Paskalya Bayramı Geldi! Paskalya Bayramı Hangi Ülkede Kutlanır

Son güncelleme:

Hristiyan dünyasının kutladığı Paskalya Bayramı geldi çattı. Peki Paskalya Bayramı neden ve ne tarihte kutlanır?

Paskalya Bayramı Nedir?

Hristiyanların En Önemli Günü!

Paskalya Bayramı, Hristiyanlar tarafından kutlanan bir bayramdır. “Paskalya” kelimesinin anlamı ise “dokunmadan geçmek”, diğer ismi de “Diriliş günü”. İsrailoğulları’nın Mısır’daki esaretten kaçışını temsil eder. Günün kutlanmasının sebebi ise, İsa’nın çarmıha gerildikten üç gün sonra dirilmeyi belirtmesidir. Ne zaman kutlanıyor sorusuna da net bir cevap yok. Her yılın Mart ayının sonundan Nisan ayının sonuna kadar olan dönemde kutlanır. Hristiyanlar için Pazar günleri kutsal olduğundan Kiliselerde her Pazar kutlanır. Bu sene 4 Nisan Pazar günü kutlanması kararlaştırılmış.

Paskalya Ne Zaman Kutlanır?

Paskalya Bayramı Nasıl Kutlanır?

Paskalya’nın kutlanması tüm Hristiyanlar için ortak olsa da, gelenekler bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. Genel olarak insanlar birbirine çikolatadan yapılmış bir tavşan yumurtası veya tavşan hediye ederek kutlar. Kiliselerde gerçekleşen ayinlere ek olarak, evlerde mumlar yakılır, Paskalya çöreği yapılır ve evdeki yumurtalar renk renk desenlere boyanır. Sembolünün tavşan olmasının bir sebebi var. Tavşan bereketi temsil ediyor, çünkü yılda 80 kere doğum yapabiliyor.

Tavşan Bereketin Sembolüdür

Tarihi Belirlenemeyen Bayram

İsa’nın diriliş gününü belirleme konusu, Uzunca yıllar Doğu ve Batı kiliseleri arasında çözülmeyen bir tartışma konusu oldu. Doğu’daki Hristiyanlar İsa’nın çarmıha gerildiği günü, Yahudilerin kutladığı Hamursuz Bayramı günü yani baharın ilk dolunayından sonraki 14. gün olarak belirlediler.

Kilise’nin Paskalya Kutlaması

Diriliş günü de üç gün sonrası olan 17 Nisan olarak seçildi. Ancak Yahudi Takvimi’ne göre belirlenen Nisan ayı, günümüzdeki Gregoryen Takvimi’ndeki Nisan ayı ile örtüşmemektedir. Mart ve Nisan aylarının ortak kapsar. Batı Kiliseleri’nde de İsa’nın kutsal Pazar günü dirildiği kabul edildiğinden, Yahudi 14 Nisan’ından sonraki ilk Pazar günü “Diriliş Günü” kabul edildi. Zaman içinde tüm kiliseler bunun doğru olduğunu düşündü ve kabullendi. Günümüzde Diriliş gününü Pazar günü dışında hangi güne gelirse gelsin kutlayan kiliselerin sayısı oldukça az.

Aynı Zamanda Baharın Habercisi: Paskalya Bayramı

Herkesin birbirine hediyeler verdiği ve etrafın farklı renklere büründüğü bir bayram Paskalya. Tarihi de Nisan ayına yakın olunca insanlar cıvıl cıvıl bir sevinçle kutluyor. Diriliş Günü olan Pazar gününde Kiliselerde çalan çan sesleriyle başlıyor bu kutlama. Bana en eğlenceli gelen kutlama da yumurta tokuşturmak. Dini bir gelenek değil fakat eğlenceli. Rengarenk boyanan yumurtalar tokuşturulur, yumurtası kırılmayan ise güçlü kabul edilir.Tavşan sembolünün yanında kuzu da Paskalya’yı temsil eder. Kuzu simgesi, Hristiyanlara Yahudilerden kalma bir simgedir. Aynı zamanda büyük büyük alevler yakılır ve bu alevlerin insanları kötülüklerden koruyacağına inanılır.

Paskalya Bayramı: Baharın Habercisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.