Papatya Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, birçok özelliği ile sevilen bitki çaylarındandır. Şimdiye kadar, papatya çayının etkisine yönelik araştırmalar umut vadediyor. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, alternatif çözümlere kıyasla açık faydalar kanıtlayan bazı araştırmalarla değişir ve diğerleri yalnızca olası olanlara işaret eder.

Papatya çayının birçok özelliği bulunur.

Çoğu insan için, papatya çayı diğer tedavilere ek olarak denemek güvenlidir, ancak insanların ciddi hastalıkları olduğunda genel tıbbi tedavilerin yerini almamalıdır. Papatya çayı hakkında bazı özellikler şunlardır:

  • Papatya çayı yapmak için kurutulmuş papatya çiçeği kullanılır.
  • Araştırmacılar papatya çayı tüketmenin faydaları ile ilgileniyor.
  • Bu çay, herkes için güvenli değildir.
  • Çay ne kadar güçlü olursa, sağlık yararları sağlama olasılığı o kadar yüksektir.
Papatya çayı dikkatli tüketilmelidir.

Papatya Çayı Nedir?

Bazı papatya çaylarının gücü değişir, bazıları diğerlerinden önemli ölçüde daha fazla papatya içerir. Daha güçlü çayların, bunlara karşı savunmasız kişilerde yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, düşük bir dozajla başlamak ve daha büyük dozlara kadar yavaşça alışmak en güvenlisidir. Papatya, flavonoid adı verilen kimyasallar içerir. Bu flavonoidler, birçok bitkide bulunan bir besin türüdür ve papatyaların tıbbi etkilerinde önemli bir rol oynarlar.

Papatya çayı, rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının potansiyel faydaları şunları içerir:

Adet ağrısını azaltmak: Birkaç çalışma, papatya çayı ile adet kramplarının şiddetini azalttığını göstermiştir.

Diyabeti tedavi etmek ve kan şekerini düşürmek: Bazı araştırmalar papatya çayının diyabetli kişilerde kan şekerini düşürdüğünü bulmuştur. Araştırmalar, papatyaların diyabet ilaçları için uygun bir ikame olduğunu göstermiyor, ancak mevcut tedavilere yardımcı bir ek olabilir.

Benzer şekilde, 2008’de sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, tutarlı papatya çayı tüketiminin kan şekerinin yükselmesini önleyebileceğini buldu. Bu etki, uzun vadeli diyabet komplikasyonları riskini azaltarak papatyanın diyabet sonuçlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Papatya çayının faydaları üzerinde birçok araştırma yapılmıştır.

Uyku ve rahatlamaya yardımcı olma: Papatya çayının insanların rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, birkaç klinik çalışma bunu test etmiştir. Mevcut kanıtların bir incelemesinde, 12 kardiyovasküler hastadan 10’unun papatya çayı içtikten kısa bir süre sonra uykuya daldığı aktarılıyor. Klinik modellere bakan bir başka çalışma da papatya çayının insanların rahatlamasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Rahat bir uyku için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Sıçanların kullanıldığı bir çalışmada , papatya özü uykudan rahatsız olan kemirgenlerin uykuya dalmasına yardımcı oldu. Pek çok araştırmacı, papatya çayının benzodiazepin gibi işlev görebileceğine inanıyor. Benzodiazepinler, endişeyi azaltabilen ve uykuya neden olan reçeteli ilaçlardır. Bazı araştırmalar, papatyaların benzodiazepin reseptörlerine bağlandığını göstermektedir.

Bebeklere bu çay içirilmemelidir.

Papatya Çayından Kimler Uzak Durmalı?

Aşağıdaki gruplar, doktor tarafından aksi belirtilmedikçe papatyadan kaçınmalıdır:

Özellikle polenlere karşı şiddetli alerjisi olan kişiler: Papatya, diğer bitkilerden gelen polenlerle kontamine olabileceğinden alerjik reaksiyona neden olabilir.
Daha önce papatya ürünlerine karşı hafif de olsa alerjik reaksiyon göstermiş kişiler: Alerjik reaksiyonlar zamanla kötüleşebileceğinden papatyadan kaçınmalıdırlar.
Bebekler ve küçük çocuklar: Bazı doğal ürünlere benzer şekilde papatya çayı botulizm sporları ile kontamine olabilir. Çoğu sağlıklı yetişkin enfeksiyonla savaşabilir, ancak bebekler bunu yapamayabilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.