O Çiçeği Ekerken Mutlaka Bu şekilde Ekin!

Renkli çiçekler mevsimine göre balkonlarımızı, bahçeleremizi ve bir çok yeri süslüyor. Aynı zamanda mekanların  düzenlenmesinde canlı görsellik kattığınıda unutmamalıyız. Evimizde yada bahçemizde olan bitki ve ağaçların dilinden anlamamız gerekir. Nezaman sulamamız gerektiğini, toprağı havalandırmayı, hangi dönemlerde budamamız gerektiğini , bitkinin ilaca nezaman ihityacı olduğunu bilmemiz gerekir.Tıpkı sevgiye ihtiyaç duyan insanlar veya hayvanlar gibi bitkilerinden ilgiye bakıma sevgiye ihtiyacı olduğunu biliyormuydunuz ?

Bitkiler çok narin canlılar olup çok güneşi sevmediği gibi çok soğuğuda sevmez tabiki bu durum salon ve ev bitkisi için geçerlidir. Bahçe ve tarlada bulunan çiçek cinsleri daha farklıdır.

Çiçek Nasıl ekilmelidir?

  • Öncelikle çiçekçiden istediğiniz bir çiçeği ve  çiçeğin büyüklüğüne uygun  doğal toprak alınız. İçeriğinde mineral ve gübre bulunduran toprak bitkiniz için daha verimli olacaktır.
  • Ardından istediğiniz bir saksıyı alınız. Ancak saksının alt kısmının delik olmasına dikkat ediniz yada deliniz. Bu delik suladığınız çiçeğin fazla suyu akıtması için önemli bir püf noktadır. Delik olmayan saksı içinde fazla su kendini dışarı atamaz çiçek dibinde fazla ıslaklık kalarak çürüme,bozulma gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz.
  • Önce bitkiyi saksıya yerleştirin geri kalan boş kısımları toprakla doldurunuz. Ardından parmaklarla sıkıştırınız kökü sabitlediğinizden emin olun.
  • Ardından bitkiyi sulayın ve bitkiye uygun bir alan seçin..

Güzel günlerde kulanın…

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.