Deep Blue Club

Ödeme Protokolü : Stellar XLM Coin

Stellar’ın kurucusu Jed McCaleb’dır. 2014 yılında başlatılan blok zincir tabanlı bir ödeme protokolü; XLM!

Jed McCaleb

Stellar ilk başta gelişmekte olan ülkelerde mikrofinans kurumları ağı oluşturmayı ve banka hesabı olmayanlara hizmet etmeyi amaçlamıştır. Daha sonrasında ise yerleşik finansal firmaları blok zincirine bağlamaya odaklanmıştır.

Stellar’ın yerel kripto para birimi lümenler (XLM)’ dir. Bu XLM’ler işlem ücretini ödemek için ve bir köprü görevi görerek kullanıcıların birden çok para birimi arasında işlem yapmasını sağlamaktadır. Stellar, ayrıca kullanıcıların hesaplarında minimum bir XLM bakiyesi bulundurmasını gerektirmektedir.

Temmuz 2014’de Jed McCaleb ve Patrick Callison Stellar Geliştirme Vakfı’nı oluşturmuşlardır. Bu vakıf kar amacı gütmemektedir. Vakıf ilk 100 milyar XLM’ yi çeşitli partilere dağıtmıştır. %50’si davetle kaydolan kişilere iki ayrı turda kişi başına 50-300 XLM, %25 çeşitli ortaklara, %20 Bitcoin ve XRP sahiplerine, %5’i ise operasyonel amaçlar için.

2018’de Blockchain, airdrop’a kaydolan Blockchain cüzdan sahiplerine 125 milyon dolar değerinde XLM dağıtmak için Stellar ile ortaklık kurmuştur.

Stellar XLM Ağ Tasarımı Ve Güvenlik Modeli

Stellar, profesör David Mazieres’in kendi fikir birliği mekanizması olan yıldız fikir birliği prokolünü (SCP) kullanmaktadır. Bu sistem internet üzerinden iletişim kurmak ve ağlar arasında işbirliği yapmak için yazılımı çalıştıran kişilerden oluşmaktadır.

Bu sistemde güven şu şekildedir: Yazılımı çalıştıran her kişinin, işlemlerin doğrulanmasını sağlayan kriptografik kuralları uygulamak için birkaç güvenilir katılımcıyı tanımlamakla görevlendirilmesidir.

Yazılımı indiren herkes, bankalardan, geliştiricilere, para transfer etmek isteyen işletmelerden herhangi biri olan düğümlerden birini çalıştırmakla görevlendirilir.

Stellar XLM’nin Kripto Ekonomisi Nasıldır?

İlk 100 milyar XLM token dağıtıldıktan sonra yeni coinler ücretsiz olarak dolaşıma yılda %1 oranında yüklenmiştir.

Protokol, bu XLM’leri her hafta ağdaki diğer hesaplardan %0,05’in üzerinde oy alan hesaplara dağıtmaktadır. Bu mekanizma sayesinde kullanıcılar verilen oy sayısı ile orantılı olarak ödüllendirilmektedir.

Stellar XLM’yi 2021’de Neler Bekliyor?

Bitcoin her zaman olduğu gibi ana rolde ve yukarıya çıkmaya devam etmektedir. Bu da XLM’nin parlaması için çok az yer vermektedir. Ama kripto paralarda ki genel artış sayesinde USD cinsinden değeri artacaktır. Bununla birlikte de XLM’nin BTC’ ye oranı muhtemelen en düşük seviyelere düşecektir. Stellar, daha az bilinen ve daha küçük projelere geçmeden önce para genellikle Bitcoin karından altcoinlere ve büyük coinlere aktığından büyük kazançlar elde edileceği düşünülmektedir.

XLM – BTC Fiyat Koerasyonu

Stellar XLM İçin 2021 Fiyat Tahmini

Uzmanların düşünceleri şu şekildedir:

Başarılı ICO’ların ve kripto para birimi projelerinin %95’inden fazlası başarısız olacak ve yatırımcıları para kaybedecektir. Projelerin diğer %5’i ise kripto para endüstrisindeki yeni Apple, Google, Alibaba olacaktır.

Peki XLM bu %5′ in içerisinde olabilecek mi?

Uzmanlar bunu söylemenin zor ancak olasılığının diğer altcoinlerden daha iyi olduğunu düşünmektedirler. XLM’nin umudu IBM ile olan ortaklığıdır. Diğer taraftan baktığımızda XLM, XRP ile bir rekabet halindedir. Bu tabiki en başta gelen kripto paradır. Diğer kripto paralarla da rekabet halinde olan XLM küresel ödeme ve değer transferleri pazarını yakalamak için çok ince bir uçta dans etmektedir.

Stellar XLM’nin Neden Başarılı Olacağı Düşünülmektedir?

Stellar hakkında yazılan makalelerden çoğunda IBM ile olan ortaklığından bahsedilmektedir. IBM’nin blockchain bölümü ödeme altyapıları için kripto para birimi olarak Stellar XLM’ yi kullanmayı tercih etmiştir.

IBM / Stellar ortaklığı Ripple ile rekabet etmektedir.

IBM / Stellar ortaklığıyla birlikte SWIFT’ in yerini almaya çalışmaktadır. Uzmanlar Stellar’ın ekosisteminin hızlandırılmış gelişimine dönüşebilecek ve dönüşmesi gereken kriptodaki en zengin kuruluşlardan birisi olduğunu düşünmektedirler.

Stellar XLM Fiyatı Ne Kadar Oldu?

13.03.2021 tarihi itibariyle Stellar’ın Türk Lirası cinsinden değeri
Stellar XLM piyasa değeri

Stellar XLM Grafik

2015-2021 Stellar XLM grafik

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.