Ordu’da Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Karadeniz’in enfes doğasını içerisinde barındıran Ordu, Samsun ile Giresun illerinin arasında bulunuyor. Sosyali kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin bir şehir Ordu. Aynı zamanda yemyeşil ormanları, yaylaları, vadileri, dağları şelaleleri ve kumsalları aklınızdan çıkmayacak güzellikler barındırıyor. Çok sayıda turistin tercih ettiği Ordu, köklü geçmişiyle göz doldurmayı başarıyor. Ordu’da trekking, yamaç paraşütü, kampçılık ve diğer doğa sporlarını keyifli bir şekilde yapabilirsiniz.

Kurul Kalesi

Ordu’da gezilecek yerlerden ilk sıraya Kurul Kalesi’ni koyabiliriz. Bayadı Köyü sınırlarında bulunan bu kale merkeze yaklaşık 13 km mesafede bulunuyor. Sivri bir kayanın üstünde olan bu kale, antik bir yerleşme alanı. Aynı zamanda birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan bu yer, Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk arkeolojik kazı alanı. Ordu’nun sembolik yapılarından bir tanesi olan Kurul Kalesi, 2010 yılında yapılan kazılar sonrasında ortaya çıkıyor. 2300 yıl önceki tapınaklara ve duvarlara rastlanılması sonucunda keşfediliyor.

Ablak Taşı

Ablak Taşı, Karadüz ilçesinde yer alıyor. Doğal bir teras diyebiliriz aslında bu yer için. Yaylaya gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer Ablak Taşı. Ordu’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunan bu bölge, orman içerisinde bulunuyor ve harika bir doğaya sahip. Etrafında ladin ormanları var ve yüksekliği ile büyüleyici bir görünüm sunuyor. Ablak Taşı’na gittiğinizde eşsiz bir manzarayı göreceksiniz. Bu manzarayı kaçırmamalı ve eğer Ordu’ya geldiyseniz Ablak Taşı’nı mutlaka görmelisiniz.

Kordon Tepe

Ordu’da gezilip görülecek yerlerden bir tanesi olan Kordon Tepe, Perşembe ilçesindeki Kozağzı mahallesinde bulunuyor. Önemli mesire alanlarından bir tanesi olan bu bölgede yamaç paraşütü de yapılıyor. Eğer yamaç paraşütü yapmak ve enfes manzarayı farklı bir açıdan görmek istiyorsanız Kordon Tepe’ye mutlaka uğramalısınız. Paraşütlü atlayışın merkesi haline gelen bu yer, yalnızca fotoğraf çekmek için bile tercih edebileceğiniz bir bölge.

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası, Ordu’nun sahip olduğu doğayı daha yakından keşfetmenizi sağlayacak yerlerden bir tanesi. İlçe merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta bulunan ve il merkezine 105 km uzaklıkta bulunan bu yaylayı vaktiniz varsa mutlaka görmelisiniz. Ordu’da gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi olan Perşembe Yaylası, kıvrım kıvrım yolların ve akarsuların bulunduğu enfes bir bölge. Perşembe Yaylası’na gittiğiniz zaman huzurla dolabilir ve hayranlıkla karşınıza çıkan manzaraları izleebilirsiniz. Eğer Ordu’ya geldiyseniz bu yaylayı mutlaka görmelisiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.