Nobel Ödüllü Bilim Adamından Umutlandıran Sözler: Salgının Sonuna Geldik

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında Nobel ödüllü İsrailli biyofizikçi Michael Levitt, Çinli meslektaşı ile iletişime geçti.
Kurdukları iletişim sonucunda Levitt “Durumlarının ne kadar karmaşık olduğunu anlattıklarında, bir sonuca ulaşmak umuduyla verilere derinlemesine bakmaya karar verdim” dedi.

Bu konuda uzman olmadığını, ancak sayıları analiz edebileceğini belirten Levitt, virüsün yayılma hızı aynı oranda devam ettiğinde, tüm dünyanın 90 gün içinde enfekte olabileceğini gördü.
Ancak Levitt, daha sonra sayılardaki örüntünün güç geçtikçe değiştiğini görerek farklı bir sonuca ulaştı.

Levitt, “Yeni enfeksiyonların sayısı lineer olarak düşmeye başladı, durmadı. Bir hafta sonra, ölü sayılarında da aynısı oldu. Eğrideki bu dramatik değişim medyan noktasına işaret ediyordu ve pandeminin ne zaman sona ereceğine dair daha iyi bir tahmin yapmaya olanak tanıyordu. Buradan hareketle, Çin’in bütününde iki hafta içinde durumun iyileşeceği sonucuna vardım. Ve şu an kesinlikle çok daha az sayıda yeni enfeksiyon mevcut” ifadelerini kullandı.

Levitt, yeni verileri, yorumlayarak Mart ayında Çin’de virün tamamen kaybolacağını söyleyerek,”Üstel büyüme modellerinde, yeni insanların her gün enfekte olabileceğini varsayarsınız, çünkü yeni kişilerle görüşmeye devam edersiniz. Fakat kendi sosyal çevrenizi düşünürseniz, aslında her gün aynı insanlarla görüşüyorsunuz. Yeni insanlarla toplu taşımada karşılaşabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Bütün bunlara karşın, Levitt diğer ülkelerde virüsün ne zaman yavaşlayacağına dair herhangi bir tahminde bulunmadı. Levitt’in hesaplamalarına göre, Çin vaka sayılarının sıfır olacağı noktaya yaklaştı. Güney Kore de medyan noktasının çoktan geçti ve yeni vakaların oranında azalma görmeye başlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.