Profesyonel Fotoğrafçı Mı Olmak İstiyorsunuz? İşte Aradığınız Yanıtlar Burada!

Son güncelleme:

Dijital fotoğrafçılığın ortaya çıkışı, hem yaratıcı bir sanat formu hem de bir kariyer seçimi olarak fotoğrafçılıkta bir patlamaya yol açtı. Fotoğrafçı olmanın temelleri artık inanılmaz derecede kolay; bir kamera ve bazı ekipman satın alabilir, çok sayıda ücretsiz çevrimiçi fotoğrafçılık kurslarından fotoğrafçılığı öğrenebilir, fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirebilir, odaklanabileceğiniz bir alan bulabilirsiniz. Nasıl profesyonel bir fotoğrafçı olunur sorusuna kendi cevaplarınızı bulabilirsiniz.

Dijital fotoğrafçılığın ortaya çıkışı, hem yaratıcı bir sanat formu hem de bir kariyer seçimi olarak fotoğrafçılıkta bir patlamaya yol açtı.

Ancak, kulağa kolay gelse de gerçek o kadar basit değil. Fotoğrafçılık, profesyonel bir fotoğrafçı olarak iz bırakmanız için yetenek, beceri, pazarlama zekâsı ve disipline sahip olmanızı gerektiren son derece rekabetçi bir alandır. Başarılı olmak için profesyonel fotoğrafçıların sadece yetenekli olmaları gerekmez; ayrıca uzun saatler harcama, arz-talep dengesizliği nedeniyle sıkı rekabet etme ve bir girişimci olarak işlerini yönetme azmine ihtiyaçları vardır.

İşte nasıl profesyonel bir fotoğrafçı olunacağına dair adım adım bir kılavuz:

Fotoğrafçılık, kulağa kolay gelse de gerçek o kadar basit değil.

Doğru Soruları Sorarak Başlayın

Yaratıcı tutkunuz ve girişimcilik içgüdüleriniz arasındaki doğru dengeyi yönetebilirseniz, profesyonel fotoğrafçılık bir kariyer için mükemmel bir seçim olabilir. Tıpkı başka bir işe başlamak gibi, fotoğrafçılık kariyerinize başlamadan önce kendiniz için cevaplamanız gereken soruların bir listesini hazırlayın ve nasıl profesyonel bir fotoğrafçı olunacağını düşünün.

Fotoğrafçılık, profesyonel bir fotoğrafçı olarak iz bırakmanız için yetenek, beceri, pazarlama zekâsı ve disipline sahip olmanızı gerektiren son derece rekabetçi bir alandır.

Beni ne motive ediyor?

  • Küçük başlayıp tek başıma sebat etmeye hazır mıyım?
  • Bir fotoğrafçılık profesyoneli olarak yalnız çalışabilir miyim?
  • Hangi fotoğrafçılıkta uzmanlık alanı beni heyecanlandırıyor?
  • Yerel bölgemde doldurabileceğim boşluklar nelerdir?
  • Müşterilerime ne gibi bir değer sunabilirim?
Yaratıcı tutkunuz ve girişimcilik içgüdüleriniz arasındaki doğru dengeyi yönetebilirseniz, profesyonel fotoğrafçılık bir kariyer için mükemmel bir seçim olabilir.

Doğru Cevapları Bulun

Sorularınızın çoğunun cevabını hem çevrimiçi hem de çevrimdışı araştırma yoluyla bulacaksınız. Fotoğrafçılık konuşmalarına, sergilere ve seminerlere gidin. Bu etkinliklerde çok sayıda fotoğrafçı ile tanışırsınız ve doğrudan onlardan birçok cevap alabilirsiniz. Üye olabileceğiniz birkaç çevrimiçi fotoğrafçılık topluluğu vardır. Aradığınız cevaplardan bazıları yapılandırılmış eğitimden gelecek, bazı cevaplar ise sadece deneyim ve zamanla gelecektir.

Başarılı olmak için profesyonel fotoğrafçıların sadece yetenekli olmaları gerekmez.

Doğru Fotoğrafçılık Eğitimini Alın

Profesyonel fotoğrafçılık, yapılandırılmış eğitimin ön koşul olmadığı çok az alandan biridir. Resmi bir eğitim kurumuna gitmeden kendi kendine öğrenebilir, pratik yapabilir ve becerilerini geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte, profesyonel bir fotoğrafçı olarak kariyerinize, becerilerinize ve deneyiminize çok fazla değer katabilir.

Birçok profesyonel fotoğrafçı, en iyi fotoğrafçılık okullarında, üniversitelerde veya tasarım enstitülerinde fotoğrafçılık kursları almıştır. Beceri setlerini geliştirmek için resmi bir eğitimin yanı sıra, bir fotoğrafçının keskin bir gözü, yaratıcılığı ve teknik yeteneği olması gerekir.

Aradığınız cevaplardan bazıları yapılandırılmış eğitimden gelecek, bazı cevaplar ise sadece deneyim ve zamanla gelecektir.

Profesyonel fotoğraf makinesi donanımı

Mevcut birçok fotoğrafçılık kursunu akıllıca seçin. Fotoğrafçılık Sertifika programlarından Yüksek Lisans seviyesi kurslarına kadar çok çeşitli fotoğrafçılık kursları mevcuttur. Sertifika Fotoğrafçılık programları birkaç ay içinde tamamlanabilir. Öğrencilerin fotoğrafçılıkta temel becerileri ve bilgileri öğrenmelerine yardımcı olurlar. Bu programlar aşağıdakilerin temellerini kapsar:

Profesyonel fotoğrafçılık, yapılandırılmış eğitimin ön koşul olmadığı çok az alandan biridir.

Fotoğrafın Temelleri

Dijital fotoğrafçılığın ilkeleri, fotoğraf yazılımının nasıl kullanılacağı ve görüntü işleme tekniklerini içerir.

Fotoğraf tarihi ve film fotoğrafçılığının temeli

Fotoğrafçılık önlisans derecesi çeşitli sanat okulları, kolejler ve üniversitelerde sunulmaktadır. Önlisans derecesi kursu tipik olarak iki yıl sürer. Müfredat tekniktir ve öğrencileri farklı fotoğrafçılık türlerini öğrenmeye ve şeffaflık ve negatif filmlerden doğal bir ortamda çalışmaya kadar çeşitli teknikleri kullanmaya hazırlar. Öğrenciler ayrıca bir stüdyoda fotoğraf çekmek için gerekli becerileri edinirler.

Fotoğrafta, lisans güzel sanatlar tipik bir üniversite veya kolejinde dersler mevcut bir dört yıldır. Kurs, derinlemesine müfredatı ve destekleyici kursları içerir. Fotoğraf, dijital ve film fotoğrafçılığının temelleri, anlatıları, tarihi ve teknikleri üzerine bir çalışmayı gerektirir. Kurs ayrıca editoryal, reklamcılık ve güzel sanatlar fotoğrafçılığında görüntüleri anlamayı öğretir.

Mevcut birçok fotoğrafçılık kursunu akıllıca seçin.

Çevrimiçi Fotoğrafçılık Kursları

Şu anda tam zamanlı olarak çalışıyorsanız, size temelleri iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacak bir dizi Çevrimiçi Fotoğrafçılık Kursları arasından seçim yapabilirsiniz. Gerçekten iyi olanlar ödenirken, birkaç ücretsiz çevrimiçi fotoğrafçılık kursu da mevcuttur. Bu kursları boş zamanlarınızda alabilir ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak yolculuğunuzda temel oluşturacak portföyünüzü oluşturmak için hafta sonları fotoğrafçılık atölyelerine de katılabilirsiniz.

Çok şeyi okumak önemlidir ve fotoğrafçılığın temellerini anlamak için fotoğrafçılık bloglarında ve podcast’lerinde bol miktarda bilgi vardır (kompozisyon, diyafram, deklanşör hızı, ISO ayarları, derinlik, beyaz dengesi vb ). Her zaman öğrenebilirsiniz. Aydınlatma, poz, ekipman, flaş gibi ek beceriler ve ilerledikçe düzenleme becerilerinizi geliştirin. Küçük başlayın ve ardından fotoğraf düzenleyicileri kullanarak resimleriniz üzerinde çalışmaya başlayın. Yavaş yavaş, profesyonel düzenleme yazılımındaki ayarları kullanarak resimlerinizi mükemmelleştirme sanatını öğreneceksiniz.

Dijital fotoğrafçılığın ilkeleri, fotoğraf yazılımının nasıl kullanılacağı ve görüntü işleme tekniklerini içerir.

Profesyonel Bir Fotoğrafçı ile Fotoğraf Stajı Yapın

Genç, gelişmekte olan bir fotoğrafçıysanız, diğer profesyonel fotoğrafçılar ve akıl hocaları ile bağlantı kurun ve onlara bakın. İşinizle ilgili geri bildirim almaktan asla çekinmeyin. Eninde sonunda işinizin kalitesine göre bir hayat kazanacaksınız.

Hiçbir üniversitenin veya okulun öğretemeyeceği uygulamalı deneyim kazanmak için boş pozisyonları araştırın ve stajyer veya asistan olarak bir iş bulun. Anahtar, gerçek dünyada öğrendiğiniz bilgi ve becerileri uygulayarak profesyonel fotoğrafçılık deneyimi elde etmektir. Stajınız sırasında, bir fotoğrafçılık işinin nasıl yürütüldüğünü ve müşterilerle nasıl başa çıkılacağını öğrenmeye odaklanın.

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak yolculuğunuzda temel oluşturacak portföyünüzü oluşturmak için hafta sonları fotoğrafçılık atölyelerine katılabilirsiniz.

Odak Alanınızı Bulun

Eğitim ve staj deneyimleriniz, fotoğrafçılık sanatını ve tekniğini öğrenmenize yardımcı olacak ve size olmak istediğiniz fotoğrafçı türü hakkında daha kesin bir fikir verecektir. Artık fotoğrafçılık tarzınızı tanımlamanın ve işinizi bulmanın ve sevdiğiniz tür / fotoğraf tarzına odaklanmanın zamanı geldi. Portre, seyahat, düğün, moda, kavramsal güzel sanatlar fotoğrafçılığı, belgesel çekmek mi istiyorsunuz, yoksa ticari fotoğrafçılıkla mı ilgileniyorsunuz? Odaklanmak istediğiniz işi araştırın. Örneğin, bir düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, en iyi düğün fotoğrafçısı web sitelerinden çalışın ve öğrenin.

Hangi tür fotoğraf çekeceğinize karar verin.

Dünyayı yakalama konusunda bireysel tarzınızı geliştirin. Kendi fotoğraf hikâyelerinizi oluşturun. Siyah ve beyaz, portreler, mizah, renk gibi çekim yapmaktan hoşlandığınız belirli bir şey var mı?

Kalbinizi takip edin ve vizyonunuza güvenin. Bu, benzersiz bir stil geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bazen belirli bir ekipman, belirli bir konu, aydınlatma kurulumu ve düzenleme süreci kullanmak, bir bireyin fotoğrafçılık tarzını tanımlamaya yardımcı olur.

Sektörünüzde yapılan çalışmaların farkında olun. Sektöre özel blogları okuyun, araştırın, ilham alın ve bu yaratıcı fikirlerin akışını sağlayın.

Genç, gelişmekte olan bir fotoğrafçıysanız, diğer profesyonel fotoğrafçılar ve akıl hocaları ile bağlantı kurun.

Doğru Kamera, Lens ve Fotoğraf Ekipmanı Setini Bir Araya Getirin

Yüksek kaliteli görüntüler yakalamak için uygun ekipmana ihtiyacınız olsa da, bulabileceğiniz tüm süslü fotoğrafçılık araçlarını satın alırken aşırıya kaçmayın.

Çoğu durumda, iyi çalışır durumda olan ikinci el ekipmanı veya önemli bir indirimle biraz daha eski fotoğraf makinesi veya lens modellerini satın alarak başlayabilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı olmaya başlamak için iyi bir DSLR fotoğraf makinesi satın alın. Başlamak için en yüksek modele ihtiyacınız yok. Bazı fotoğrafçılar, SLR fotoğraf makinesi kullanmanın fotoğrafçılığı öğrenmenin daha otantik bir yolu olduğunu düşünüyor. Kararınızı vermek için SLR ve DSLR fotoğraf makineleri hakkındaki bu makaleyi okuyun.

Yüksek kaliteli görüntüler yakalamak için uygun ekipmana ihtiyacınız olacaktır.

Odaklandığınız fotoğraf türüne göre doğru ekipman setini satın aldığınızdan emin olun. Lens satın almak, her zaman insanların çok fazla harcama yapma eğiliminde olduğu bir alandır. Lenslerinizi dikkatli bir şekilde seçin, böylece çalışma koşullarınızın çoğunda size hizmet edebilsinler. Ayrıca, post prodüksiyon için doğru donanıma ve yazılıma yatırım yaptığınızdan emin olun. Uygun kalibre edilmiş bir monitör ve doğru düzenleme yazılımı, profesyonel fotoğrafçılık ihtiyaçlarınız için olmazsa olmazlar olacaktır.

Odaklandığınız fotoğraf türüne göre doğru ekipman setini satın aldığınızdan emin olun.

Pratik Yapın, Pratik Yapın

Artık hepsi bir araya gelmeye başlıyor. Artık fotoğrafçılık uzmanlığınızın çeşitli yönlerini tekrar tekrar uygulayarak becerilerinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Tüm ekipmanlarınız konusunda yetkin olduğunuzdan ve bunları kameranızın dışında bildiğinizden emin olun.

Her gün fotoğraf çekin. Yaptığınız işte daha iyi olmanın tek yolu budur. 365DayProject başlatın. Belirli bir stile uygun panolar oluşturmak ve en iyi çekimlerinizi seçmek için Pinterest’i kullanın.

Bol bol pratik yapın.

Fotoğraf Portföyünüzü Oluşturun

Fotoğraf portföyünüz, başarılı bir profesyonel fotoğrafçı olmak için cephaneliğinizdeki en önemli araçtır. Etkileyici bir fotoğraf portföyüne sahip olmak, tüm potansiyel müşteriler portföyünüze göre becerilerinizi ve yeteneklerinizi değerlendireceğinden başarıya giden yolu açacaktır. Çalışmanızın tamamını gösteren en iyi resimlerinizi seçin ve portföyünüzün sizin için yeni müşteriler kazanmasını sağlayın.

Fotoğraf portföyünüz, başarılı bir profesyonel fotoğrafçı olmak için cephaneliğinizdeki en önemli araçtır.

Çevrimiçi Portföy Web Sitenizi Oluşturun

Çevrimiçi portföy web sitenizi oluşturmak, kendinizi tanıtmanız, müşterilerinize ulaşmanız ve çalışmalarınızı görüntülemelerini sağlamanız için çok önemlidir. Fotoğrafçılık web siteniz dünyaya açılan pencerenizdir. İnsanlar ‘’yakınımdaki profesyonel bir fotoğrafçı’’ olarak aradığında, sizin için yeni fırsatlar açabilir ve müşterilerinizi ve projelerinizi ağınızın ve yerel alanınızın ötesinde kazanabilir. Doğru müşteri tabanını çizmek için web siteniz, markanız, içeriğiniz, uzmanlaştığınız çalışma türünü yansıtmalıdır. Diğer en iyi fotoğrafçıların portföylerini nasıl sergilediklerini öğrenin.

Portföy web sitenizi oluşturmak için doğru platformu seçin. Seçtiğiniz portföy web sitesi oluşturucunun, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden profesyonel bir portföy web sitesini bir araya getirmek için ihtiyaç duyduğunuz esnekliği, özellikleri ve kullanım kolaylığını sunduğundan emin olun. Güçlü bir portföye sahip olduğunuzda, sertifikalı profesyonel bir fotoğrafçı olmak için ülkenizdeki fotoğraf derneklerine kaydolabilirsiniz.

Fotoğrafçılık web siteniz dünyaya açılan pencerenizdir.

Fotoğrafçılık Fiyatlandırmanızı Belirleyin

Fotoğrafçılığınızın fiyatlarına ulaşmak için tüm girdi maliyetlerinizi ve kar marjlarınızı hesapladığınızdan emin olun. Bölgenizdeki ve alanınızdaki en iyi profesyonel fotoğrafçıları araştırın, ancak masaya getirdiğiniz değeri hesaba katın. Esnek olun ve bir fiyat aralığına sahip olun. Projeleri kazanmak için rekabetinizi çok fazla düşürmeyin ve ayrıca aşırı fiyatlandırma ve müşteri kaybetme konusunda dikkatli olun. Resimlerinizi nasıl lisanslayacağınızla ilgili temel bilgileri öğrenin ve ayrıca müşterilerle yapılan sözleşme sözleşmeleri için şablonları bir araya getirin.

Güçlü bir portföye sahip olduğunuzda, sertifikalı profesyonel bir fotoğrafçı olmak için ülkenizdeki fotoğraf derneklerine kaydolabilirsiniz.

Fotoğrafçılık İşinizi Pazarlamaya Başlayın

Çevrimiçi portföyünüz oluşturulduktan sonra, zamanınızı kendinizi pazarlamaya ayırmanız gerekir. Kendinizi bir fotoğrafçı olarak pazarlamanın birkaç yolu vardır. Fotoğrafçılık yarışmalara katılabilir ve yerel ticaret fuarlara katılabilir, servis tekliflerinizi potansiyel müşterilerinize e-posta olarak atabilirsiniz.

İpucu: Müşterileri elde tutmak, başarılı bir profesyonel fotoğrafçı olmanız için çok önemlidir. Profesyonel olun, doğru beklentileri belirleyin ve daima en iyi çalışmanızı sunmaya çalışın.

Çevrimiçi portföyünüz oluşturulduktan sonra, zamanınızı kendinizi pazarlamaya ayırmanız gerekir.

Müşteriler, profesyonel ve işi doğru yapan fotoğrafçılar ile çalışmak ister. Müşteri ilişkilerinizi yönetmek, başarının anahtarıdır. Bu, doğru beklentileri belirlemeyi, her proje için işin kapsamını ve teslim edilecekleri açıkça ortaya koyan uygun bir sözleşme sözleşmesine sahip olmayı ve tabii ki onların beklentilerini karşıladığınızdan emin olmayı içerir. Her iki taraf için de bir kazan-kazan olduğundan emin olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.