Osmanlı Döneminde Görülen En İlginç 5 Yasak

Osmanlı hanedanlığı 600 yıl hüküm sürdüğü bu topraklarda hem muhteşem yasaları olan hemde nizami bir şekilde kurulmuş bir devlettir.Ancak tabi ki bazı kuralları da acaba neden diye insanı düşündürmeden edemiyor.Gerçekten çok garip yasakları neden koydular amaçları neydi şimdi uygulansa neler olur diye düşünüyoruz ama. Bakalım neymiş bu yasaklar

Osmanlı Döneminde Görülen En İlginç 5 Yasak;

1- Kadınlarla erkeklerin birlikte kayığa binme yasağı

Kadın ve erkeklerin neredeyse bütün alanlarda birlikte olmaları pek hoş karşılanmıyordu mesire alanlarına ve kaymakçılarada kadınlar tek başlarına gidemiyordu.

2- İstanbul’a bekâr erkeklerin girme yasağı

Bekar erkekler İstanbul’a giremez aynı zamanda girenler ve yaşayanlarda vergi veya harç parası ödüyorlardı bunun sebebi ise bekar erkek nüfusunun çoğalmış olmasıdır.Belkide İstanbul nüfusu onlar yüzünden arttı:)

3- Evlerde yemek çeşidine getirilen yasak

İsraf günahtır, bundan böyle evlerde nihayet beş türlüden yedi türlüye kadar yemek pişirilebilir, yedi türlüden fazla yemek pişirtilmeyecektir.” İsraf önlemek için iyi yöntem.

4-Ramazan davulcularına davul çalma ve kahvehanelerde oyun oynama yasağı

Aslında bu yasak nedeni vebanın önüne geçmekti insanlar dışarı toplu alanlarda çok bulunmaması ve bulaşıcı olan hastalıkların bulaşıp insanları öldürmesin diye başarılı olmuş mu bilinmez ama gerçekten haklı bir yöntem.

5- Arnavutlara hamam tellakı olma yasağı

Lale Devri’nin sonunu hazırlayan 1730 Patrona Halil İsyanı’nın öncüsü Horpeşteli Arnavut Halil, Bayezid hamamında çalışan bir tellaktı.Bundan dolayı yasaklandı.Herkesin isyan edebileceği düşüldü sanırım.

Bu garip yasaklar artık yok özgürlük güzel bir şey gerçekten. J

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.