Okul Öncesi Eğitim İlkokul Başarısını Nasıl Etkiler?

İlkokul birinci sınıfla başlar. Öğrencilere harf çalışmaları yaptırılarak yavaş yavaş okuma yazmaya ısındırılır. Matematik konusunda da toplama ve çıkarmadan başlanarak ilerlenir. Bu yoğun eğitime girmeden çocukların hazırlanması önemlidir. Okul öncesi eğitim çocukların her yöndem okula hazırlanmasını ve öğrenecekleri bilgilere yönelik alıştırmaların yapılmasını sağlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; okul öncesi eğitim alan çocuklar ilkokulda, okul öncesi eğitim almayanlara göre daha başarılıdırlar. Bilimsel kanıtlar, bu tür konularda bizlere dayanak olmalıdır. Tahminlerle değil verilerle konuşmak daha doğru olur.

Bilimsel veriler, bize ilkokul döneminde başarılı olma durumunu, okul öncesi eğitiminin etkilediğini göstermektedir. Bu veriler ışığında, tahminler doğrultusunda okul öncesi eğitimin gerçekten çocukları hazırladığı söylenebilir. Yapılan alıştırma ve uygulama çalışmalarının amacına ulaştığı da yine bu sonuca göre çıkarılabilir.

Okuma ve Yazmaya Hazırlık Dışında Okul Öncesi Eğitim

Anne ve babalar, okuma ve yazma için gereken hazırlıkları evde de yaptırabileceklerini, hatta çocuklarına kendilerinin bile okuma yazma öğretebileceğini, bu nedenle okuma yazmaya hazırlık yapılması için okul öncesi eğitime gerek olmayacağını düşünebilirler.

Böyle düşündüğü için hiçbir anne ya da babayı suçlamak doğru değildir. Ancak okul öncesi eğitimin okuma yazma hazırlığı dışında da yadsınamaz faydaları vardır. Örneğin çocuğunuz okul öncesi eğitim sayesinde kendi işini kendi yapmayı öğrenir. Tuvaletini kendi başına yapmaya, tuvalet sonrası temizliğini halledebilmeye ve üzerini kendi değiştirebilmeye başlar. Yemeğini bile kendisi yemeyen çocuklar, okul öncesi eğitimi sayesine bu gibi becerileri kazanırlar.

Bunun dışında, okul öncesi eğitim çocukların okul kavramına alışması için önemlidir. Sabah kalkıp hazırlanmak, düzenli olarak okula gitmek, anneden bir süreliğine de olsa ayrılabilmek, ev dışında bir ortamda bulunmak gibi durumlar, ilkokuldan önce benimsenmiş ve alışılmış olur. Bunun faydası, ilkokula başlandığında fazlasıyla görülür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.