Öğretim konusunda kararsızsanız, yabancı dil becerilerinizi kullanabileceğiniz farklı bir meslek düşünebilirsiniz.


Devam Eden Değerlendirmeler
Bir yabancı dil öğretmeni olarak, uzmanlık alanınızda akıcı olmayan yöneticiler tarafından değerlendirileceksiniz. Sınıfınızın bir kısmını veya tamamını yabancı bir dilde yönetiyorsanız, öğretiminizi değerlendirmelerine yardımcı olmak için yöneticilerinizle çerçeveleri paylaşmanız gerekebilir.

Yabancı dil öğretmeni olarak bir kariyere başlamadan önce, sınıfınızda her gün neyle karşılaşabileceğinizi düşünün.

Yabancı Dil Öğretmek İçin İpuçları

İster profesyonel bir öğretmen ister kendi kendini yetiştirmiş bir öğrenci olun, bu ipuçları dil eğitimine giden yolda size yardımcı olacaktır.
Öğrencileri mümkün olduğunca çok dile maruz bırakın
Bu, yapılacak apaçık bir şey gibi görünse de, her zaman sınıflarda kullanılmaz. Ana dili sınırlayın ve öğrencilerinizle olan etkileşimlerinizde hedefe odaklanın. Hedef dili bilmeseler bile, basit sınıf komutlarını yine de kolayca öğrenebilirler. İlk günü, sınıf deneyimi boyunca kullanabileceğiniz bazı basit ifadeler üzerinden geçirin. Bazen ana dil gerekli olacaktır, ancak öğretmen olarak işiniz hedef dili olduğu kadar ortaya çıkarmaktır.

Öğrencileri mümkün olduğunca çok dile maruz bırakın.


Uygulamalı olun: Oyunlarla katılımı teşvik edin

Yeni bir dil öğrenmek pasif bir deneyim olamaz; Öğrencilerinizi oyunlar ve rol yapma yoluyla dâhil edin. Dilbilgisi alıştırmaları, öğrencileri ayakta düşünmeye teşvik eden katılımcı oyunlara dönüştürülebilir. Rol yapma, öğrencilerin dil becerilerini kullanacakları gerçek dünya senaryolarını yeniden oluşturmak için çok önemlidir. Öğrencileriniz biraz daha gençse, ödülleri kullanmak, katılımı ve katılımı geliştirmeye yardımcı olabilir.
Sınıf dışındaki etkinlikleri teşvik edin
Yeni bir dili etkin bir şekilde öğrenmek için, öğrencilerin sınıfın dışında bile olabildiğince meşgul olmaları gerekir. Gerçek insanlarla etkileşim kurmayı gerektiren alıştırmalar atayarak öğrencilerinize ders kitabı ödevinin ötesinde pratik yapmaları için araçlar verin. Örneğin, İtalyanca öğretiyorsanız, öğrencilerinizi İtalyanca bir şeyler sipariş etmek için yerel İtalyan restoranını veya kafesini ziyaret etmeye teşvik edin. Buradaki fikir, öğrencilerinize dilin gerçek dünyada nasıl kullanıldığını açıklarken onlara pratik uygulama örnekleri vermektir.

Oyunlarla katılımı teşvik edin.


Dilin yanında kültürü öğretin
Sadece konuşmayı öğretmek yeterli değildir; öğrenciler dilin arkasındaki anlamı anlamalıdır. Hedef dilin ortaya çıktığı kültürü ortaya çıkarmak, öğrencinin öğretilen kelimelerin gerçek derinliğini takdir etmesine yardımcı olmak için çok önemlidir. Ancak kültür yalnızca geleneksel tarihi değil, aynı zamanda modern tarihi de kapsamalıdır. Hedef dilde günün önemli konularını göstermek için haberleri kullanın. Siyasi güncellemeler de paha biçilmezdir çünkü hedef dilin ülkesi ile öğrencilerin kendi ülkesi arasında bir bağlantı sağlar.

Dilin yanında kültürü öğretin.


Öğrenme deneyimini geliştirmek için multimedya kullanın
Çoğu dil öğrencisinin sınıfta öğrendikten sonra yaşadığı sorun, dilin ülkesinde etkili bir şekilde iletişim kuramamaktır. Her birimiz lisede uzun yıllar bir dil öğrenmiş en az bir kişi tanıyoruz, sadece konu söz konusu olduğunda kendisini kahve ısmarlamaktan aciz görüyor. Çoğu zaman, bunun nedeni öğrenciye gerçek dünya ortamında düşünme ve konuşma öğretilmemesidir. Sınıfta kelimeler genellikle telaffuz edilir, cümleler tamamlanır ve konuşma hızı genellikle daha yavaştır. Televizyon, film ve radyo yayınlarını kullanarak öğrencilerinizi gerçek dünyaya hazırlayın. Acemiler bu tür ortamlarda söylenenleri anlamaya yaklaşmayacak olsa da, en azından dilin nasıl aktığı, jestlerin nasıl kullanıldığı ve anadili İngilizce olanların ne kadar hızlı sohbet ettiği konusunda bir ipucu alacaklar.

Öğrenme deneyimini geliştirmek için multimedya kullanın.


Nasıl İyi Bir Dil Öğretmeni Olunur: Başarı İçin İpuçları

Öğrenme Ortamını Kişiselleştirin

Öğrenciler derslerinize ve eğitim faaliyetlerinize nasıl tepki veriyor? Size herhangi bir geri bildirim veriyorlar mı?
Harika dil öğretmenleri, her sınıfın özel ihtiyaç ve tercihlerini karşılayabilir ve öğrencilerin dil öğrenimini destekleyen düzenlemeleri uygulayarak her sınıfı yönetebilir. Bunun temel bir örneği, ister uygulamalı etkinlikler yapıyor, ister uygulamaları ve teknolojiyi bir arada kullanıyor, hikâyeler okuyor, sohbet pratiği yapıyor ya da eşlenik alıştırmalarından bir oyun yapıyor olsun, öğrencilerinizin en çok neyi sevdiğini keşfetmektir.
Eğlenirken dil öğrenmek zaten yeterince zor olabilir. Aktiviteler sizi ne zaman uyutursa öğrenmeye çalıştığınızı hayal edin! Harika dil öğretmenleri bunun olmasına izin vermez çünkü öğrencilerle bağlantı kurabilir ve pedagojik seçimlerini etkilemelerine izin verebilirler.

Aktiviteler sizi ne zaman uyutursa öğrenmeye çalıştığınızı hayal edin.


Umut Vermek

Umut seviyeniz bulaşıcı. Öğrencilere, dili öğrenebileceklerine inanmaları ve öğrenmeleri için ilham verir! Sözlü, spesifik ve kasıtlı teşvik ve övgü kullanmaya çalışın (“Güzel iş!” “Harika nokta, daha fazla açıklayabilir misin?” “Buna sadık kal!” “Anlayacaksın!” “O kadar çabuk öğrendin!” veya “İyi dedin!”). Hayal kırıklıklarını, şüphelerini, güvensizliklerini ve hatta bazen dile olan ilgisizliklerini hafifletmeye yardımcı olan şey budur.

Öğrencilere, dili öğrenebileceklerine inanmaları için umut verin.


Bu anlamda, etkili dil öğretmenlerinin, öğrencilerin dil konusunda duygusal olarak nerede olduklarını tespit etmek ve eğitim faaliyetlerini uygun şekilde uyarlamak için yeterince duyarlı olmaları gerekmektedir. Bu, dilin karmaşıklığına empatik bir şekilde yanıt vermeyi gerektirir.
Örneğin, onlara karmaşık bir gramer noktası öğretirken bir oda dolusu kafası karışmış yüzler görürseniz bu, zihinsel bir not almanız anlamına gelebilir. Eğer durum buysa, yavaşlayın ve “Bu nasıl gidiyor? Bunun en zor kısmı nedir? ” ve onlara o gün öğrenci olarak senin de onların yerine geçtiğini ve bunu alacaklarını hatırlat!

Motivasyon, dil öğrenmede oldukça önemlidir.


Tutkuyu Aşılamak

Derslerinize tutku, oynaklık ve yaratıcılık katmak da çok önemlidir. Eğer uyarıcı aktiviteler kullanmazsanız veya her seferinde aynı şeyi yaparsanız, sınıfların talihsiz bir sıkıcı veya rutin hissetme eğilimi vardır ve öğrencileriniz önceki dil öğretmenlerini sıkıcı, sönük veya çok talepkar olarak algılarsa bu daha da doğrudur. Önceden dile ilgilerini çekmezseniz, bu tür öğrencilerle büyük olasılıkla hiçbir yere varamazsınız.

Bu kıvılcımı yakmak için hem siz hem de öğrencileriniz şu soruları düşünmeli ve tartışmalısınız: Bu dil öğrenmek için neden bu kadar yararlı? Hayatınıza nasıl fayda sağlayabilir? Bu dili öğrenmenin nesi şaşırtıcı? Onu öğrenmenin somut ve somut olmayan avantajları nelerdir?

Derslerinize tutku, oynaklık ve yaratıcılık katmak da çok önemlidir.


Bağlanabilir Olun

Daha önce de belirtildiği gibi, dil bilginiz ve öğretim becerileriniz arasında bir ayrılık vardır. Bu nedenle, ilişki kurma ve ilişki kurma yeteneğiniz hayati bir beceridir. Birçoğumuz lisede veya kolejde, dildeki uzmanlık statüsüne rağmen bize çok şey öğretmeyen başarılı dil öğretmenlerine sahip olduk.
Bunun nedeni muhtemelen bizi anlamadıklarını veya bizi önemsemediklerini hissettik. Ya da muhtemelen derslerini canlandırıcı veya çok zorlayıcı olarak algıladık. Bizim işimiz, özelleşmiş dili bir kenara atmak ve temel dil kavramlarını, kalıplarını ve fikirlerini öğrencilerin ilişki kurabileceği şekillerde açıklamayı öğrenmektir.

Bağlanabilir olun!


Örneğin, Snapchat’i seviyorlarsa (veya bu hafta popüler olan herhangi bir uygulama ), onu bir öğrenme aracı olarak kullanın. Veya sınıfta sporcularınız varsa, spor aktivitelerini derse dâhil edin.
Videoları, anımsatıcı aygıtları, hikâyeleri, şarkıları, resimleri veya dili öğrencilerin yaşamlarına kişisel bir şekilde bağlayan “kutudan çıktığı gibi” başka herhangi bir şeyi kullanarak öğrenciler için dili daha bağlanabilir ve “dostça” hale getirin. Bunu iyi yapabilme yeteneğiniz, öğrencilerinizle kurduğunuz profesyonel ilişkiden kaynaklanıyor ve şu ana kadar onların öğrenmeleri için çok önemli olduğunu biliyoruz!

Güncelliğinizi koruyarak öğrencilerinizle iletişimde olun.


Sıklıkla Öğrenci Katılımını Artırın

Etkili öğretmenler mümkün olduğunca öğrenci katılımını ortaya çıkarır. Araştırmalar, öğrenci katılımının bir dili başarıyla öğrenmekle doğrudan ilgili olduğunu göstermektedir. Pasif, sessiz öğrenciler büyük olasılıkla aktif ve düzenli olarak katılanlar kadar öğrenmiyor. Daha içine kapanık bir öğrenci fark ederseniz, paniğe kapılmanıza gerek yoktur; sadece yaklaşımınızı daha işbirlikçi hale getirin.

“Birlikte çalışabilmemiz için bunu sizin için nasıl daha iyi bir deneyim haline getirebilirim?” gibi bir şey sorabilirsiniz. Özellikle sorunluysa, “Açık olduğumdan emin değilim, bu yüzden, olmadığım zaman bana haber verebilir misin veya soru sorabilir misin, böylece seni kaybetmeyeceğimi bileyim?” diyebilirsiniz.

Etkili öğretmenler mümkün olduğunca öğrenci katılımını ortaya çıkarır.


Öğrencileri Sorumlu Tutun

Unutmayın ki, öğrenci odaklanmadığı, dille ilgilenmediği ve çaba göstermediği takdirde, en etkili öğretmenler öğrenciye “dersi” öğretemez veya geçemez. Öğrenciler ideal olarak her zaman çok çalışmalıdır! Öğrencilerin dersi öğrenmesi, geçmesi veya sınıftan yararlanması, sadece sizin öğretme yeteneklerinizin değil, çabalarının bir yansımasıdır.
Bu rahatlatıcı bir haber olsa da, onlarla bağlantı kurmada, onları önemsemede, ihtiyaçlarına göre ayarlamada ve öğretim faaliyetlerinizi buna göre hazırlamada olabileceğiniz en iyi öğretmen olma rolünüzü hiçbir şekilde geçersiz kılmaz! Ama sonuçta, öğrencileriniz odaklanmış beyinlerini getirmezlerse, ancak çok şey öğrenebilirler!
Şehrinizde en yüksek dil bilgisine sahip olabilirsiniz, ancak harika bir dil öğretmeni olmak çok daha fazlasını kapsar. Dil becerilerinizin ötesinde, iyi bir şekilde öğretmek nihayetinde öğrencilerle kişisel olarak bağlantı kurma ve onları zevk aldıkları şekillerde yaratıcı ve işbirliği içinde öğrenmeye ve onların benzersiz tercihlerine ve ihtiyaçlarına cevap vermeye teşvik etme becerinize bağlıdır!

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.