Normal Doğum Mu Yoksa Sezaryen Doğum Mu Avantajlı?

Hamilelik süreci bayanlar için en güzel dönemdir. Heyecan, korku, endişe hepsini bir arada yaşarsınız. Evladınızın geleceği o günü iple çekersiniz. Doğum yaklaştığı an en çok da doğum şeklini belirlemek adına birçok anne kararsız kalmaktadır. En ideal anne ve bebek için sağlıklı olan doğum şekli normal doğumdur. Geçmişten günümüze kadar birçok kadın normal doğum yapmaktadır. Hem sütün gelmesi hem de annenin bebeğiyle olan bağlantıyı rahat kurarsınız. Sezaryen ise cerrahi müdahale yapılarak bebeğin dünyaya getirilmesine yardımcı olur. Doğum şekli en çok tercih edilen sezaryen doğumdur. Annenin korku endişesinden dolayı sezaryen doğumlara daha ravet vardır. Ayrıca anne sezaryen doğum sonrası normal doğum edebilir.

Normal Doğum Mu Sezaryen Mi Avantajlı?

Normal Doğum Avantajları Nelerdir?

Normal doğum adında anlaşılacağı gibi normal süreçler evresinde bebeğe bağlı doğum şekline verilen attır. Vajinal doğum olacak da adlandırılır. Bebek ve anne için en sağlıklı doğum şeklidir. Doğal ağrıdan ziyade yapaya (suni sancı) sancıdan dolayı birçok kadın korktuğundan sezaryen doğum seçer. Anne ve bebek doğur doğmaz bağ kurmaları hızlıdır. Doğum anında ıkınıldığı için prolaktin hormonunu uyararak sütün gelmesine olanak sağlanır. Anne hemen ayağa kalkıp günlük yaşamına devam eder. Bazı anne adayları dikişsiz bile doğum yapar. İstisna durumlar haricinde anneye atılan dikiş çok olmaz. Hastanede kalma süresi daha azdır. Refakatçi gerekmez. Ayrıca normal doğum sırasında bebeğin enfeksiyonları kapmasını engelleyen yapı ile doğmasına olanak verir.

Sezaryen Doğum Avantajları Nelerdir?

Sezaryen doğum avantajı ağrı sızı hissetmeden doğum gerçekleşir. Cerrahi müdahale gerektiren doğum şeklidir. Annenin karın zarından 7 kat kesilerek bebek doğması gerçekleşir. Dikiş olayı çoktur. Genel anestezi, lokal anestezi gibi anestezi çeşitlerini uygulayarak ameliyat gerçekleşir. Anne adayını 12 saat aç kalması gerekir. Ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon gerçekleşip annenin sağlığa tehlikeye atılmasın diye yemek yasaktır. 3 gün hastanede kalması zorunludur. Refakatçi şarttır. Annenin sütü hemen gelmez. Anne anestezi etkisinden sonra ağrı çok hisseder ve hemen günlük yaşamına dönemez. Sezaryen doğum sonrası anne birtakım fiziksel hareketi tam yapamaz. Bebeğinizi kucağına almaya zorlanırsınız.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.