Popüler Mesleklerde Bugün: Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları

Son güncelleme:

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları çoğunlukla halkla ilişkiler ve pazarlama olmak üzere iki alandadır. Ek olarak içerik pazarlaması, multimedya, metin yazarlığı ve yaratıcı tasarım gibi birçok yaratıcı becerilere sahip olmaları gerekir. Ve bir Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı için en önemli beceri, verileri anlamaktır. Sosyal Medya Pazarlamacılarının hedeflere ulaşmak için iletişim stratejilerini, yaratıcılarını ve üslubunu takip etmesi ve doğaçlaması yapması gerekir.

Bir sosyal medya pazarlamacısı, bir markanın, ürünün, hizmetlerin veya kişinin görünürlüğünü artırmak için işletmenin web sitesine trafik oluşturur.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlaması Ne Kadar Önemlidir?

Şu anda, dünya çapında 200’den fazla sosyal ağ var ve toplam kullanıcı sayısı milyarlarca. Sosyal ağlardaki kullanıcıları anlamak büyük bir iş fırsatıdır. Facebook, LinkedIn, Reddit, Tumblr, YouTube, Instagram gibi sosyal ağlar insanlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Sosyal medya pazarlamacısı, hedef kitleler ve önemli etkileyicilerle ilişkiler geliştirir.

Bir Sosyal Medya Pazarlamacısı Ne Yapar?

Sosyal Medya Pazarlamacıları, aşağıdakileri yapmak amacıyla markaları, ürünleri ve hizmetleri pazarlamak için geleneksel pazarlama ilkelerini ve çevrimiçi medyanın en iyi uygulamalarını kullanır:

 • Bir markanın, ürünün, hizmetlerin veya kişinin görünürlüğünü artırmak için işletmenin web sitesine trafik oluşturur.
 • Bu pazarlama, sosyal reklamcılık, bağlantı kurma veya sosyal paylaşım gibi stratejileri kullanarak içeriği tanıtır.
 • Çeşitli eksiklikleri ve yapılabilecek iyileştirme alanlarını belirlemek için sosyal medya analitiğini kullanırlar. Ek olarak iş hedeflerine ulaşmak, mevcut kitle demografisini belirlemek veya tabanı büyütmek için stratejilerde de ince bir ayar yapar.
 • Hedef kitleler ve önemli etkileyicilerle ilişkiler geliştirir.
 • Potansiyel müşterileri gruplarını çekmek için kazanılan, ödenen ve sahip olunan medya erişimini içeren harmanlanmış bir pazarlama stratejisi uygular.
 • Sahip olduğu kitleyi zinde tutarak onlar ile etkili bir şekilde etkileşim kurar. Ayrıca dinleyicilerinin sorularını ve sorgularını da tatmin edecek şekilde çözmeye çalışırlar.
Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları çoğunlukla halkla ilişkiler ve pazarlama olmak üzere iki alandadır.

Sosyal Medya Pazarlamacısı Olmak İçin Adımlar

Sosyal Medya Pazarlamacısı olmak için diploma zorunluluğu bulunmamaktadır. Diploma veya sertifika olmadan sosyal medyada çalışmak çok mümkündür. Ancak bu durumda iş fırsatları sınırlı olabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı için en önemli beceri, verileri anlamaktır.

İşte Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı Olmanın Adımları:

Adım 1: Akademik Yeterlilik

Bir lisans derecesi alın, çünkü şirketler en az lisans derecesine sahip kişileri işe almak istiyor. Lisans Derecesi halkla İlişkiler, pazarlama, iletişim, Türk edebiyatı veya gazetecilik ise ek bir avantaj olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamacılarının hedeflere ulaşmak için iletişim stratejilerini, yaratıcılarını ve üslubunu takip etmesi ve doğaçlaması yapması gerekir.

2. Adım: Bilgi ve Beceriler

İnternette popüler olan bloglarda ve sosyal medya kanalı bloglarında sosyal mecra hakkında bilgiler edinin. Blogları eğilimleri anlamak, gerçekleri ve rakamları bulmak, platformu pazarlama için kullanmayı anlamak için harika kaynaklardır.

Sosyal ağlardaki kullanıcıları anlamak büyük bir iş fırsatıdır.

3. Adım: Sertifikalar

Kendinize çevrimiçi olarak sunulan sosyal medya pazarlama kurslarına veya yakınınızda bu tür kurslar sunan akademik enstitülere kaydolabilirsiniz.

Dünya çapında 200’den fazla sosyal ağ vardır.

Adım 4: Deneyim

Herhangi alanda uzman olmak için birkaç yıllık o alan ile ilgili deneyime sahip olmanız gerekir. Sanatı öğrenmek, yaratıcı olmak veya kimi sonuçları göstermek için çeşitli sosyal medya şirketlerinde stajyer olarak iş bulmaya çalışın. Kendi kendine öğrenen ve Sosyal Medya Pazarlama uzmanı olma yollarını açan birçok kendi kendini yetiştiren Sosyal Medya Pazarlamacısı var. Kariyerinize yön vererek bazı şeyleri kendi başınıza öğrenebilir ve Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olabilirsiniz.

Milyarlarca insan sosyal ağ kullanmaktadır.

Adım 5: Düşüncelerinizi Paylaşın

Bireylerin siz ve yaptığınız iş hakkında düşünce sahibi olması için deneyimlerinizi çevrimiçi olarak bir blog üzerine veya türevi alana yazın.

Facebook, LinkedIn, Reddit, Tumblr, YouTube, Instagram gibi sosyal ağlar insanlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Adım 6: İlgili Konferanslara Katılın

Sosyal Medya Pazarlama alanında konferanslara girmeye çalışın ve o alanda fikirlerinizi ve deneyimlerinizi ifade edebilmek için birkaç konuşma fırsatı yakalayın.

Sosyal medya pazarlamacıları, çeşitli eksiklikleri ve yapılabilecek iyileştirme alanlarını belirlemek için sosyal medya analitiğini kullanırlar.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor?

Kazançlar, aşağıdakiler gibi birçok faktöre bağlıdır:

 • Kurs tamamlama
 • Coğrafi konum
 • Çalıştıkları şirketler
 • Sosyal medyada yaptıkları türden kampanyalar ve çalışmalar
 • Genel ekonomik koşullar
Sosyal medya pazarlamacıları, sahip olduğu kitleyi zinde tutarak onlar ile etkili bir şekilde etkileşim kurar.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları, çalıştıkları markanın işine ve türüne göre istediklerini ücretlendiriyor. Sosyal medya pazarlama uzmanı olma yolculuğunuza bu şekilde başlayabilirsiniz. Her şey dijitalleştiğinden, ekonomiler büyüdüğünden, akıllı telefonlar, internet ve sosyal medya kullanıcıları her geçen gün yükseldiğinden, Sosyal Medya Pazarlamacıları için fırsatlar çok büyük. Bu konuda tutkuluysanız, fırsatı kaçırmayın ve yolculuğunuza bugün başlayın.

Sosyal medya pazarlamacıları, dinleyicilerinin sorularını ve sorgularını tatmin edecek şekilde çözmeye çalışırlar.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASINDA NASIL UZMAN OLUNUR?

Son yıllarda internet ve sosyal medyanın muazzam büyümesiyle, işletmeler arasında sosyal medyayı kullanmanın ve mobil teknoloji aracılığıyla müşterilerle etkileşim kurmanın karmaşıklıklarını bilen teknoloji meraklısı profesyonellere olan ihtiyaç artmaktadır.

Bu veya herhangi bir alanda uzman olmanın ilk ön koşulu, bilgi, beceri ve kariyerinizi geliştirmede öğrenme tutkusuna ve mükemmelliğe bağlılığa sahip olmaktır.

Aşağıda, sosyal medya pazarlama uzmanı olmanın beş anahtarı var.

Sosyal Medya Pazarlamacısı olmak için diploma zorunluluğu bulunmamaktadır.

GÜVENİLİR KAYNAKLARDAN ÖĞRENİN

Bir şey öğrenirken başlamak için en iyi yer doğru kaynaklardan öğrenmektir. İnternette herkes bir konuda uzman olduklarını iddia ediyor. Herkes bir blog ve bazı sosyal medya kanalları açıp kendisine koç veya uzman diyebilir. Herkes bir e-kitap yazabilir veya bunu yapması için bir hayalet yazarı tutabilir ve size yedi gün içinde sosyal medya uzmanı olmanın tüm sırlarını öğretmeye söz verebilir.

Bu nedenle, ilk olarak işe yaramaz, etkisiz ve hatta yıkıcı pazarlama taktikleri öğrenmek için zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın.  Bu alanda çalışma deneyimi olan yetkili kaynaklardan, sektördeki en iyi bloglardan ve gerçek pazarlama uzmanlarından bilgi edinin.

Diploma veya sertifika olmadan sosyal medyada çalışmak mümkündür.

Bu alanda kariyer yapma konusunda gerçekten ciddiyseniz, bölgenizdeki akredite bir kolej veya üniversiteden sosyal medya pazarlamacılığı alanında derece kazanmaya bakın. Örgün bir eğitim ve derece, sağlam bir eğitim almanıza ve mezun olduktan sonra daha büyük şirketler ve reklam ajansları ile istihdam kapılarını açmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Bu alan hakkında bilgi edinmenin tek yolu bu değil, aynı zamanda sağlam bir kariyere başlamanın ve büyük şirketlere girmenin en iyi yollarından biridir.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanları, çalıştıkları markanın işine ve türüne göre istediklerini ücretlendiriyor.

KENDİ TOPLULUĞUNUZU ÇEVRİMİÇİ OLUŞTURMAYA BAŞLAYIN

İnternet, çeşitli konularda uzmanlıklarını ortaya koyan kendi kendini ilan eden gurularla doludur ve sosyal medya pazarlaması bir istisna değildir.

Kendinize istediğiniz kadar sosyal medya uzmanı diyebilirsiniz, ancak iddia ettiğiniz şeyi uygulamıyor ve iyi sonuçlar alıyorsanız, o zaman kimse sizi ciddiye almayacaktır. Hiç kimse şirket itibarını ve pazarlama bütçesini tehlikeye atmayacak ve kendi takipçisi bile olmayan bir sosyal medya yöneticisi tutmayacak.

Sosyal Medya Pazarlamacıları için fırsatlar çok büyüktür.

Öyleyse öğrendiğiniz fikirleri uygulamaya koyduğunuzdan emin olun. Bir yolunu bulun. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için farklı taktikler deneyin ve kendi sonuçlarınızı izleyin. Kendi rakamlarınız etkileyici değilse, müşterilerinize sosyal kanıtın önemi hakkında satış yapamazsınız.

Son yıllarda internet ve sosyal medyanın muazzam büyümesiyle sosyal medya pazarlamacılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

MÜŞTERİ HESAPLARINI YÖNETMEK İÇİN ARAÇLAR KULLANIN

İşinizi yapmanıza yardımcı olacak çeşitli araçları nasıl kullanacağınızı da öğrenmeniz gerekecek. Bir sosyal medya pazarlama uzmanı olarak, muhtemelen kariyeriniz boyunca pek çok şapka takacaksınız.

Yazma becerileriniz, grafik tasarım becerileriniz, fotoğrafçılık ve videografi üzerinde çalışmanız gerekecek. Tüm formlarında içerik oluşturma, başlangıçta iş tanımınızın bir parçası olacaktır. Sonunda, altınızda çalışan ve bu görevlerden bazılarını yapacak bir ekibiniz olabilir, ancak giriş seviyesi sosyal medya yöneticilerinin çoğu zaman bunları kendi başlarına yapma becerisine sahip olmaları gerekir.

Sosyal medyayı kullanmanın önemi günümüzde oldukça büyüktür.

Canva, Photoshop, Illustrator ve Premiere Pro gibi içerik oluşturma ve düzenleme araçlarıyla çalışmaya başlayın. Ayrıca, iş akışınızı düzenlemek, kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek ve çeşitli sosyal medya platformlarında gönderileri planlamak için araçlara ihtiyacınız olacak. Buffer, Buzzsumo, Trello, Google Analytics, Google Docs, WordPress ve Evernote’u hiç kullanmadıysanız, şimdi kolları sıvamanın ve bu araçları nasıl kullanacağınızı öğrenmenin tam zamanı.

Bilgileri güvenilir kaynaklardan öğrenmek, işin en önemli parçasıdır.

HEDEFLERİNİZE DİKKAT EDİN

Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak genel amacınızı hatırlamak önemlidir. Sosyal medyayı kullanmak ve çeşitli platformları kullanmanın tüm ayrıntılarını bilmek yeterli değildir.

Bir pazarlama uzmanı olarak amacınız müşterileriniz için ölçülebilir sonuçlar elde etmektir. Bu, takipçi sayılarını artırmaktan ve bazı beğeniler kazanmaktan çok daha fazlasını içerir. Odak noktanız her zaman sosyal medyadaki varlığını nasıl büyüteceğiniz ve takipçileri ödeme yapan müşterilere ve hayranlara nasıl dönüştürebileceğiniz olmalıdır.

İnternette popüler olan bloglarda ve sosyal medya kanalı bloglarında sosyal mecra hakkında bilgiler edinmek kariyerinizde fayda sağlar.

DEVAM EDEN KENDİ KENDİNE EĞİTİME BAĞLILIK

Kendi kendine eğitim rotasına gelince, burada da birçok seçeneğiniz var. Yerel kütüphaneniz veya büyük kitabevinizde sosyal medyada tonlarca kitap olacak. Elbette, blog gönderilerini ve makaleleri okumak da yararlıdır ve her gün sektördeki en iyi blogları okumalısınız. Ancak hiçbir şey, alanlarındaki uzmanların kitaplarının tamamını okumak kadar hızlı öğrenmenizi hızlandıramaz.

Teknoloji ve sosyal medya çok hızlı değiştiği için en güncel kitapları okuduğunuzdan emin olun. Bir veya iki yıldan daha uzun bir süre önce yayınlanan herhangi bir şey muhtemelen bazı eski bilgilere sahip olacaktır, bu nedenle en son sürümleri arayın.

Bloglar, eğilimleri anlamak, gerçekleri ve rakamları bulmak, platformu pazarlama için kullanmayı anlamak için harika kaynaklardır.

Basılı kitapların harika bir kaynak olmasının bir nedeni, onları yayınlamanın ve dağıtmanın gerçekten pahalı olmasıdır. Büyük kitap yayıncıları, sahte uzmanlarla zamanlarını boşa harcamayacaklardır, bu nedenle bu kitaplardaki bilgilerin kalitesi, çevrimiçi olarak karşılaşacağınız ücretsiz e-kitapların çoğundan daha güvenilir olacaktır.

Ayrıca sosyal medya, blog oluşturma, internet pazarlaması ve içerik pazarlaması etrafında dönen konferanslara da katılmalısınız. Bu konferanslar yalnızca en son pazarlama trendleri ve teknolojileri hakkında bilgi edinmek için harika yerler değil, aynı zamanda kişisel ağınızı büyütmek için en iyi fırsatlardan bazılarını da sunuyor. Dünyanın dört bir yanından birçok dijital pazarlama uzmanı bu konferanslara katılacak, bu nedenle onlardan bazılarıyla tanışmak ve onlarla çevrimiçi olarak bağlantı kurmak için çaba gösterin.

Seo içerik üretimi, sosyal medya pazarlamacılarının önem verdiği konuların başında gelir.

Diploma almak için üniversiteye gitmeseniz bile, sosyal medya pazarlamacılığında uzman olmak sizin için mümkündür. Yüksek kaliteli bilgi kaynaklarına, öğrendiğiniz fikirlerin pratik uygulamasına, ticaret araçlarında yetkinlik oluşturmaya, müşterileriniz için gerçek sonuçlar elde etmeye ve sürekli eğitime bağlılığa odaklandığınız sürece, iyi yapmalı ve dijital bilgilerinizi almalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.