Prof. Dr. Tevfik Özlü: ‘Daha Uzun Süre Korona Bizi Bırakmayacak’

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüs salgını hakkında kötü haberler verdi; daha uzun süre koronavirüsün peşimizi bırakmayacağını, yazın rahat edileceğinin düşünüldüğünü ama işin öyle olmadığını, sürecin uzayacağını, sıkıntılı günlerin beklediğini dile getirdi.

HALA VAKA SAYILARI YÜKSEK

”Ülkemizde geldiğimiz nokta istediğimiz yer değil. Hala vaka sayıları yüksek. Yoğun bakımdaki hasta sayılarımız çok yüksek. Kırılgan bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bundan sonrası için endişe verici. Uzun süre biz bu pandemiyi konuşacağız. Hiç bir şikayeti olmayan, sağlıklı görünümlü 1000 kişiden 2.5 kişi virüsü taşıyor ve hastalığı bulaştırıyor. Bunun karşılığı şu an 200 bin kişi bu hastalığı sokaklarda, otellerde, toplu taşımada virüsü taşımaya devam ediyorlar. Türkiye’de hasta olmadığı halde hastalığı bulaştıran 200 bin kişi var.”

AŞI DENEYLERİNE GEÇİLMEK ÜZERE FAKAT SALGINI DURDURACAK GÜÇ GİBİ GÖRÜNMÜYOR

”Aşıyla ilgili haberler olumlu. Deneylere geçilmek üzere. Sonuçlar hep olumlu olarak gelmiş. Tabi burada soru işaretleri var, bu aşı ne kadar koruyuculuk sağlayacak.  Yüzde 50 mi, 70 mi koruyacak henüz bilmiyoruz. Koruyuculuğun süresi ne kadar devam edecek. Bazı aşılar ömür boyu korur, bazıları 2-3 ay korur.”

Tüm dünyayı tehdit eden bir salgın var, bu kadar insana yetecek kadar aşı üretilmesi mümkün değil. Kısa sürede bu olmayacak. Salgını durduracak bir güç gibi görünmüyor bu aşı.”

KURBAN BAYRAMI’NDA BULAŞ RİSKİ DOĞACAK

”Türkiye’de Kurban Bayramı sonrası artış öngörüyorum. Vatandaşlarımızın davranışlarıyla ilişkili olacak. Ama ne olursa olsun Kurban Bayramı’nda 83 milyon bu hareketliliğe katılacak. Türkiye’de 30 milyon kişi bayram namazı kılıyor, düşündüğünüz zaman tüm köylerimizde, mahallede bu süreç yaşanıyor. Bu denli bir toplumsal bir karşılaşma bulaş riski doğuracaktır.”

BAYRAM SONRASI ARIŞ OLABİLİR

”Bu süreçte tedbirlere uymamız lazım. Bayram sonrası artış görebiliriz, 14 günün ardından okulların açılış süreci başlıyor. Çok sayıda öğrenci okula başlayacak. Bu alanlar da çok kontrol edilebilir yerler değil. O da ikinci dalga oluşturabilir, onun ardından Güz mevsimi başlıyor. Gribal enfeksiyonlar vb. yazdaki durumu sürdürmemiz zor görünüyor. Ama sıkıntılı günler bizi bekliyor.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.