Ölümcül Virüsü Çinli Zenginler Mi Davetiye Çıkardı?

Çin’in Wuhan kentinde ilk görülen koronavirüs için yeni bir iddia atıldı. Virüsün çıkış noktası vakşi pazarlar ile ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

Vahşi hayvan pazarının Çin halkında bir lüks olarak görüldüğü iddia edildi.

Uzmanlar büyük olasılıkla Çin’de vahşi hayvan satan bir markette başlayan koronavirüs pandemisinin küresel vahşi yaşam ticaretini durdurmak için bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Dünya çapında insanların diğer hayvanlarla bağını artırmak için çalışan Humane Society International’ın Vahşi Yaşam Müdürü Adam Peyman, Vietnam’da yemek söylemek için bir restorana girip yaşadığı deneyimi  aktardı. Peyman “Bu yiyecekleri görmek bir sürprizdi. Ancak bu tür vahşi yiyecekler lüks sayılıyor” diyor. Egzotik yemekler bazı Asya ülkelerinde statü ve zenginlik belirtisidir.

Vahşi hayvan tüketimi, özellikle türler arası hastalık taşıyan vahşi memeli hayvanlar insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu hayvanların yaban hayatından yasal olarak alınıp alınmadığını söylemek zor. Bazıları yasadışı bir halde kaçırılıp bu pazarlarda satılıyor olabilir” diyor.

Pazar özellikle Güneydoğu Asya’nın çoğu ülkesinde normal bir durum olarak seyrediyor. Ayrıca pazardaki hijyen durumuna da dikkat edilmiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.