Netflix’in En İyi Filmi Olmaya Aday: Bird Box

Son güncelleme:

Bird Box Nasıl Başladı?

Bird Box bir korku gerilim filmi olup 2018’de izleyiciyle buluştu. Fakat kendi açımdan konuşmam gerekirse asıl yükselişini 2020 yılında yaptı. Hatta bir akım başlattı diyebilirim.

Başrolünde Sandra Bullock olan filmin yönetmen koltuğunda Susanne Bier var. Genel olarak konuya bakıldığında Malorie adlı bir kadının iki çocuğuyla birlikte verdiği yaşam savaşı anlatılmakta.

Bird Box Filmi Konusu

Ürkütücü Gerçeklik

Film gizemli bir güç tarafından etki altına alınan ve kendilerini öldüren insanlarla başlamakta. Tam bir kıyamet betimlemesi gibi. Sağ kalan kişilerin bundan etkilenmemesi adına hiçbir şekilde görmemeleri gerekiyor. Kısacası dış dünyayla bağlar koparılmalı. Görebiliyorken kör olmak yani.

Olayların hareketlenmesine gelecek olursak birkaç kişi kendilerini korunaklı bir alana hapsedip saklansa da bir kez gören insanlar onları da ölüme sürüklemekte ve gördüklerinin ne kadar güzel olduğundan bahsetmektedirler. Zaten bir süre sonra başrolümüz ve iki çocuğu sağ çıkıyor. Fakat tahmin edildiği üzere bir gün bulundukları yerden ayrılmak zorundalar. Bir kayığa atlayıp kurtulmaya çalışan başrolümüz ve çocukları yolda oldukça zorlu engellerle karşılaşıyor.

Bird Box Oyuncuları Kimlerdir?

Sıfır Detay Seri Geçiş

Filmde her ne kadar doğaüstü olaylar olsa da bunların hiçbir şekilde bilimsel bir geri dönüşü yok. Her şey yüzeysel bir şekilde geçilmiş. Malorie iki çocuğuyla birlikte beş yıl boyunca bir şekilde saklanmayı başarıyor fakat bunu nasıl yaptığından bahsedilmiyor. Açıkçası izleyenlerin bir kısmı gibi ben de bu gücün nasıl çıktığını ve insanların ne görerek cinnet geçirdiğini görmek isterdim.

Beklenmedik Son

Genel olarak film sürekli bir merak uyandırmakta fakat bunların hiçbirine bir yanıt bulamıyorsunuz. Şimdiden uyarayım film bittiğinde bir süre ne izledim ben diye düşüneceksiniz ve bazı sorular havada kalacak. Gördükleri neydi? Herkese aynı şey mi gösterildi? Bu nasıl oldu? gibi. Kısacası sona yaklaştıkça sürekli bu olayın nasıl çıktığını öğrenmeyi bekliyorsunuz ama hiçbir şey beklediğimiz yönde olmuyor.

Bu Kez Görmemek Kazanç

Karakterlerimiz zorlu yollardan geçtikten sonra kendilerini görme engellilerin olduğu bir merkezde buluyorlar. Film her ne kadar korku ve gerilim aşılasa da sonu biraz sosyal mesaj niteliğinde. Fakat bu çok alakasız işlenmiş gibi çünkü sonuna kadar böyle bir mesaj yok ve hal böyle olunca kimsenin aklına böyle bir final gelmiyor.

Sandra Bullock Kimdir?

Sandra Bullock Oyunculuğu

Genele bakıldığında çoğunlukla filmi yücelten unsurlar senaryodur. Fakat Bird Box filmini bu kadar etkileyici kılan kesinlikle Sandra Bullock oyunculuğu. Çok iyi bir oyuncu olduğunu söylememe gerek yok sanıyorum. Kısacası bu performans bizleri çok da şaşırtmadı.

Sona yaklaşırken filmi tek cümleyle özetleyecek olursam; görmek ,bakmak ,fark etmek ne kadar güzel olsa da bazen kör olmak , farkındalıklarımızı bir kenara bırakmak gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.