Peynir Altı Suyundan Yenilebilir Ambalaj Üretimi

Son dönemlerde ne yazık ki ambalajların dünyamızı kirletmesi daha da yaygınlaştı. Özellikle de ambalaj kağıtlarının tüm canlıların yaşamlarını etkilemesinden dolayı bilim insanlarınca doğada yenilenebilir ambalaj kağıtları üretilmeye başladı. Bu durumun haricinde yenilebilir ambalaj üretimi ise daha önce pek rastlanmayan bir üretim olarak karşımıza çıktı.

Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj üretimi için İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya, ekibiyle birlikte mısır proteini ile birlikte peynir altı suyundan ambalaj tasarladı. Özellikle de bu ambalaj sayesinde tüm dünyada insan ve hayvan sağlığına zararsız olan ambalaj üretimi ile birlikte yenilenebilir ambalaj üretimlerinin de artacağı düşünülmekte.

Prof. Dr. Altınkaya ve ekibinin bu çalışmayı 4 seneden beri gerçekleştirdiği biliniyor. Son olarak elde ettikleri patent sayesinde de ambalajın daha da geliştirilerek dünyaya yayılması planlanıyor. Küresel ısınmaya da dikkat çeken Altınkaya, bu ambalajın oldukça dayanıklı olmasının da çok büyük bir avantaj olduğunu bildirdi. Yenilebilir olmasının haricinde dayanıklı ve korumalı olması da ambalaj için büyük bir önem taşıdığı için ekibiyle birlikte sıkı bir şekilde çalışma gösterdiğini ve bu sayede de en iyi olan bileşenlerle birlikte yeni bir tasarımı ortaya koyduğunu söyledi. İlerleyen dönemlerde bu gibi ambalaj kağıtlarının yaygınlaşacağı ve üretimlerinin hızlanması sayesinde de küresel ısınma gibi olayların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.