Ne Gibi Durumlarda Sivilce Çıkar ?

Sivilce,çoğumuzun en çok şikayetçi olduğu bir deri hastalığıdır.Ne kadar kremlere,ilaçlara,cilt bakımlarına ve daha birçok yönteme başvursak da işe yaramayabilir.Bu durumda olayın asıl sebeplerine inmeli ve o noktadan ilerlemeliyiz.Peki ne gibi durumlarda sivilce çıkar ? Birlikte madde madde inceleyelim.

Stresin Etkileri

Stresin birçok zararı olduğunu az buçuk biliyoruz.Bir diğer zararı da sivilceye neden olması.Cilt yüzeyine salgıladığı sebum,cildimizdeki sivilcelere davetiye çıkarıyor.Özellikle alın bölgesindeki sivilcelerin stres kaynaklı olduğu biliniyor.

Kozmetik Ürünlerin Zararı

En çok hataya düştüğümüz bir diğer nokta da burası.Kalitesiz veya cilt yapımıza uymadığı halde kullandığımız kozmetik ürünler.Sadece kalitesiz veya uyumsuz kozmetik ürünler değil,yoğun kullandığımız ürünler de sivilceye yol açıyor.Cilt gözeneklerini tıkayarak akne oluşumunu sağlayıp yağlı bir görüntü de meydana getiriyor.

Genetik Faktörler

Anne veya babasında sivilce sorunu olan bir çocuğun böyle bir problemle karşı karşıya kalma şansı daha yüksektir.

Aşırı Yağlı Besinlerin Olumsuz Etkisi

Sivilce,yağ bezinin aşırı çalışmasıyla ortaya çıkan bir problemdir.Aşırı yağlı besinlerin de illaki bu duruma bir katkısı var.Cips,fast food vb.abur cuburları ne kadar sevsek de sivilce sebepleri arasında yerlerini alıyorlar.

İlaçlar ve Yan Etkileri

Kullandığımız birtakım ilaçların yan etkilerinden biri de maalesef sivilce.Özellikle antidepresanların neden olduğu bilinmekle birlikte,daha birçok ilaç karşımıza çıkıyor.Kimi ilaç daha ciddi bir problem olurken kimi ilaç ise ufak tefek sivilcelere neden oluyor.

Hormonlar ve Etkileri

Özellikle kadınlarda ortaya çıkan bu durum hormon tedavisi ve düzenli beslenmeyle çözülebiliyor.Adet döneminde artan östrojen hormonu buna örnek verilebilir.Ayrıyeten Androjenler ki bu hem erkek hem de kadın da bulunan bir hormondur,ergenlik döneminde artışa geçer.Bu da ergenlik dönemindeki sivilce sorununun başrolüdür.

Alkol ve Sigaranın Zararları

Alkol ve sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları yaz yaz bitmez.Meğer bilinenlere ek olarak sivilce oluşumunda da katkıları varmış.Alkollü içeceklerdeki şeker cildin yağ üretmesine sebep oluyor.Ayrıca cildi kurutarak sivilce oluşumunu tetikliyor.Sigara dolaylı yoldan sivilce yapmasa bile sivilcenin iyileşme sürecini yavaşlatıyor.Ek olarak sigara kullanmayan bir insanın cildi kullana göre daha fazla oksijen alıyor.Bu da sivilce riskini düşürüyor.

Sivilceyi Etkileyen Diğer Etmenler

Çevresel etmenler,yüksek nem,hava kirliliği vb.durumlar da sivilce oluşumuna davetiye çıkarır.  Ayriyeten mevsimler bile sivilce oluşumu için bir etken olabilir.Örneğin sonbahar ve kışın gelmesiyle cildin içerdiği su miktarı azalır.Yağlı ciltlerde kuruma ve yağlanma başlar.Böylelikle sivilce oluşumu başlamış olur.

  Sivilcenin sıkılması,sürekli dokunulması,kirli yastık kılıfları ve çarşaflar,yüzün temiz tutulmaması,sivilceyi geçirmek için kullanılan yanlış yöntemler vb. hatalar sivilcelerin çoğalmasını sağlar.

Ne gibi durumlarda sivilce çıkar ?” başlığımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.Daha sayamadığımız birçok durum var.Lakin bir çoğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil.Belli başlı durumları sizin için paylaştık.Sağlıklı beslenme,düzenli uyku ve belirli aralıklarla yapılan cilt bakımlarıyla sivilce sorununuzu aşabilirsiniz.Aşamadığınız takdirde uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.Çünkü sivilce sadece deri hastalığı olarak kalmamakla birlikte kimi insanın psikolojisini de etkileyen,özellikle ergenlikte özgüven eksikliğine sebep olabilen bir problemdir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.