Prof. Dr. Kara Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Son güncelleme:

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, salgına karşı yürütülen aşı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ateş Kara, ilk dozunun kasım ayında üretilmesi beklenen covid-19 aşısının Türkiye’ye gelmesinin mart-nisan ayını bulacağını söyledi.

Türkiye’deki aşı çalışmalarının laboratuvar tarafında olumlu ilerlemeler kaydettiğini belirten Prof. Dr. Ateş Kara, hayvan deneyi aşamalarına gelindiğini söyledi.

Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası çalışmalar biraz daha ileri seviyede, insan çalışması düzeyine gelmiş vaziyette. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi bilgilerine göre, bunların sayısı 25 civarına ulaşmış durumda. En önde olan iki tanesinden birisi haftaya başlayacak, diğeri büyük çaplı insan çalışmalarına yeni başlamış vaziyette”

Ayrıca, aşı olsa bile maske ve sosyal mesafe konusunda dikkatli olmamız gerekeceği belirtildi.

Prof. Dr. Kara, açıklamasına şöyle devam etti:

“Aşının içerisindeki RNA insanda kasın içerisine veriliyor. Hücrelerimizin içerisine girerek ilgili proteini sentezliyor. Böylece virüsü değil, virüsün sadece bir proteinini veriyorsunuz ve o proteini de kendi hücrelerimize ürettirmiş oluyoruz. Bu sayede istenilen miktarlarda protein üretilerek güçlü antikor yanıtı oluşuyor. Hücrelerimiz de böylece virüsü tanımış oluyor. Böyle bir proteini taşıyan virüs geldiği anda da hem antikorlar hem de hücreler direkt olarak o virüse karşı harekete geçip virüsün bizim vücudumuzda dolaşmasını engelleyip hastalığı en başında durdurmuş oluyor. Aşı çalışmalarında bugün için bu noktadayız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.