Reklam Ajansı Mı Kurmak İstiyor Musunuz? Bilmeniz Gereken; Reklam Firması Nasıl Çalışır?

Son güncelleme:

Reklam Ajansının Tanımı Nedir?

Reklam ajansları, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış pazarlama kampanyaları oluşturmak  için çok çeşitli  reklam stratejileri kullanır. Reklam ajansları, bilgi toplamak ve kampanya fikirlerini ortaya koymak için müşteriyle yakın bir şekilde çalışır ve ardından hem basılı hem de çevrimiçi reklamları fiilen oluşturma ve dağıtma yaratıcı süreci izler.

Yaratıcı reklam ajansları, özellikle küçük işletmelere ve diğerlerine yardımcı olan, yazma, tasarım ve reklam yerleştirme dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunar.

Reklam ajansının yapısı, sonuçlardan iletişime kadar ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Herhangi bir reklam kampanyasının yoluna girmeden veya bir reklam ajansını işe almadan önce ölçümlerinizi belirleyin. Reklam kampanyasından ne istiyorsunuz, amacı ve hedef kitlesi nedir? Pazarlama hunisi, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürme sürecini anlamak için bir görselleştirmedir. Fikri, bir huni gibi, pazarlamacılar için geniş bir ağ atmak olduğu  birçok potansiyel müşteriler gibi yakalamaktır ve  mümkün olduğunca besleme potansiyeli  yoluyla  satın alma kararlarını hunisinin her aşamasında bu adayları daraltmaya yöneliktir.

Reklam ajansları, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış pazarlama kampanyaları oluşturmak için çok çeşitli reklam stratejileri kullanır.

Reklam sektörüyle ilgili şu reklam istatistikleri vardır:

 • EMarketer, %5,2; TV, radyo ve dış mekan gibi dijital ve geleneksel kanallar dahil ABD’deki toplam reklam harcamasının gelecekte artacağını söylüyor. Bu, yeni toplam harcamayı 205 milyar dolara çıkarıyor.
 • 2018’de 209 milyar dolara ulaşan dijital reklam harcamalarında bu yıl yüzde 15,9 artış oldu.
 • Tüm ABD medya harcamalarının yüzde 40,5’i artık dijital. Bu oranda, yüzde 50 işareti gelecekte çok uzak olmayabilir.
 • 2017’de ilk kez dijital harcamaların dörtte birinden fazlasını oluşturacak olan sosyal ağ reklam harcamalarında %34 büyüme bekleniyor. EMarketer, bu yıl sosyal ağlar için beklenen toplamın 21,1 milyar dolar olacağını söylüyor.
Herhangi bir reklam kampanyasının yoluna girmeden veya bir reklam ajansını işe almadan önce ölçümlerinizi belirleyin.

Güçlü reklam departmanlarına sahip şirketler bile reklam ajanslarını kullanır. Ajans çalışan uzmanları, genellikle bir reklâm, bir şirketin kendi personelinden daha iyi bir görevdedir. Ajanslar, farklı müşteriler ve durumlarla çalışmanın yılların deneyimiyle birlikte, bir şirketin sorunlarını çözme konusunda dış bir bakış açısı da getirir.

Ajanslara kısmen medya indirimlerinden ödeme yapılır ve çoğu zaman firmaya çok az maliyetlidir. Ve firma her an ajansını bırakabileceği için ve ajans iyi bir iş çıkarmak için çok çalışır. Reklam ajanslarının genellikle dört departmanı vardır:

 • Yaratıcı departman
 • Medya departmanı
 • Araştırma Bölümü
 • İş departmanı
Reklam kampanyasından ne istiyorsunuz, amacı ve hedef kitlesi nedir?

Reklam Ajansları Ne Yapar?

Reklam ajansları, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturmak için çok çeşitli reklam stratejileri kullanır. Reklam ajansları, küçük, ev tabanlı işletmelerden pazar araştırması, hesap yönetimi ve satış, metin yazarlığı ve grafik tasarım departmanları olan kurumsal franchise’lara kadar çeşitlilik gösterebilir. Reklam ajansları, bilgi toplamak ve kampanya fikirlerini ortaya koymak için müşteriyle yakın bir şekilde çalışır ve ardından reklamları gerçekten oluşturma ve dağıtma yaratıcı süreci izler.

Güçlü reklam departmanlarına sahip şirketler bile reklam ajanslarını kullanır.

Saha

Çoğu reklam ajansının amacı uzun vadeli müşterilerle sürekli ortaklıklar kurmak olsa da, her yeni müşterinin edinimi bir satış konuşması ile başlar. Reklam ajansları, rastgele arama yapan rastgele işletmelerden ziyade, genellikle içten dışa bir yaklaşımla başlar ve hedeflemek istedikleri kuruluşlar içinde kişisel olarak tanıdıkları kişilerle iletişim kurar. Ayrıca, bir reklam revizyonuna ihtiyaç duyuyor gibi görünen şirketler (örneğin, ani bir büyüme hamlesi yaşayan işletmeler) için haberleri izleyebilir ve onlara çalışmalarının bir mektubunu ve portföyünü postalayabilirler.

Sunum

Potansiyel bir müşteri bir reklam ajansıyla görüşmeyi kabul ettiğinde, ajans müşteriye sunabileceği şeylerin bir sunumunu hazırlayacaktır. Sunuma giren ayrıntı ve araştırma düzeyi, müşterinin gösterdiği ilgi veya bağlılık düzeyine bağlı olacaktır. Sunum sırasında ajans, geçmişte benzer şirketler için ne tür reklamların işe yaradığını göstermek için araştırmasında bulduğu örnek olayları gündeme getirebilir. Ajans ayrıca geçmiş müşteriler için tasarladığı logolar, broşürler, doğrudan postalar, web siteleri, reklam afişleri veya reklam panoları veya müşteri için aklında olan şeylerin bir modelini gösterebilir.

Reklam ajansları, bilgi toplamak ve kampanya fikirlerini ortaya koymak için müşteriyle yakın bir şekilde çalışır ve ardından reklamları gerçekten oluşturma ve dağıtma yaratıcı süreci izler.

Değerlendirme

Bir müşteri bir reklam ajansı tutmayı taahhüt ettiğinde, ajans, pazar payı, rekabeti ve hedef pazarındaki tanınırlık seviyesi dahil müşterinin sektöründeki mevcut konumunu değerlendirmeye başlayacaktır. Bu bilgilerin bir kısmı müşterinin web sitesinden ve iş planından toplanabilir. Ajans ayrıca müşterinin beklentilerini değerlendirecek ve yeni bir kampanyanın başlatılması için teslim edilebilir son tarihleri ​​belirleyecektir.

Yaratıcı

Bir reklam ajansının yaratıcı ekibi, kampanyanın (reklamlar) TV reklamları, reklam panoları, web sitesi açılır pencereleri, doğrudan posta veya karışık medya kombinasyonu gibi gerçek bileşenlerini oluşturur. Metin yazarları ve grafik tasarımcılar genellikle ajanslarda kalıcı olarak istihdam edilirken, videograflar ve oyuncular radyo ve TV reklamları için ihtiyaç duyulduğunda dışarıdan temin edilebilir.

Çoğu reklam ajansının amacı uzun vadeli müşterilerle sürekli ortaklıklar kurmak olsa da, her yeni müşterinin edinimi bir satış konuşması ile başlar.

Reklamları Yaymak

Reklam ajansının medya alıcısı, reklam satış görevlilerinden reklamlar için (bir gazetede, radyoda, web sitelerinde veya diğer forumlarda) yer satın alacaktır. Kampanya sunumu, tipik olarak, herhangi bir tür medyada insanları bombalamaktan kaçınmak için göründükleri medyayı değiştirerek reklamları yayınlamayı içerir. Medya platformunu değiştirmek, hedef pazara farklı yönlerden ulaşarak marka bilinirliği oluşturmaya da yardımcı olur.

Reklam ajansları, rastgele arama yapan rastgele işletmelerden ziyade, genellikle içten dışa bir yaklaşımla başlar ve hedeflemek istedikleri kuruluşlar içinde kişisel olarak tanıdıkları kişilerle iletişim kurar.

Yaratıcı Bir Reklam Ajansı Nasıl Başlatılır?

Yaratıcı bir reklam ajansını işe almak, işletmelerin görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak ve müşterileri çekmek veya elde tutmak istiyorsa, sektörlerinden veya sundukları ürün ve hizmet türlerinden bağımsız olarak işletmeler için avantajlı olabilir. Yaratıcı reklam ajansları, özellikle küçük işletmelere ve diğerlerine yardımcı olan, yazma, tasarım ve reklam yerleştirme dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunar. Yaratıcılıkla dolup taşıyorsanız ve bir markanın müşterileriyle doğru bir şekilde konuşacak bilgi birikimine sahipseniz, yaratıcı bir reklam ajansı başlatmak sizin aramanız olabilir.

 • Bilginize, becerilerinize, yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza göre hedef pazarı tanımlayın. Bir hedef seçmek, işletmenizi potansiyel rakiplerden ayırmanıza yardımcı olacak ve müşterilere sektörlerine odaklandığınızı gösterecektir.
Yaratıcılıkla dolup taşıyorsanız ve bir markanın müşterileriyle doğru bir şekilde konuşacak bilgi birikimine sahipseniz, yaratıcı bir reklam ajansı başlatmak sizin aramanız olabilir.
 • Müşterilere sunulacak hizmet türlerini belirleyin. Hizmetler, dijital veya basılı reklamlar oluşturmayı içerebilir; logolar ve diğer görsel marka unsurları geliştirmek; reklamlar, web siteleri ve broşürler için yaratıcı kopya ve içerik geliştirmek; ve video pazarlama ve web tasarımı oluşturma. Her hizmete ortalama bir fiyat atayın.
 • Ajansın sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için ihtiyaç duyulacak çalışan türlerini düşünün. Reklam ajanslarındaki ortak pozisyonlar arasında idari asistanlar, metin yazarları, web ve grafik tasarımcıları, dijital stratejistler, sosyal medya yöneticileri, hesap yöneticileri ve proje koordinatörleri bulunur. Tam zamanlı çalışanların masraflarını üstlenmek veya sözleşmeli ve serbest çalışanlarla çalışmak isteyip istemediğinize karar verin.
 • Aldığınız toplam fon, ihtiyaç duyulan ürün ve ekipman, potansiyel personel ihtiyaçları, ister bir ofis alanı kiralayacağınız veya evden çalışacağınız ve işletmenizi karşılayacak sigorta gereksinimlerine göre bir ajans bütçesi oluşturun.
Reklam ajansının medya alıcısı, reklam satış görevlilerinden reklamlar için (bir gazetede, radyoda, web sitelerinde veya diğer forumlarda) yer satın alacaktır.
 • İşletmeyi tüzel kişilik olarak kaydettirmek için vergi dairenizle iletişime geçin. Kayıt sırasında seçeneklere sahip olduğunuzdan emin olmak için önceden potansiyel işletme adlarının bir listesini oluşturun. İhtiyaç duyulacak her türlü lisansı edinin, ilçe, şehir veya kentinizdeki ajansı işletin.
 • İşletmenizi koruyun. Çalışan ve müşteri sözleşmeleri oluşturmak için bir avukatla çalışın. Hataları ve eksiklikleri ve genel sorumluluk sigortalarını satın almak için bir sigorta acentesi kiralayın.
 • İşletme adınıza göre bir web sitesi etki alanı kaydedin ve web sitesini en az bir yıl kapsayan bir barındırma planı için ödeme yapın. En azından ana sayfa, hakkımızda, hizmetler ve fiyatlar, bizimle iletişime geçme ve portföy sayfalarını içermesi gereken siteyi oluşturmak için bir Web tasarımcısı kiralayın.
Reklam ajansının medya alıcısı, reklam satış görevlilerinden reklamlar için (bir gazetede, radyoda, web sitelerinde veya diğer forumlarda) yer satın alacaktır.
 • Yerel iş ilanlarında ve yerel ağ oluşturma ve profesyonel etkinlikler yoluyla iş ilanları yayınlayan çalışanları işe almaya ve işe almaya başlayın. Görüşmeler sırasında, potansiyel adayların özgeçmişlerini ve portföylerini inceleyin.
 • Bir müşteri bir sözleşme imzaladıktan sonra tüm yaratıcı projelerin nasıl işlendiğini özetleyen bir iş akışı süreci tasarlayın. Bu süreç, tüm projelerin aynı şekilde ele alınmasını ve her çalışanın veya yüklenicinin bekleneni anlamasını sağlar.
 • İdeal müşteri profilinize uyan işletme türleri, kuruluşlar ve bireyler için bir pazarlama planı geliştirin. Yerel ve sanal profesyonel ve ağ kuruluşlarına katılarak başlayın, ardından işinizi Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine kaydedin. Hedef pazarınızın sektör haberlerini ve bilgilerini nereden aldığını bulun, ardından bu yerlere reklamlar, hikayeler veya konuk blogları yerleştirin.
Medya platformunu değiştirmek, hedef pazara farklı yönlerden ulaşarak marka bilinirliği oluşturmaya da yardımcı olur.

Reklam Ajansı Ücret Yapıları

Reklam ajansı ücret yapıları, reklamcılığa yaptıkları yatırımlardan en iyi getiriyi elde etmek isteyen müşterilerin ihtiyaçları ile sundukları hizmetlerden kar elde etmesi gereken ajanslar arasındaki dengeyi temsil eder. Ücret yapıları, bir ajansın sunduğu hizmet yelpazesini de yansıtır. Bazıları yalnızca medya reklam hizmetleri sağlayabilir; diğerleri, doğrudan pazarlama, halkla ilişkiler ve satış geliştirme programları gibi unsurları içeren entegre bir hizmet sunabilir.

Komisyon

Geleneksel ajans ücretlendirme yöntemi, bir müşterinin gazete, dergi, radyo ve televizyon gibi medyaya harcadığı paranın %15’ini komisyon olarak alıyordu. Medya sahipleri komisyonu ödedi ve ajanslar bunu reklam kampanyalarını oluşturmak ve yönetmek için gerekli hizmetleri sağlamak için kullandı. Reklam veren, ajansa medya harcamasının tamamını ödedi, ancak herhangi bir yaratıcılık veya yönetim ücreti ödemedi. Herhangi bir fazlalık, ajansın işletme maliyetlerine ve karına katkıda bulundu. Yalnızca komisyon modeli, özellikle medya harcamaları küçük olabilecek küçük işletmelerin hesaplarını yöneten ajanslar için 1990’lardan beri daha az popüler hale geldi.

Hizmet Ücretleri

Yalnızca komisyon düzenlemesine bir alternatif, hizmet ücretlerine dayalı bir ücretlendirme yapısıdır. Ajanslar, bir hesabı yönetmek, reklam oluşturmak, medya rezervasyonu yapmak ve fotoğrafçılık, video prodüksiyonu veya pazar araştırması gibi hizmetler satın almak için harcanan zaman için saatlik ücret alırlar. Ayrıca satın aldıkları hizmetlerin maliyeti üzerinden işlem ücreti veya kâr payı da alırlar. Hizmet ücreti yapısı, bir ajansın gerçekleştirdiği fiili işi yansıtır ve çeşitli medya dışı hizmetleri içeren hesaplar için daha uygundur. Kararlaştırılan bir sürenin sonunda, acente bu süre boyunca sağlanan tüm hizmetler için müşteriyi faturalandırır.

Ücret yapıları, bir ajansın sunduğu hizmet yelpazesini yansıtır.

Proje Ücretleri

Ajanslar ayrıca müşterilere proje ücreti ile ödeme seçeneği sunar. Proje ücreti, belirli bir kampanyanın zamanını ve maliyetini veya belirli bir süre boyunca tamamlanan tüm işleri kapsayabilir. Proje ücreti, yapılan işin miktarına göre değişen hizmet ücretinden farklı olarak sabit bir maliyeti temsil eder.

Kombine Yapılar

Ajanslar ayrıca komisyon, ücret ve ödemeyi sonuçlara göre birleştiren bir ödeme modeli sunabilir. Sonuçlara göre ödemeyi birleştiren bir yapı, bir kampanyanın performansını değerlendirmek için satışlardaki artış yüzdesi, oluşturulan potansiyel müşteri sayısı veya farkındalık düzeylerindeki değişiklikler gibi kriterleri kullanır. Sonuçlara göre ödeme, müşteriler için paranın değerini temsil etse de, kuruluşlar tesisi sunmak konusunda isteksiz olabilir, çünkü sonuçlar kendi kontrolleri dışındaki faktörlerden etkilenebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.