Otizmli Genci Darp Eden Sanık İçin Tahliye Kararı Verildi!

İstanbul, Avcılar’da otizmli bir genci sevgilisine laf attı gerekçesiyle darp eden ve 1.6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen Okan Metin, Adli Tıp Kurulu’nca “yüzde 76 engelli gencin kendini savunabilir” raporunun ardından tahliye edildi.

İstanbul Avcılar’da 18 yaşındaki yüzde 76 engelli olan Taha Alper Behrem’i kız arkadaşına laf attığı gerekçesiyle darp eden sanık Okan Metin hakkında “Beden ve ruh bakımından kendisini savunmayacak kişiye karşı basit yaralama” suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.  Adli Tıp Kurulun’dan gelen “kendini savunabilir” raporunun ardından sanık hakkında tahliye kararı verildi.

“BEDENEN VE RUHEN KENDİSİNİ SAVUNABİLİR”

Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesine, Sanık Okan Metin’in avukatı dilekçe sunarak tahliye talebinin reddine itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme, engelli Taha Alper Behrem,’in kendisini savunabilecek durumda olup olmadığının tespit edilmesi için,  Küçükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğüne sevk etti. Taha Alper Behrem’in genel durumunun iyi olduğu aktarılarak “beden ve ruh bakımından kendisini savunabilecek durumda olduğu” raporu verilmesinin ardından sanık Metin’in yurt dışına çıkış yasağı ve imza adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

“OĞLUM BİR MAKAS BİLE TUTAMIYOR” DENİLEREK İTİRAZ EDİLDİ

Tahliye kararının ardından Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunan müşteki avukatı, sanığın öldürmeye teşebbüste bulunduğunu belirterek “Okan Metin hakkındaki tahliye kararının kaldırılarak tutuklanmasına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.Otizmli gencin annesi Zeliha Yıldırım, oğlunun yüzde 76 engelli olduğunu vurgulayarak “Adli tıp şubesi uzmanı neye göre değerlendirme yaparak bu raporu veriyor, anlamış değilim. Kabul edemiyorum, kendimi teselli edemiyorum. Oğlum bir makası bile tutamıyor” diyerek tepki gösterdi.  

İDDİANAMEDEN

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 8 Mart 2020’de Taha Alper Behrem ile sanık Okan Metin arasında nesnel olarak belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktığı ve sanığın Behrem’i boynundan tutarak demir korkuluklara ittiğinin belirtildiği iddianamede, müştekinin basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralandığı açıklandı. İddianamede, müşteki Taha Alper Behrem’in İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Özürlü Sağlık Kurulu’nca düzenlenen raporunda yüzde 76 engelli olduğu da kaydedildi.

 İddianamede Okan Metin’in ise  “beden ve ruh bakımından kendisini savunmayacak kişiyi kasten yaralama” suçundan 6 aydan 1,6 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edilmişti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.