Orman Yangınları İle Mücadelede Azerbaycan’dan Türkiye’ye Destek

Son güncelleme:

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesi yedinci gününde devam ediyor. Şu ana kadar çıkan yangınların 145’i kontrol altına alındı. 4 ilde devam eden 9 yangına ise müdahale sürüyor. Ülkenin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Azerbaycan’dan ekip geldi.

Azerbaycan’dan Yardım İçin Gelen Askerin Türk Bayrağı Hassasiyeti

Orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’ndan 41’i itfaiye aracı olmak üzere 53 araçla 220 personel Türkiye’ye ulaşmıştı.

Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına destek veren Azerbaycanlı asker yanan bir evden Türk bayrağını çıkardı.

Yardıma gelen asker Türkiye’de yaşanan orman yangınlarının kendisini çok üzdüğünü belirterek, “Marmaris’te orman yangınını söndürmek için geldik. Ev yanıyordu, evin içine girdim baktım kimse yoktu. Türk bayrağını gördüm ve onu aldım. Bayrak bizim için çok önemli.” dedi.

Yangının Yedinci Gününde Güncel Durum

Ülkemizde 7 gündür süren mücadelede şu ana kadar çıkan yangınların 145’i kontrol altına alındı. 4 ilde devam eden 9 yangına ise müdahale sürüyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre 28 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında toplam 38 ilde 154 adet orman yangını meydana gelirken bu yangınların 145’i kontrol altına alındı. Isparta, Denizli, Muğla ve Antalya’daki 9 yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ederken, ekipler 91 kırsal alan yangınına müdahale etti. Şu an itibariyle devam eden yangınlarda toplam 16 su atar uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve yaklaşık 5 bin 200 personel mücadelede görev yaptığı öğrenildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.