Prof. Dr. Mustafa Çetiner Vaka Artışının Sorumlularını Açıkladı

İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, normalleşme sonrası yükselişe geçen vakaları değerlendirerek bu durumun yanlış anlaşıldığını açıkladı.

Çetiner, yeniden yükselişe geçen vaka sayıları hakkında ”AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Kovid-19 süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz” yorumunu yaptı.

Rakamların yeniden yükselişe geçmesi, ikinci dalganın geleceğine dair tartışmalara neden oldu. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan,  İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, normalleşmeye dikkat çekti.

Çetiner,  “Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi. Yeniden hatırlatalım: Hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı.Bulgusuz taşıyıcılık oranı Kovid-19 (+) olanlar arasında en az %40 civarında (kimilerine göre %80). Sürü bağışıklığı en iyi ihtimalle %7 civarında (İsveç), sessiz geçirmiş olma olasılığınız %10 bile değil” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner Vaka Artışının Sorumlularını Açıkladı

Gazete Duvar’ın haberine göre Çetiner, açıklamalarını şu şekilde bitirdi:

” New York’ta 5 bin 700 korona virüsü hastasında ateş görülme oranı sadece %30. AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Kovid-19 (+)süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz. Karşılaştığımız herkes potansiyel olarak Covid-19 pozitif kabul edilmeli. Maske, mesafe ve el yıkama ile normalleşebiliriz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.