Neden Mi Bir Türlü Karın Yağlarını Eritemiyoruz? İşte Cevabı Bu İçerikte!

Ne yaparsak yapalım bir türlü karın (göbek) yağlarından kurtulamıyorsanız işte bunun nedenleri şöyle;

Karında oluşan fazlalıkla ve aynaya baktığınızda göbeğinizdeki yağlar canınızı sıkmaya başladıysa bu yazı size yardımcı olacaktır.

Vücutta en kolay yağ depolanan yer karındır. Bazen ne kadar beslenmeye ve egzersize dikkat etsek de farkında olmadan göbek yağlarınız gözle görülür şekilde ortada olur. Gökbek yağlarndan kurtulmak biraz çaba gerektirir çünkü yıllar süren sağlıksız beslenme ve egzersız hayatın size kalanlarıdır ne de olsa karın yağları.

Karın yağları kötü görüntünün yanı sıra aynı zamanda oldukça sağlıksızdır. Hatta vücuda en çok zararı karın bölgesinde biriken yağlar verir.

Yağ oluşumuna en çok etkili şeyler ise, işlenmiş gıdalar, şeker, beyaz un, doymuş yağ ve trans yağ açısından zengin bir beslenme tablosu ve hareketsiz yaşamdır. Ama karın yağlarından kurtulmak için en önemli şey spor yapmak gibi görünsede esasen ve  kesinlikle beslenme düzenidir.

Peki bir türlü eritilemeyen göbek yağlarının nedeni ne olabilir?

1. Şeker

şeker zararları

Şeker tüketimi karın yağlarının en baş sebeplerinden bir tanesidir. Şeker tüketimi kilo alımını, yemek yeme isteğini ve uyku zorluklarını artırır. Acilen şeker tüketiminden uzak durulmalıdır.

2. Gazlı ve Hazır İçecekler

gazlı içecekler zararları

Gazlı içecekler vücut içerisine çok fazla insülün salgılar ve içerisinde oluşan fazla enerji vücudunuzda yağ olarak depolanmaya devam eder.

3. Eksik Egzersiz

egzersiz yapılmaması zararları

Spor yapmak vücudun şeker dengesini koruyor ve vücuttaki fazladan yağlarını yakmaya yarıyor.

Karın yağlarından kurtulmak için sadece karın egzersizi yapmak asla yeterli değildir. Bunun için bölgesel tüm vücut antremanları yapmak gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre 8 gün boyunca yalnızca karın egzersizi yaptığı halde karın ve bel çevresindeki yağlarda bir azalma görülmediği tespit edilmiş. Bunun için mutlaka tüm vücut aerobik hareketleri de gerekmektedir mesela koşmak ip atlamak gibi.

Ağırlık kaldırmak yoga yapmak yağsız kas kütlelerini arttırdığı için yağ yakımına neden olur.

4. Yetersiz Uyku

yetersiz uyku zararları

Araştırmalarda yeteri kadar uyumayan insanların daha kolay kilo aldığını gözlemlemiştir. Bunun için yeterli miktarda uyku uyumanız oldukça önemlidir.

5. Stres

Stresli bir insan normalden daha fazla yemek yer ve stres hormanları kişide yağ depolamayı kolaylaştırır. Stesten uzak kalmak da karın yağları için önemli bir detaydır.

6. Trans Yağ İçeren Yiyecekler

trans yağ zararları

Trans yağ asitlerinin vücuda çok fazla zararı bulunuyor. Kalp ve şeker hastalığına neden olmanın yanı sıra göbek bölgesinde yağlanmayı da arttırmaktadır. İşlenmiş hazır gıdalar ve trans yağları kullanmayı da sağlığımız için kesmemiz gerekmektedir.

Sağlıklı günler 🙂

 

 

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.