Para Olmadan Otomobil Sahibi Olmanın Yolları

Son güncelleme:

Toplumumuzda herkesin hayali bir gün araba sahibi olmaktır. Bu kapsamda araba parasını nakit olarak biriktirebilmek genellikle mümkün olmaz. İnsanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan araç kredi çekmeye ihtiyaç duyarlar. Banka kredi faiz oranlarının zaman zaman yüksek seyretmesi nedeniyle insanlar kredisiz otomobil almak için çeşitli yollar aramaya başlamışlardır.

Otomobil Alma Yöntemleri

Yeni araç alacak ya da aracını değiştirme niyetinde olan vatandaşlar çeşitli araştırmalar ve arayışlar neticesinde aracı ne şekilde alacağını belirlerler. Bu kapsamda sıfır araç alacaksanız bayilerin otomobil kampanyaları, bankaların faiz oranları, çeşitli indirimler derken kafanız iyiden iyiye karışabilir. Kesinlikle kredi çekmeden aracı almaya karar verdiyseniz aşağıdaki otomobil alma yöntemlerini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

  • Galericilerden taksitle ya da senet karşılığında araç almak,
  • Takas yöntemi ile araç almak,
  • İnternet siteleri araştırılarak araç sahibi ile irtibat kurulup aracı nakit olarak almak,
  • Alacağınız araç karşılığında arsa, gayrimenkul vb. varlıkları teminat göstermek suretiyle araç almak

Yukarıda sayılan yöntemler kullanılmak suretiyle hayallerinizi süsleyen araca kavuşmanız mümkündür. Bu yöntemlerden bir kısmı karşı tarafa güven esasına dayanır. Bu kapsamda dikkatli adımlar atarak hareket etmekte fayda vardır.

Kredisiz Alımlarda Aracın Piyasa Değeri

Aracınızı kredisiz almak istiyorsanız ve aracı senet ya da taksitli şekilde alacaksanız bu kapsamda dikkat edilmesi gereken bir kısım hususlar önem arz eder. Aracın piyasa değeri göz önüne alınması gereken hususların başında gelir. Aracı senetle ya da taksitle alacağım derken piyasa değerinin çok üzerinde fiyat öderseniz bankaya ödeyeceğiniz faizden çok daha fazlası cebinizden çıkabilir. Bu yöntemle araç alırken alıcının cebinden paranın tamamı çıkmadığı için alıcı arabayı bedavaya alıyor gibi bir izlenime kavuşabilir. Bu aldatıcı duruma fazla kapılmadan aracın değeri göz önüne alınmalıdır.

Aracın Vade Farkı ve Vade Sayısı

Bütçenizin sarsılmaması için kredisiz araç alınırken alıcı ile anlaşılacak vade sayısı ve ödemelerde hesaplanan vade farkı göz önünde bulundurulması gereken hususlardan birisidir. Her şeyden önce açık senet ile işlem yapmamalısınız. İmzaladığınız senette vade sayısı ve vade farkı gibi hususların net şekilde ifade edilmiş olması gerekir. Özellikle senedin vade tarihi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.