Propolis Neden Önemlidir?

Arı ürünlerinin sağladığı faydalar gün geçtikçe daha da ortaya çıkmakta ve bunların başında da propolis gelmektedir. Propolis, birçok tedavilerde kullanılmakta ve çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olmaktadır. Klinik deneyler, propolisin insanlarda grip hastalığına karşı koruyucu bir etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Propolis insanlar için mikrop koruyucu bir besindir.

Soğuk algınlıklarında propolis kullanan hastalar kısa bir zaman diliminde tamamen iyileşme göstermişlerdir. Bunun yanı sıra propolis kullanmayan hastalar ise daha geç iyileşme göstermiştir.

Arılar, kovanlarını dış etkenlerden korumak için propolis ile kaplarlar.


Deri hastalıkları geçiren bireylerde, klinik deneylerde propolis kreminin uçuk tip 1 ve uçuk zona zoster virüslerine karşı açıkça tedavi edici özellikle, etkide olduğu tespit edilmiştir. Propolis kremi, yaranın ve yaranın yarattığı acının süresini azaltmış ve dindirmiştir. Bunun yanı sıra yara nöbetleri arasındaki süreyi de kısaltmıştır.

Propolisin M.Ö. 3500 yılarına dek uzun bir kullanım geçmişi bulunmaktadır.

Propolisin plak oluşumu ve diş eti iltihabı üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerini gözlemlemek için bir odak grubu kurulmuş ve bunlar gruplara ayrılmıştır. Elde edilen sonuçlar, propolisin oral hijyeni sağlamak açısında yardım edici bir uygulama olarak yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Klinik çalışmalar, propolis ağız yıkama çözeltisinin diş eti kanaması ve peridontal problemlerde oldukça etkili gelişmeler sağladığı gözlemlenmiştir. Hasta bireyler, plak oluşumu ve diş eti ağrısı bakımından değerlendirilmiştir.

Yunanlılar propolisi apseler için kullanmışlardır.

Sıvı propolis, bağışıklık sisteminde var olan bozukluklara da iyi gelmekte, iyileştirici etki göstermektedir. Ayrıca doğal bir penisilin olarak isimlendirilen propolis, anti bakteriyel, antiseptik, antifungal ve antiviral özellikleri bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.