Noel Baba’nın Doğduğu Yer ”Patara Antik Kent”

Patara Antik Kenti Xanthos Vadisi’nde denize açılan tek yer olması sebebiyle tarihin en önemli kentleri arasında yer alır. İ.Ö. 13. yy’ a ait olan Hitit metinleri şehrin adını ”Patar” olarak yazmıştır. Seramik parçalarının bulunması nedeniyle kentte orta tunç çağı özellikleri içerdiği görülür.

Patara, Anadolu’dan Roma’ya nakledilmiş olan tahılları depolama limanıdır. Bizans Döneminde de önemli bir kent olan Patara Hristiyanları önemli merkezlerindendir. Hatta Noel Baba olarak andığımız Saint Nicholaos’ın Patara’lı olduğu bilinir.

Ortaçağ süresince önemli bir kent olan Patara Türkler’in gelmesi sonrasında da önemli merkez olma niteliğini korumaya devam eder.

Günümüze iyi korunarak ulaşan bu kent giriş yaptığınızda zamanda boyut atlamanıza ve tarihi yaşamanıza neden olacak. Önemli bir kent oluşunu enfes yapıları gördüğünüzde anlayabilirsiniz.

Peki Patara Antik Kente giriş ücretli mi? Patara Antik Kente ulaştığınızda kente giriş için ücret talep ediliyor. Bu ücret kişi başı 30 TL olsa da eğer müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Yetişkinler için 60 TL öğrenciler için 30 TL ödeyerek müze kart alma imkanınız da olacak.

Patara Antik Kent Nerede?

Patara Antik Kent nerede? Patara Atik Kentini Fethiye-Kankan arasındaki bugünkü adıyla Ovagelemiş Köyü’nde bulabilirsiniz. Patara Antik kenti yakınındaki sahil, Caretta Carettaların milyonlarca yıl yumurtladığı sahillerden bir tanesidir. Bu açıdan da önemli bir yere sahiptir.

Eğer Patara Antik Kente Kaş istikametinden gidiyorsanız Patara’ya yakın olan Kaputaş Plajına‘da uğrayabilirsiniz.

Patara Antik Kente Nasıl Gidilir?

Patara Antik Kente nasıl Gidilir? Patara Antik Kenti Antalya şehir merkezinden yola çıktıysanız yaklaşık 3-4 saat içerisinde ulaşabileceğiniz bir bölge. Özel aracınızla Kalkan’ı geçtikten sonra Patara sapağını görebilirsiniz. Bu yoldan girdiğinizde 6 km yolunuz kalır. Eğer yola Kaş’dan çıkıyorsanız Kaş-Patara arası mesafe 50 km’dir.

Toplu taşıma ile Patara Antik Kente ulaşım ise Fethiye-Kaş arasında giden otobüs seferleri ile mümkündür. Kaş ya da Kalkan bölgesinden Patara minibüslerine binebilirsiniz.

.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.