Plank’ı Doğru Yaptığınıza Emin Misiniz?

Plank evde keyifle yapabileceğiniz harika bir egzersiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu egzersiz ev ortamında yapabileceğiniz en etkili hareketlerden biri. Fazla zaman ayırmadan ve enerji sarfetmeden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu hareketi doğru ve düzenli yaparak gözle görülür sonuçlar almanızda çok uzun zamanlar almayacaktır. Peki bu hareketi tamamen doğru yaptığımıza emin miyiz?

Harekete başlarken dümdüz uzanın.

Harekete başlarken sert bir zemin seçin ve bu zemin üzerinde dümdüz uzanın. Sonrasında dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmaklarınızın uçları yere değecek şekilde pozisyonunuzu alın. Dikkat etmeniz gerekenlerden biri bacaklarınızın omuz genişliğinde açık olmasıdır. Pozisyonunuzu doğru belirledikten sonra karın kaslarınızı sıkarak dengede kalmanız yeterli olacaktır. Hareket esnasında kalçanızın sabit olması aşağıda ya da yukarıda olmaması gerekir. Ayrıca doğru nefes tekniklerini kullanarak düzeni nefes alışverişi yapıyor olmanızda önemlidir.

Kalçanız aşağıda ya da yukarıda değil tam vücut hizasında olmalıdır.
Plank aynı anda bir çok kas grubunu çalıştıran çok etkili bir harekettir.

Peki Plank Hareketinin Yararları Nelerdir?

  • Plank hareketi tüm karın kaslarımızı aynı anda çalıştırmaya yeterlidir. Boyun, bel, sırt, göğüs ve ön/arka bacak kaslarını güçlendirmeye birebirdir. Yine omurgadaki sorunların ve duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Mümkün olduğunca omuzları geride ve göğsü yukarıda tutar.
  • Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.
  • Spor esnasında sırt ve boyundaki incinme riskini azaltır.
  • El, ayak ve tüm vücut koordinasyonunuzu geliştirir.
  • Tüm kas gruplarını aynı anda etkilemesiyle beraber size esneklik kazandıracaktır.
  • Stres dolayısıyla kaslarımız zamanla sertleşir ve gerginleşir. Plank sinir sistemimizi de etkilemesi vasıtasıyla gerilen ve sertleşen kaslarımızı rahatlatır ve daha iyi hissetmemizi sağlar.
Plank Nasıl Yapılır

Plank Çeşitleri

Dirseklerin Üzerinde Plank

Yukarıda anlattığımız pozisyonu dirseklerinizin üzerinde de uygulayabilirsiniz. Bu poz bir önceki pozla kıyasla el bileklerinizdeki baskıyı azaltırken karın ve basendeki etkiyi daha da arttıracaktır.

Yan Plank

En başta anlattığımız kollar uzun plank pozunda dururken yana doğru dönün ve kendinizi tek kolunuzun üzerinde dengede tutarak sabitleyin. Bu pozun adı yan plank pozudur ve bulunduğunuz tarafı güçlendirirken yan karın kaslarını çalıştırır.

Plank aynı anda bir çok kas grubunu çalıştıran çok etkili bir harekettir.

Plank tüm bu etkileri aynı anda görebileceğiniz ve hızlı sonuç alabileceğiniz çok komplike bir egzersiz. Sizde evde kaldığımız bu günlerde düzenli bir spor takvimiyle plankın etkilerini deneyimleyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.