Qigong Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Son güncelleme:

Qigong, yaklaşık 4000 yıl önce Çin’de ortaya çıktı. Qi’nin veya enerjinin herkesin vücudunda mevcut olduğunu belirten geleneksel Çin tıbbı (TCM) ilkelerine dayanmaktadır. Dr. Lin, “TCM ilkelerine göre, insanların en iyi şekilde hissetmeleri için kişinin qi’sinin vücutta akması gerekir” diye açıklıyor. “Belirli bir alanda qi durgunlaşırsa, sağlık sorunları ortaya çıkabilir.”

Qigong nedir?

Qigong, sağlıklı bir akış sağlamak ve qi‘nin durgunluğunu azaltmak için basit pozlar ve nefes kalıpları kullanır. Doğru qi akışı, vücudun kendi iyileşme süreçlerine girmesine yardımcı olabilir. Qigong‘un gerçek çevirisi “qi ile çalışmak“tır.

Yoga ve qigong farkı nedir?

Yoga, qigong’a karşı

Qigong bir yoga şekli değildir. Yoga’nın pozları, qigong’dan daha fazla güç, denge ve esneme gerektirir. Yoga aynı zamanda eski Hindistan’da ortaya çıktı ve TCM’ye dayanmıyor.

Dr. Lin, “Tayvan’da bir çocukken, okula giderken parkta çigong yapan insanları görürdüm” diye hatırlıyor. “Çoğu yaşlı insanlardı. Çigong’un (Qigong) yavaş, amaçlı hareketleri dengenizi daha az zorlar. Bu hareketler çoğu insan için kolaydır ve onları değiştirebilirsiniz. İnsanlar dayanamazlarsa sandalye temelli qigong da yapabilirler. “

Qigong’un sağlık için yararları nelerdir?

Qigong’un Sağlık İçin Faydaları

Qigong’un sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini ve hatta önleyebileceğini kanıtlamak için daha büyük, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine de Dr. Lin, qigong’un potansiyel faydalarının çabaya değer olduğunu söylüyor. Neredeyse herkesin denemesi genellikle güvenli ve kolaydır. İşte araştırmanın qigong hakkında söyledikleri:

Qigong stres azaltır.

Depresyonu azaltır ve stresi azaltır

Bir çalışma, qigong’un depresyon belirtilerini azaltabileceğini buldu. Bu çalışmada, qigong uygulayanlar, uygulamayanlara göre daha az endişe ve daha iyi bir ruh hali yaşadılar. Qigong’un kemik ve kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu ve dengeyi geliştirdiği de gösterilmiştir.

Qigong kronik yorgunluğu azaltır.

Kronik yorgunluğu azaltır

Kronik yorgunluk sendromu, aşırı yorgunluğa neden olan yaygın bir hastalıktır. Bilinen bir nedeni yoktur ve dinlenmeyle geçmez. Kronik yorgunluğu olan birinin günlük yaşamında işlev görmesi zor veya neredeyse imkansız olabilir. Bir çalışmada, kronik yorgunluğu olan 64 kişi, dört ay qigong uyguladıktan sonra semptomlarında iyileşme yaşadı. Olmayanlara göre daha iyi zihinsel işleyişe ve daha az yorgunluğa sahiptiler. Her zaman yorgunsanız ve doktorunuz herhangi bir tıbbi durumu dışladıysa, qigong yardımcı olabilir.

Qigong bağışıklığa yarar sağlar.

Bağışıklık tepkisini artırır

Bağışıklık sisteminizin görevi, istenmeyen misafirleri virüsler, bakteriler ve hastalıklar gibi uzaklaştırmaktır. Bu önemli bir sorumluluk. Ve qigong bağışıklık sisteminize biraz daha fazla yardımcı olabilir. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, qigong’un bağışıklık işlevi üzerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu buldu. Düzenli olarak uygulayan insanlarda belirli bağışıklık hücrelerinin seviyelerini arttırdı.

Qigong, refahınızı iyileştirebilir.

Kanserli kişilerde refahı iyileştirir

Kanser tedavisi gören birçok kişinin yan etkilerden ve tedavinin stresinden kurtulmaya ihtiyacı vardır. Genellikle akupunktur , yoga veya masaj gibi alternatif tıp uygulamalarına yönelirler. Qigong’un da bu listede bir yeri olabilir. Bazı kanıtlar, qigong kullanmanın kanserli hastaların yorgunluk ve duygu durum bozuklukları ile savaşmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Qigong’un bir gecede bir düzeltme olmadığını unutmayın. Herhangi bir egzersiz gibi, tüm faydaları elde etmek için o egzersizde ustalaşmak için zamana ihtiyacınız var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.