Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Zorlu oje lekesi nasıl çıkar: Çin kraliyetinin tırnaklarını süslemek için uzun yıllardan beri mevcuttur. Ve o zamanlar bile muhtemelen kıyafetleri ve mobilyaları lekeliyordu fakat Çin kraliyeti muhtemelen lekeleri kendileri aseton ile uğraşarak temizlemek zorunda değildi…

Oje el ve ayak parmaklarımızda çok hoş ve estetik görünse de kıyafetlerimizi, çarşaflarımızı, koltuk minderlerimizi ve halılarımızı lekelediğinde pek hoş değildir. Çinli kraliyet ailesinin aksine, o oje lekelerini kıyafetlerimizden, mobilyalarımızdan veya halılarımızdan çıkarmak için başvuracak başka kimsemiz yok.

Oje Nasıl Çıkar
Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Yıkanabilir Giysilerden Oje Nasıl Çıkarılır?

1.Kumaşı Test Edin
Kumaşın rengini değiştirmediğinden emin olmak için bir miktar aseton bazlı tırnak cilası çıkarıcı uygulayın.

2.Fazla Tırnak Cilasını Çıkarın

Lekeyi ovalamayın veya silmeye çalışmayın çünkü bu, ojeyi kumaşa daha derin itebilir veya daha da fazla yayabilir. Mümkün olduğunca çabuk kaldırmak için eski bir kredi kartının kenarını veya kör bir bıçağı kullanabilirsiniz.

3.Hafifçe Asetonla Dokunun
Asetonu emmesi için lekenin altına birkaç beyaz kağıt havlu koyun. Asetona beyaz bir bez veya pamuklu çubuk batırın. Oje lekesinin yayılmasını önlemek için dışarıdan içeriye doğru çalışın. Leke giysinizden beyaz temizlik bezine veya çubuğa geçerken lekeyi silmeye devam edin. Leke emildikçe havlunun temiz bir alanına hareket etmeye devam edin veya yeni bir bezle değiştirin. Ojenin tüm izleri gidene kadar bunu yapmaya devam edin. Unutmayın, en önemli nokta sabırlı ve nazik olmak.

4.Giysiyi Yıkayın
Leke çıkarıldıktan sonra, asetonu çıkarmak için kumaşı her zamanki gibi yıkayın.

Yıkanabilir Giysilerden Aseton ile Oje
Lekeleri Nasıl Çıkarılır
Yıkanabilir Giysilerden Oje Nasıl Çıkarılır

Halı ve Döşemeden Oje Nasıl Çıkarılır?

Bunun olacağını asla düşünmeyiz, ancak bazen halı ve minderlere oje şişeleri dökülür ve bazen yeni oje sürülmüş bir tırnak bile olmaması gereken yerde leke yapar. Çoğu döşemede vereceğimiz bu adımları uygulayabilirsiniz ancak malzeme ipek ve ya eski kumaş ise profesyonel bir temizleyici çağırmanızda fayda olur.

5.Giysilere Dikkat

Giysilerimizde olduğu gibi burada da kumaşın ya da döşemelerin rengini değiştirmediğinden emin olmak için bir miktar aseton bazlı tırnak cilası çıkarıcı uygulayın.

6.Fazla Ojeyi Çıkarın
Ojeyi olabildiğince çok lekelediği bölgeden kaldırmak için plastik bir kenar kullanın. Bu yine kredi kartınız ya da plastik bir kaşık olabilir. Leke hala nemliyse, ojeyi çıkartmanız çok daha kolay olacaktır ve daha fazla oje temizlenecektir. Tüm bunlarla beraber kesinlikle lekenin daha da yayılmasını önlemek için mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız.

7.Aseton uygulayın
Lekenin küçük bir bölgesine birkaç damla aseton uygulamak için bir damlalık veya yoksa pamuklu çubuk kullanın. Kumaşı doyurup asetonu iyice kumaşa işletmemeye özen gösterin. Alanı hemen temiz beyaz bir bez veya kağıt havluyla kurulayın, ancak lekeyi yaymamaya dikkat edin. Leke hassas bir bölgedeyse temiz pamuklu çubuklar daha iyi sonuç verebilir. Aseton sürmeye ve lekeyi olabildiğince fazla çıkarana kadar sabırla sürmeye devam edin.

8.Alkol ile Bitirin
Eğer renk kalırsa, lekenin kurumasını bekleyin ve bölgeyi alkol, kolonya gibi güçlü maddeler ile işlemden geçirin. Alkol ve ya kolonya ile nemlendirilmiş temiz beyaz bir bezle lekeyi süngerlerken odayı da iyice havalandırın. Leke beze emildiğinden, bezin temiz bir bölgesini kullanmaya devam edin.

9.Durulama
Leke kaybolduğunda, bölgeyi temiz suyla süngerleyin ve kurulayın. Halıyı veya döşeme liflerini kaldırmak için doğrudan ısıdan ve vakumdan uzakta kurumaya bırakın.

Halı ve Döşemeden Oje Lekeleri Nasıl Çıkarılır
Halı ve Döşemeden Oje Nasıl Çıkarılır

Tırnak cilası sert ve dayanıklı olacak bir şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle çıkarılması daha zor lekelerden biri olması şaşırtıcı değildir. Ancak bu kimyasallar tırnak cilasını çözer ve dikkatli bir çalışma ile beraber giysi, döşeme ve halıdaki leke izlerinin hepsini olmasa da çoğunu çıkarabilir. Lekenin tüm izlerini gidermek için bu adımları zaman aralıklarıyla tekrar deneyebilirsiniz. Hepsinden önce, çok dikkat edelim de ojelerimiz sadece tırnaklarımızda kalsın.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.