Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Nevşehir ülkemizde Kapadokya turizmi ile oldukça popüler bir bölge. Osmanlı döneminde ismi Muşkara olan bir köydü Nevşehir. 18 yy zamanlarında ise ”yeni şehir” anlamına gelen ismini aldı. Anadolu’nun masal kenti olarak bilinen Nevşehir’in köklü bir tarihi geçmişi bulunuyor. Hal böyle olunca da Nevşehir’de gezilecek yerler oldukça keyif verici halde.

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi, Nevşehir’in merkezine bağlı olan Eski Mahalle’de yer alıyor. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen bu kalenin 12. yy zamanında Selçuklular tarafından Kervan Yolu olarak insa edildiği düşünülüyor. Bu kale Cumhuriyet Döneminde yeniden restore ediliyor. Bizans mimarisi etkisi de gösteren bu kale, Nevşehir’de gezilmesi gereken tarihi yerler arasında.

Peri Bacaları

Nevşehir’in bir çok bölgesinde peri bacaları bulunuyor. Ancak en sık peri bacalarının bulunduğu bölge Kapadokya. Nevşehir denince akla ilk gelen yer olan Kapadokya, neredeyse Nevşehir’in simgesi durumunda. Peri bacalarının doğal oluşumu gelenleri hayrete düşürüyor. Oldukça farklı ve hoş bir görünüme sahip olan peri bacalarını bu şehre geldiyseniz mutlaka görmelisiniz.

Peri Bacaları oluşumu; Şimdiki zamanımızdan 10 milyon yıl öncesinde Kapadokya iç deniz, Erciyes Dağı, Güllüdağ ve Hasandağı ise aktif bir yanardağ idi. Bu yanardağlar zaman içerisinde lav ve kül püskürtmeye başladı. sonrasında ise iç denizi, gölleri ve akarsuları kuruttu. Kuruyan bu zemin üzerinde tüf tabakaları meydana geldi. Kil, kumtaşı, bazalt ve volkan külü içeren bu kayaçlar bir tabaka oluşturdu ve rüzgarın, sellerin etkisiyle farklı bir yapı haline geldi. Kuvvetli sel sularının, birki örtüsü azlığının ve tüf tabakasının zenginliğiyle kayalar aşınmaya başladı. Sonrasında ise kayalar sel sularına karşı çıkamadı ve çatlayarak alt kısımlarına derin dalgalı vadiler oluşturdu. Sonrasında bu enfes görüntü karşımıza geldi.

Üç Güzeller

Nevşehir’de gezilecek görülecek yerler arasında bulunan Üç Güzeller de size enfes güzellikler sunan bir yapıdır. Bölgenin en çok fotoğraf çekilen yeri olan Üç Güzeller, görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Üç Güzeller’e ait olan efsaneler de oldukça dikkat çekici. Gün batımında enfes bir manzara oluşturan bu yere Nevşehir’e geldiğinizde mutlaka uğramalısınız.

Nevşehir Müzesi

Nevşehir’de müze açılımı ilk olarak Merkez Kütüphane Müdürü Hamit Özalp’ın çabaları sayesinde gerçekleşiyor. Sonrasında ise 1963-1964 yılları arasında çevrede toplanmış olan tarihi eserler kütüphanenin bir odasında depolanıyor. Müze içerisinde arkeolojik ve etnografik olarak iki bölüm bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.