Profesyonel Organizatörler Ne Yapar? Kariyer Olarak Seçilmeli Mi?

Son güncelleme:

Profesyonel organizatörler, yeteneklerini ve becerilerini müşteriler için mekanları, odaları, evleri veya ofisleri düzene sokmak ve yeniden düzenlemek, kaos ve karmaşadan organizasyon oluşturmak için kullanan bireylerdir. İşlerini yerine getirirken, kendi başlarına veya bir müşteriyle yan yana çalışarak öğeleri, belgeleri, fotoğrafları, koleksiyonları, hatıraları ve benzeri eşyaları ayırırlar. Düzenli, dağınık olmayan ve işlevsel sistemler ve ortamlar yaratırlar. Ortaya çıkan alanlar, yolcularına daha fazla üretkenlik, verimlilik ve konfor sağlar.

Organizatörler, düzenli, dağınık olmayan ve işlevsel sistemler ve ortamlar yaratırlar.

Profesyonel organizatörlerin fotoğraf organizasyonu, ev organizasyonu, ofis organizasyonu, belge organizasyonu, aile geçmişini koruma veya zaman yönetimi gibi özellikleri olabilir. Ayrıca, başkalarının “toparlanmasına” yardımcı olanlardan, biriktirme bozuklukları ve kronik düzensizlikle sonuçlanan diğer duygusal veya fiziksel durumları ele alan profesyonel derecelere sahip olanlara kadar çeşitlilik gösterirler.

Organizatörler açık fikirlidir, yargılayıcı değildir.

Tarih

Bir iş veya kariyer olarak profesyonel örgütlenme nispeten yakın zamanda gelişmiştir. Son kırk yıl içinde, ülke genelinde genellikle bağımsız çalışan bireyler, temizlik, yer değiştirme, küçültme, dağınıklığı azaltma, yeniden tasarlama ve genel olarak fiziksel alanlarda ve insanların günlük yaşamlarında düzen oluşturma alanlarında hizmetlerini sundular. Perakendecilerin katıldığı ve medyanın teşvik ettiği bu bireyler, yeni ve gelişen bir endüstri yarattı.

Organizatörler rahat bir şekilde koçluk yapar ve müşterileri yeni uygulamaları üstlenmeleri için yönlendirir.

Medya, endüstrinin gelişmesinde de büyük rol oynadı. 2003 yılında Style Network, profesyonel organizatörlerin ev düzenlemesi, dağınıklığı giderme ve iç tasarıma odaklanan ilk realite televizyon programlarından biri olan Clean House adlı bir belgesel dizisinin prömiyerini yaptı. Bunu 2009’da, Art & Entertainment kanalının gerçek hayattaki istifçilerin mücadelelerini ve deneyimlerini anlatan reality TV dizisi Hoarders ile izledi. Diğer şovlar arasında 2010’da gösterime giren TLC’de (The Learning Channel) Hoarding, Buried Alive, ve 2003’ten 2005’e kadar TLC’de yayınlanan Clean Sweep sayılabilir.

Organizatörler genellikle bağımsız çalışırlar.

1984’te Profesyonel Organizatörler Derneği (APO), daha sonra gelişen organizasyon alanında çalışan bir grup Los Angeles kadınının gayrı resmi toplantılarından büyüyen, organizatörler için ilk resmi profesyonel organizasyon oldu. Profesyonel Organizatörler Derneği daha sonra 1986 yılında ülke çapında artan üyeliklerini yansıtacak şekilde isimlerini değiştirdiklerinde Ulusal Profesyonel Organizatörler Birliği (NAPO) oldu. Zorlu Düzensizlik Enstitüsü, NAPO’nun özel bir ilgi grubu olarak başladı, ancak 2001’de ayrı bir kuruluşa geçti.

Organizatörler, son teslim tarihlerini karşılamak ve çeşitli müşterilerle sıkı programlara göre çalışmak için zamanlarını etkili bir şekilde yönetmelidir.

İş

Profesyonel bir organizatörün işi, onu kariyer olarak seçen kişiler kadar çeşitlidir. Genel görevler, görünümü ve işlevselliği geliştirmek için kişisel veya iş alanlarını veya öğeleri atma, düzene sokma, kategorilere ayırma ve organize etmeyi içerir. Çoğu profesyonel organizatör serbest meslek sahibidir ve doğrudan müşterilerle çalışır.

Organizatörler yeni insanlarla konuşurken ve fikirlerini ekiplere ve müşterilere iletirken rahat olmalıdır.

Profesyonel bir organizatör, öğeleri temizleme ve organize etme rolünü üstlenebilir veya bunun yerine, müşterinin kendi başına temizleme ve organize etme görevlerini yerine getirmesine izin vermek için organizasyonel sistemler oluşturmada müşteriye yardımcı olabilir. Profesyonel organizatör kısmen bir tasarımcı olarak hizmet eder ve çeşitli depolama ürünleri ve çözümlerine aşina olmalıdır. Oluşturdukları çözümler ne olursa olsun, müşterilerinin yaşam tarzına uymalı ve müşterinin kendi başına sürdürebileceği bir şey olmalıdır.

Organizatörler farklı müşterilerle ve çeşitli kişiliklerle çalışırlar.

Ek olarak, profesyonel organizatörler, zaman kısıtlamaları, ilgi eksikliği veya bilgi eksikliği nedeniyle düzensiz olan müşteriler ile zihinsel veya fiziksel engellerden dolayı kronik düzensizlik sorunları yaşayanlar arasındaki farkı tanımalıdır. Bu kronik düzensizlik sorunlarını içeren müşteriler için, profesyonel organizatörler yardımcı olabilir, ancak müşteriyi bu zihinsel veya fiziksel sorunları ele almak için özel hizmetler sağlayabilecek diğer yetenekli profesyonellere de yönlendirebilirler.

Organizatörlerin güçlü odaklanmaya ihtiyacı vardır.

Birçok profesyonel organizatör, yaşlılar ve uzun süreli bir evden daha küçük bir eve taşınanlar veya başka bir şekilde eşyalarını küçültmek isteyenler için hizmet vermektedir. Bazıları işletme sahiplerine veya ailelere verimli çalışma alanları yaratmada yardımcı olur. Yine de diğerleri yeni doğanlar için kreş hazırlanmasına yardımcı olur. Profesyonel organizatörler, evin belirli alanlarını düzenlemeye ek olarak, mali kayıtlar, tıbbi kayıtlar, kişisel koleksiyonlar, elektronik dosyalar ve bilgiler, fotoğraflar, aile hatıraları ve çeşitli belgelerin düzenlenmesine yardımcı olur.

Profesyonel organizatörlerin fotoğraf organizasyonu, ev organizasyonu, ofis organizasyonu, belge organizasyonu, aile geçmişini koruma veya zaman yönetimi gibi özellikleri olabilir.

Çalışma Alanı

Profesyonel organizatörler, müşterileriyle öncelikle konut veya ofis ortamlarında çalışır. Bir organizatör genellikle müşterinin ikametgâhına veya işyerine seyahat eder ve önemli miktarda seyahat süresine neden olur. Başkalarına daha organize, verimli alanlar yaratmada yardımcı olan bireylerin dosya dolapları, raflar ve depolama sistemleri, kaplar ve diğer malzemeler gibi organizasyonel çözümler için alışveriş yapmaları gerekecektir.

Bir iş veya kariyer olarak profesyonel örgütlenme nispeten yakın zamanda gelişmiştir.

Organizatör Görev ve Sorumlulukları

Organizatörler, çalıştıkları şirkete bağlı olarak değişen çok çeşitli görevleri yerine getirir. Analiz ettiğimiz iş listelerine dayanarak, bir düzenleyicinin görevleri genellikle şunları içerir:

Yerinde Organizasyon Yapın

Organizatörler, organizasyon görevlerini önceden düzenlenmiş şekilde gerçekleştirmek için müşterilerinin evlerine veya işyerlerine seyahat ederler. Ayrıca, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için organizasyon malzemeleri ve çözümleri için alışveriş yaparlar.

Çoğu profesyonel organizatör serbest meslek sahibidir ve doğrudan müşterilerle çalışır.

Koordinat Çizelgeleri

Organizatörler, ziyaretleri veya toplantıları düzenlemek, organizasyon görevlerini planlamak ve sahip olabilecekleri soruları yanıtlamak için hem olası hem de mevcut müşterilerle düzenli iletişim kurarlar. Diğer toplantılarla çakışmaması için programların koordine edilmesini sağlarlar.

Profesyonel bir organizatör, öğeleri temizleme ve organize etme rolünü üstlenebilir.

Kişisel Malzemelerin Bakımı

Organizatörler, işlere götürdükleri kişisel envanterlerini ve ekipmanlarını takip eder. Kartvizitler ve pazarlama malzemeleri gibi bu malzemeleri gerektiğinde değiştirirler.

Profesyonel organizatör kısmen bir tasarımcı olarak hizmet eder.

Olası Satışlar ve Ağ Oluşturun

Ağ oluşturma, bir organizatörün çalışma haftasının önemli bir parçasıdır. Organizatörler, hizmetlerini kendilerinden yararlanabileceğini düşündükleri kişilere veya şirketlere pazarlar ve potansiyel müşteriler oluşturmak ve şirketlerine daha fazla insan çekmek için ağ oluşturma etkinliklerine katılırlar.

Profesyonel organizatörler, müşterileriyle öncelikle konut veya ofis ortamlarında çalışır.

İdari Görevleri Yapmak

Organizatörler, günlük sorumluluklarının yanı sıra bir işletmeyi yürütmeyle ilgili idari görevleri yerine getirir. Bu, web sitelerini güncellemeyi, müşteri dosyalarını güncellemeyi, vergileri doldurmayı, faturaları ve ödemeleri işlemeyi ve müşteri e-postalarına yanıt vermeyi içerebilir.

Bir organizatör genellikle müşterinin ikametgâhına veya işyerine seyahat eder ve önemli miktarda seyahat süresine neden olur.

Organizatör Becerileri ve Nitelikleri

Organizatörler açık fikirlidir, yargılayıcı değildir ve rahat bir şekilde koçluk yapar ve müşterileri yeni uygulamaları üstlenmeleri için yönlendirir. Profesyonel kalırken farklı geçmişlere sahip insanlarla iyi çalışırlar. Bu iş için resmi bir gereklilik yoktur, ancak aşağıdaki yetenekler faydalıdır:

Kendi kendini motive eden – organizatörler genellikle bağımsız çalışırlar ve bu kendi kendine başlayanlar kendilerini odaklanmış ve motive tutmalıdır.

Zaman yönetimi – organizatörler, son teslim tarihlerini karşılamak ve çeşitli müşterilerle sıkı programlara göre çalışmak için zamanlarını etkili bir şekilde yönetmelidir.

Organizatörler, çalıştıkları şirkete bağlı olarak değişen çok çeşitli görevleri yerine getirir.

Ağ oluşturma – yeni müşteriler bulmak ve bir işi tanıtmak, olumlu ve eğlenceli bir kişilik ve harika ağ oluşturma becerileri gerektirir. Organizatörler yeni insanlarla konuşurken ve fikirlerini ekiplere ve müşterilere iletirken rahat olmalıdır.

Odaklanmış – bu iş genellikle dosyaları düzenlemek veya dolapları temizlemek gibi tekrar eden veya sıradan görevleri içerir, bu nedenle organizatörlerin güçlü odaklanmaya ihtiyacı vardır

Kişilerarası beceriler – organizatörler farklı müşterilerle ve çeşitli kişiliklerle çalışırlar, bu nedenle etkili bir şekilde iletişim kurmak, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini dinlemek ve harika telefon görgü kurallarına sahip olmak için harika kişilerarası becerilere ihtiyaçları vardır.

Organizatörler, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için organizasyon malzemeleri ve çözümleri için alışveriş yaparlar.

İşletme Sahipleri İçin Organize Olmanın Önemli Olmasının 5 Nedeni

İşiniz düzgün bir şekilde organize edilmezse, görevler birikebilir, evrak işleri kaybolabilir ve hazır olması gereken bilgileri bulmak için değerli zaman harcanır. Bununla birlikte, iyi organizasyon becerileri bir işletme sahibini yapabilir veya bozabilir, sonuçta size zaman kazandırır ve stresi azaltır. İşletmenizin çalışma alanını organize etmek öncelik listesinde üst sıralarda olmayabilir, ancak olmalıdır. Organize olmak üretkenliğinizi artırabilir, gelirinizi artırabilir ve risklerinizi azaltabilir.

İşte organize olmanın size nasıl para, zaman ve enerji tasarrufu sağlayabileceğine dair 5 ipucu:

Organizatörler, işlere götürdükleri kişisel envanterlerini ve ekipmanlarını takip eder.

Zaman Kazandır

Sonsuz bir evrak denizinde ilerlemeyi bırakın ve ister dijital ister ofisinizde bir dosya dolabı olsun, çalışan bir dosyalama sistemi kullanmaya başlayın. Önemli faturaları veya e-postaları takip etmek için özenle düzenlenmiş klasörler kullanmak, muazzam miktarda zaman kazandırabilir. İyi organizasyon becerileri her gün çok ihtiyaç duyulan dakikaları serbest bırakabilir ve bu dakikalar gerçekten hızlı bir şekilde toplanabilir! Evrak işlerini düzenlemeye ek olarak, zamanınızı düzenlemeniz de önemlidir. Bunu yapmak, hedeflerinize odaklanmanıza ve önceliklerinize bakış açısı kazanmanıza olanak tanır. Odaklanmanızı ve doğru yolda kalmanızı sağlamak için bilgisayarınızda veya telefonunuzda bir planlayıcı, takvim veya dijital uyarılar kullanmayı düşünün. Amaç, sizin için çalışan ve sizi görevde tutan bir sistem bulmaktır.

Ağ oluşturma, bir organizatörün çalışma haftasının önemli bir parçasıdır.

Vergiler İçin Faydalar

Vergi zamanı, önemli belgeleri takip etmeden yeterince streslidir. Eksik belgeler, işletmenizin denetimden geçmesi durumunda yasal zorluklara bile yol açabilir. Satışları, giderleri ve alacakları izlemek için temel muhasebe yazılımını kullanmak, vergi süresi boyunca zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Makbuzlarınızı, faturalarınızı ve ekstrelerinizi düzgün bir şekilde dosyalamayı unutmayın, yaptığınız için mutlu olacaksınız!

Organizatörler, hizmetlerini kendilerinden yararlanabileceğini düşündükleri kişilere veya şirketlere pazarlar.

Finansal Yönetim

Organizasyon, istikrarlı bir finansal yönetim programının köküdür. Alacakları izleyen ve nakit akışını takip eden bir sistem olmadan, bakiyeler haber verilmeksizin ödenemeyebilir. Ne kadar para girip çıktığı hakkında bilgi sahibi olmak, harcamaları azaltmak ve satışları artırmak için gerekenleri ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Organizatörler, potansiyel müşteriler oluşturmak ve şirketlerine daha fazla insan çekmek için ağ oluşturma etkinliklerine katılırlar.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri memnuniyeti, tekrar eden işleri kazanmanın anahtarıdır. Ancak, işiniz iyi organize edilmezse geliriniz de düşecektir. Örneğin, bir çevrimiçi mağazanın sipariş işleme sistemi uygun şekilde organize edilmemişse, müşteriler siparişleri zamanında alamayabilir. Sonuçta, zayıf faturalama sistemleri, müşterilerin öğeler için birden çok kez fazla ücret almasına veya ücretlendirilmesine neden olabilir. Organize olmak müşterilerinizi de etkiler! 

Organizatörler, günlük sorumluluklarının yanı sıra bir işletmeyi yürütmeyle ilgili idari görevleri yerine getirir.

Stresi Azaltın

Organize olmayan bir ortamda çalışmak duygusal bir zarar verebilir. Çalışanların ve müşterilerin endişeli ve bunalmış hissetmesine neden olabilir. Üretkenliği artırmak ve stresi azaltmak için çalışma alanınızı düzenlemeyi veya yeniden düzenlemeyi düşünün. Bilgiyi nerede arayacağınızı bilmemek, organize olmayan evrak işlerini sıralamak ve zayıf organizasyonun sonuçlarıyla uğraşmak stresli bir işyeri yaratır. Ve bu stres işletme sahibinin hayatına kadar uzayabilir ve tükenmişlik hissine yol açabilir. Sağlam organizasyon sistemleri uygulamak, bu stresi azaltmaya yardımcı olacak ve iş dışındaki hayatın tadını çıkarmanız için size daha fazla zaman verecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.