Netflix'te Yayınlanan Atiye Dizisine Telif Davası Açıldı!

Netflix’te Yayınlanan Atiye Dizisine Telif Davası Açıldı!

Yazar Buket Uzuner’in, 2015’te yayınlanan ‘Toprak’ romanındaki ana karakterlerin (arkeolog, anne, kız kardeş) ve bazı yan karaktelerin izinsiz şekilde kullanıldığı için Netflix’te yayınlanan Atiye dizisine telif davası açtığı belirtildi.

Netflix'te Yayınlanan Atiye Dizisine Telif Davası Açıldı!
Netflix’te Yayınlanan Atiye Dizisine Telif Davası Açıldı!

Yazar Buket Uzuner’in avukatı, ana ve yan karakterlerin izinsiz alındığından, bu karakterler çıkartıldığında ‘Atiye’ diye bir dizi kalmayacağından bahsederek dava açıldığını belirtti:

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ‘Atiye’ dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in ‘Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ‘Atiye’ dizisi, yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.

‘Atiye’ dizisi senaryosundan Buket Uzuner’den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ‘Atiye’ diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘Toprak’ romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”

ATİYE

27 Aralık 2019 tarihinde 8 bölümden oluşan ilk sezonun yayınlandığı, senaryosunu Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal’ın birlikte kaleme aldıkları, aksiyon ve fantastik türündeki Netflix’in ikinci Türk orijinal internet dizisi. Yazar Şengül Boybaş’ın ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı eserinden uyarlanmıştır.  İkinci sezon aynı birinci sezon gibi 8 bölümden oluşurken 10 Eylül 2020 tarihinde Netflix üzerinden yayınlandı.

BUKET UZUNER KİMDİR?

1955’de Ankara’da doğdu. Biyoloji ve Çevre Bilimi eğitimi alan Uzuner, Türkiye’ de Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ’ de, ayrıca Norveç, ABD ve Finlandiya’daki üniversitelerde çalışmalarda bulundu. Kitapları 1992’den bu yana Türkiye’de Ulusal En İyi Satış listelerinde yer almaktadır ve dört ayrı dilde yayımlanmıştır. Remzi Kitabevi için yabancı edebî yayımlar konusunda editörlük yaptı ve şu anda Alfa-Everest Yayınları için yabancı edebî yayımlar konusunda edebî danışmanlık yapmaktadır.

Balık İzlerinin Sesi romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’ ne lâyık görülen Uzuner, Kumral Ada Mavi Tuna romanı ile 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü aldı. Son dönemde Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanı, Mediterranean Waltz adı ile İtalya, Yunanistan ve İsrail’de yayımlandı. Ayrıca İngiltere’de kısa öykülerden oluşan A Cup of Turkish Coffee adlı kitabı yayımlandı.1996 yılında University of Iowa tarafından onursal akademisyen yazar seçildi. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Avrupa’ da uzun yıllar geçiren Buket Uzuner, şimdi İstanbul’ da yaşamaktadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.