Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları Hakkında

Son güncelleme:

Peaky Blinders Dizisi Nerede Geçiyor?

İngiltere’deki savaş dönemi zamanında geçen Peaky Blinders dizisinin konusu hakkında;

Steven Knight’ın senaristliğini, Otto Bathurts ve Tommy Harper’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını Greg Brenman Hugo ve Heppel’in üstlendiği Peaky Blinders ilk bölümüyle 2013 yılında BBC’de seyirciyle buluşmuştu. Çok geçmeden BBC’nin en sevilen dizileri arasına girmeyi başarmıştı. Hala da en iyi İngiliz dizileri arasında olan Peaky Blinders, 2014 yılında Netflix’e de giriş yaptıktan sonra daha geniş bir başarıya ulaştı.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Birmingham’ın yeraltı dünyasını kontrol eden Shelby ailesini anlatıyor. Dizi Birmingham şehrinde geçerken, Peaky Blinders adını verdikleri ve 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar isimlerini insanlara duyuran, herkesin bildiği bir çeteyi anlatıyor. Bu çetenin başında da her şeye ve herkese rağmen sadece yükselmeyi kendine hedef edinmiş, acımasız mafya babası Tommy Shelby vardır. Peaky Blinders dizisini genel olarak özetleyecek olursak, dizi imparatorlukların iyice karmaşık bir hale gelmesini ve bu karmaşıklığın getirdiği çöküşleri anlatıyor. Ve anlayacağınız üzere suç-drama kategorisi içinde yer alıyor.

Dizi çoğunlukla Tommy Shelby rolündeki çete lideri ve dedektif arasında geçen olayları içinde barındırıyor.

Başrol Oyuncuları Hakkında

Cillian Murphy

1996 yılında Hukuk eğitimi almaya başlamış fakat hiç uzatmadan 1 yılın sonunda 1997’de oyunculuğa eğilimi olduğuna karar verip Hukuk eğitimini orada bırakmış ve vakit kaybetmeden oyunculuğa yönelmiş. Annesi Fransızca öğretmeni, babası ise müfettiştir. Cillian Murphy; Breakfast on Pluto, Free Fire, İnception, Much Ado About Nothing, The Dark Knight Rises, The Dark Knight gibi birçok başarılı dizi, tiyatro ve filmde yer almıştır. Şimdi ise 55 dakikalık bölümlerden oluşan Peaky Blinders dizisinin Tommy Shelby’si olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sam Neill

Sam Neill, üniversitede İngiliz Edebiyatı bölümü okumuş ve İngiliz Edebiyatı’ndan Sanatlar derecesiyle mezun olmuştur. Sam’in 80’li yılarda kendisine teklif edilen James Bond rolünü geri çevirdiği söyleniyor. Sam Neill’i en iyi bildiğimiz rolü, Dr. Alan Grant rolüdür. Dr. Alan Grant Sam’in Jurasic Park ve Jurasic Park 3 filmlerinde can verdiği karakteridir. Jurasic Park dışında Merlin’s Apprentice, Merlin, The Games, Space, Escape Plan, I Am You, Yes, Possesion, Under The Mountain, The Dragon Pear gibi birçok dizi ve filmde yer alarak birçok karakterle karşımıza çıkarak başarı sağlamıştır.

Helen McCrory

Cillian Murhp’nin aksine Helen Elizabeth McCroy çoğunlukla televizyon dizilerinde yer almıştır. McCroy diğer iki başrol oyuncusunun aksine Drama bölümü mezunudur. Direkt üniversite hayatında oyunculuk sektörüne atılmıştır. Helen’in yer aldığı diğer kendi zamanında büyük başarılar elde edilen dizi ve filmlerden bazıları şunlardır: Harry Potter Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Doctor Who, The Vampires Of Venice, Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking, MotherFatherSon, We’ll Take Manhattan…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.