Okuduğunuzu Daha İyi Anlamak İstiyorsanız Bu Stratejileri Uygulayın

Kitap okurken ya da önemli bir içerik okurken okuduğunu anlamama problemi sık rastlanan bir problem. Eğer okumaya başladıktan bir süre sonra başka şeyler düşünmeye başlıyor ve okuduğunuzu anlamıyorsanız bu duruma bir çözüm bulmak gerekir. Hızlı okuma ile okuduğunu anlamak isteyenler için bazı stratejiler bulunuyor. Bu stratejiler hızlı okuyarak okuduğunuzu iyi anlamanızı sağlayacak.

Peki okuduğunu anlama teknikleri nelerdir? Okuduğunu anlamamak nasıl çözülür? Defalarca okuyup anlamamak neden olur? Okuduğumuzu anlamak için neler yapmalıyız? Okuduğumu anlamamaya başladım ne yapmalıyım? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Konsantrasyon çok önemli

okuduğunu anlama teknikleri nelerdir?

Beynimiz dakikadaki 700-800 kelimeyi kolaylıkla anlayacak kapasiteye sahip. Ancak bu okumayı hızlandırmayı denemezsek ve bu hızlarda okumazsak beynimiz kalan zamanı başka şeyler düşünmek için harcıyor.

Beynimiz aktif olarak sürekli çalışıyor. Sürekli düşünme halindeyiz ve fikirler oluşturuyoruz. Eğer hızlı okuma antrenmanları yapıp, hızlı okumayı öğrenmeye çalışırsak beynimiz akşam ne yapacağını ya da farklı günlük telaşları düşünmek yerine metne odaklanıyor. Böylece konsantrasyon kaybının önüne geçebiliriz.

Bulunduğunuz ortam da konsantrasyon için son derece önemlidir. Kimi insan müzik dinlerken çok rahat kitap okuyabilirken kimi de en ufak sesten etkilenebiliyor. Bu durumda iyi bir ortam ve ışık ayarı bulmalı ve kendinize iyi bir okuma alanı yaratmalısınız. Doğru ortamda bulunmak, okuduğunuz metinlere daha sıkı bağlanmanızı sağlayacak.

Ön araştırma yapın

Okuduğunu anlamamak nasıl çözülür?

Okuduğunuz konu ile ilgili ana temayı önceden araştırabilir, varsa filmini izleyebilirsiniz. Böylece aklınızdaki kalıcılık artacaktır ve konu daha ilgi çekici hale gelecektir. Ön araştırma sonrası okuduğunuz konuya olan ilginiz artacak ve anlamanız daha kolay olacak.

Kelime dağarcığınızı geliştirin

Okuduğumuzu anlamak için neler yapmalıyız?

Eğer fazla sayıda kelimenin anlamını bilirseniz okurken daha rahat anladığınızı fark edersiniz. Bilmediğiniz kelimeyle karşılaşmak dikkatinizi dağıtır ve cümleyi de anlamamanızı sağlar. Bu durumda kelime bilginizi arttırmalı ve anlama kalitenizi yükseltmelisiniz.

Görselleştirin

Okuduğumu anlamamaya başladım ne yapmalıyım?

Okuma sırasında olayları, durumları zihninizde canlandırmaya çalışın. Bu şekilde metni daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer okurken görselleştirmeyi başarırsanız çok daha iyi anlar ve uzun süre hatırlarsınız. Araştırmalar da görselleştirerek okuyan insanların daha uzun süre bilgileri hatırladıklarını ve daha iyi anladıklarını göstermektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.